Reklama

Siły zbrojne

Litwa: wkrótce nowe BWP, dziś wozy dla saperów

Autor. Ministerstwo Obrony Litwy

Minister obrony Litwy Laurynas Kasčiūnas poinformował, że w ciągu dwóch do trzech tygodni zostanie podjęta decyzja w sprawie wyboru nowego gąsienicowego bojowego wozu piechoty.

Jak podają agencje, w tym serwis LRT, planuje się zakup dwóch batalionów gąsienicowych bojowych wozów piechoty, które będą wsparciem dla batalionu czołgów, jaki ma utworzyć Wilno. Decyzja w sprawie ich zakupu i wyboru konkretnej platformy ma zostać ogłoszona w ciągu dwóch-trzech tygodni. Na razie nie ma potwierdzonych informacji o tym, jakie konstrukcje brane są pod uwagę.

Czytaj też

Litwa zamówiła też 27 kołowych transporterów Boxer w układzie 8x8 w wersji inżynieryjnej. Stosowną umowę z konsorcjum ARTEC GmbH, joint venture Rheinmetalla i KNDS, podpisała w imieniu tego państwa zarządzająca programem organizacja OCCAR. Przy okazji wydania komunikatu o litewskim zamówieniu zapowiedziano, że oczekuje się kolejnych kontraktów na Boxery w nowych wariantach dla innych państw-uczestników programu.

Reklama

Co ciekawe, wariant inżynieryjny Boxera zostanie opracowany specjalnie dla Litwy. Podobnie było zresztą z używanym już przez litewskie siły zbrojne BWP Vilkas (pol. Wilk), który jest wyposażony w izraelską wieżę bezzałogową z armatą 30 mm i wyrzutnią Spike. Takie wozy zostały zamówione w 2016 roku. Proces przyjmowania ich do służby nieco się opóźnił w stosunku do pierwotnych planów, ale ostatecznie został pomyślnie sfinalizowany i dziś Litwa dysponuje 85 pojazdami w wersji kołowego BWP, czterema w wersji wozu dowodzenia i trzema pojazdami do nauki jazdy.

Podobnie jak w wypadku wozów wsparcia inżynieryjnego, ten wariant opracowano specjalnie dla Litwy, jeszcze w czasie gdy państwa-producenci tego transportera (Niemcy, Holandia) nie dysponowały wariantem uzbrojonym w armatę 30 mm. Litwa, choć dysponuje niewielką armią lądową, to przykłada dużą wagę do jakości rozwijanych zdolności, także w zakresie wozów bojowych. Świadczy o tym zakup „inżynieryjnych” Boxerów, ale też plan pozyskania gąsienicowych BWP do wsparcia czołgów.

Reklama

Inne duże państwa europejskie, jak Francja czy Wielka Brytania, zrezygnowały z pojazdów tej klasy pomimo posiadania i rozwijania czołgów podstawowych. Z kolei sąsiadująca z Litwą Polska dynamicznie wprowadza na wyposażenie nowoczesne czołgi, ale BWP z wielu względów brakuje.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama