Siły zbrojne
Lotnicza Akademia Wojskowa w czołówce konkursu na budowę bezzałogowców
Lotnicza Akademia Wojskowa poinformowała o zakończeniu konkursu organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Dotyczył on realizacji projektu Bezzałogowego Systemu Powietrznego, Bezzałogowego Systemu Lądowego lub Bezzałogowego Systemu Morskiego do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa. Studenci oraz podchorążowie LAW znaleźli się w czołówce konkursu.
MON poinformował, że w związku z dużym potencjałem wiedzy, kreatywności i możliwości konstruktorskich, jaki posiadają studenci uczelni wojskowych Minister Obrony Narodowej ogłosił konkurs na opracowanie i wykonanie BSP, BSL lub BSM na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa.
Jego głównym celem było wyłonienie na podstawie przygotowanych koncepcji i zrealizowanych projektów najlepszych rozwiązań z zakresu technik, technologii i inżynierii Bezzałogowych Systemów Powietrznych, Lądowych i Morskich znajdujących zastosowanie w obronności i bezpieczeństwie państwa. Dodatkowo przeprowadzenie konkursu miało zapewnić identyfikację potencjału badawczo-rozwojowego w uczelniach wojskowych, promowanie osiągnięć studentów i doktorantów uczelni wojskowych oraz popularyzowanie wiedzy w zakresie tematyki konkursu.
Czytaj też
Wyzwanie podjęła m.in. Lotnicza Akademia Wojskowa, która była reprezentowana przez zespół studentów i podchorążych z Naukowego Koła Młodych Konstruktorów pod opieką Adama Wetoszki oraz z Naukowego Koła Awioników pod kierownictwem Andrzeja Rypulaka. Jan Domino, sierż. pchor. Marcin Borys, sierż. pchor. Maciej Pasek oraz sierż. pchor. Paweł Pasek zajęli dwukrotnie drugie miejsce w kategoriach: operacyjno-rozpoznawczej oraz bojowej.
Czytaj też
W kategorii operacyjno-rozpoznawczej wykonano BSP rozpoznania Kondor, który dzięki dużej doskonałości aerodynamicznej oraz panelach fotowoltaicznych zamontowanych na skrzydłach jest w stanie długotrwale prowadzić rozpoznanie pola walki. W kategorii bojowej wykonano BSP bojowy Punisher, którego głównym zdaniem jest rażenie celów przeciwnika przy użyciu zdalnie naprowadzanej amunicji krążącej znajdującej się na pokładzie statku nosiciela. Natomiast sierż. pchor. Jakub Turko zajął I miejsce w kategorii amunicja krążąca.
Był czas_3 dekady
Pod kadłubem takiego niepozornego drona można podczepić kilka granatów 40mm. Narobiłby kuku opalającym się przy armatach żołnierzom przeciwnika ;-)
Wuc Naczelny
Umysłowo nie wyjdą poza hiperdrogą manufakturę.
Chyżwar
Przecież to nie jest [produkcja tylko konkurs dla studentów.