Reklama

Siły zbrojne

Londyn stawia na odstraszanie. Kolejne fundusze na następcę atomowych okrętów podwodnych

„Successor” – fot. BAE Systems
„Successor” – fot. BAE Systems

Koncern BAE System otrzymał 257 milionów funtów brytyjskich na realizację ostatniej fazy prac projektowych w programie „Successor”. Jego celem ma być zbudowanie następcy dla obecnie wykorzystywanych w brytyjskiej marynarce wojennej atomowych okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi typu Vanguard.

Wcześniej zawarto dwie podobne umowy na rozpoczęcie wstępnych prac projektowych za 328 oraz 315 milionów funtów brytyjskich.

Nowa umowa oznacza, że Wielka Brytania nie zamierza na razie zrezygnować z obecnej polityki odstraszania, opartej o okręty podwodne z rakietami balistycznymi. Pomimo tego, decyzja o rozpoczęciu nowego etapu programu (czyli prac stoczniowych) ma zapaść dopiero w 2016 r. Jest to jednak bardzo prawdopodobne, ponieważ kontrakt daje miejsce pracy dla ponad 1400 osób i zaangażuje w sumie ponad 240 firm - poddostawców.

W samych tylko zakładach BAE Systems w Barrow, gdzie obecnie są budowane uderzeniowe, atomowe okręty podwodne typu Asytute i gdzie już jest zatrudnionych 6500 osób, utworzono etaty dla 900 wykwalifikowanych pracowników. Ich nabór ma się zakończyć do końca 2015 r.

Reklama

Komentarze (4)

 1. tadek

  panowie...jest w ESTONII USArmy ??? JEST !!!jak najbardziej jest !!!...z ESTONI do SANKT PETERSBURGA rzut kamieniem ,STRYKERY dojada w 3 godz.a rakieta z głowica jądrową doleci w kilka sekund i nikomu nie uda się jej zestrzelić ,za blisko...TO PROSZĘ NIE STRASZYĆ RUSKIMI RAKIETAMI Z JĄDROWYMI GŁOWICAMI ,INNI TEZ JE MAJĄ !!! pozdrawiam RUSÓW na tym portalu...

  1. carl fath

   Mają przemysł.

 2. anon

  No i gdzie umieścisz te głowice ? Cokolwiek wypłynie na bałtyk to wszyscy już o tym wiedzą, a budowac wyrzutni nie ma po co bo i tak byłaby w zasięgu rosjan

  1. Dier

   Tak tak rosjanie o wszystkim wiedzą więc nie ma sensu robić cokolwiek. Jaka pogoda w moskwie?

 3. AS

  Balistyczne Vanguard to konwencjonalne czy jądrowe rakiety, jakie będą w tych nowych OP GB ?

 4. FG

  Tak... Kiedy Anglia i Francja jeszcze w latach 60 tych z obawy o to, że USA nie wystarczająco szybko i mocno zareagują na atak rosjan, że USA zlękną się walczyć mocno o Europę w obawie przed wojną atomową - stanie się to wskutek różnych okoliczności (np chwilowo rosjanie zyskają mocną przewagę, albo w USA będzie "słaby Prezydent" itp itd) postanowili, że sami muszą mieć broń jądrową i możliwość zadania ciosu nawet zza grobu... ...polacy tymczasem nie patrząc na te doświadczenia stawiają wszystko na jedną kartę: poleganie w obronie na USA właśnie... Skoro Francuzi i Angole obawiali się i obawiają pozostawienia ich samych w przypadku inwazji ze wschodu to jak sądzicie? Polska może się tego nie obawiać? Nawet gdybyśmy zostali jednym ze Stanów USA to w Waszyngtonie ktoś mógłby sobie tak odległy "Stan" odpuścić... ludzie amerykanofile ślepi - weźcie na wstrzymanie z tym zaufaniem wobec USA.. nawet najbliżsi sojusznicy obawiają się że USA "sprzeda" ich ze strachu ale wy ufacie USA bezwzględnie...

  1. jaan

   Polacy realnie nie prowadzą sensownej polityki obronnej. Jeszcze dwa lata temu rząd odsunął USA do drugiego szeregu opierając swoje bezpieczeństwo i rozwój na kontaktach z Niemcami. USA już wybrała swojego sojusznika w dawnych demoludach Jest nią Rumunia.

  2. bcv

   a na kim polegać , Francja, Anglia 1939 - same potem musiały być wyzwalane przez żołnierzy amerykańskich!! (zresztą w dwóch wojnach i Amerykanie nie zawiedli!)

  3. Grom

   Calkowicie sie mylisz . Anglicy bardzo mocno wiąża sie sojuszem z USA . jakbys nie wiedzial to na terenie WB stacjonuja na stale F-15 i niedlugo zastapia je F-35 . WB ma bron atomowa tez tylko dzieki USA bo amerykanie dali im technologie . Francja skolei juz tradycyjnie pokazuje swoja niezaleznosc wobec USA ale jesli przychodzi co do czego to z podkulonym ogonem prosza USA o pomoc ( ostatnia interwencja w Libi miala byc przeprowadzona tylko silami WB , Francji i kilku europejskich sojusznikow ale okazalo sie ze bez USA sie nie da bo sil brak) W USA prezydent jaki jest taki jest ale jesli trzeba to amerykanie pierwsi wysylaja do nas wsparcie . Gdy rozpoczynala sie aneksja krymu to pierwsze u nas ladowaly F-16 i C-130 z wyposarzeniem dla tych samolotow i z ich obslugami naziemnymi a europa dopiero zaczela sie zastanawiac czy wogle nas jakos wesprzec i oczywiscie wytoczyla ze swojego arsenalu najwieksze wyrazy oburzenia wzgledem rosji, potem Francja przyslala do nas kilka nieuzbrojonych Rafale gotowych w kazdej chwili do odwrotu a USA rotacyjnie trzyma u nas F-16 z uzbrojeniem . Teraz tez to amerykanskie strykery cwicza z naszymi rosomakami a nie francuskie wozy . Zreszta jesli wybuchnie wojna to cala europa bedzie blagac USA o pomoc bo europejskie NATO ma srodkow na porwadzenie wojny tylko na kilka tygodni i potem beda musieli kozystac z amerykanskiego sprzetu rozlokowanego w magazynach na terenie Niemczech , wloch i WB oraz Norwegi. Obecnie tylko Francja stara sie chociaz wizerunkowo pokazac niezaleznosc od USA ( z marnym skutkiem) a reszta europy robi co moze zeby zwiazac sie jak najmocniej z USA a ty jestes slepy jesli tego nie widzisz . EUropa zachodnia wie ze bez USA przepadnie dlatego zeby dalej moc wysylac wyrazy oburzenia w strone rosji zaciesnia wspolprace obronna z USA

Reklama