Reklama

Siły zbrojne

Litewskie Boxery opóźnione

Fot. Artec
Fot. Artec

Jak donoszą litewskie media opóźnieniu uległy terminy dostaw kołowych transporterów opancerzonych Boxer noszących lokalną nazwę Vilkas dla Sił Zbrojnych Republiki Litewskiej. Przyczyną opóźnienia mają być usterki, jakie wykryto w czasie testów prowadzonych przed ostatecznym odbiorem pierwszych dostarczonych wozów.

Pierwsze informacje o opóźnieniach realizacji kontraktu podpisanego przez litewski resort obrony ze spółką Artec GmbH pojawiły się na początku zeszłego roku gdy to poinformowano o przesunięciu terminu dostaw pierwszych dwóch seryjnych Vilkasów z marca na czerwiec 2019 roku. Ostatecznie wozy zostały przekazane litewskiemu gestorowi pod koniec czerwca bez podania przyczyny tego opóźnienia, a według ówczesnych planów kolejnych 15 egzemplarzy miało zostać dostarczonych do końca 2019 roku.

Niektóre z Boxerów, które Litwa planowała otrzymać w 2019 roku, nie zostały jeszcze dostarczone. Jest to spowodowane wadami, które zostały wykryte podczas restrykcyjnej kontroli jakości i których producent nie był w stanie wyeliminować w odpowiednim czasie

- Ministerstwo Obrony Republiki Litewskiej

Litewskie władze oczekują wznowienia dostaw Vilkasów w styczniu br. po wyeliminowaniu wykrytych usterek. Kontrakt na dostawy 88 kołowych transporterów opancerzonych Boxer dla Litwy został podpisany w sierpniu 2016 roku i opiewa na kwotę 386 mln euro. Litwini zdecydowali się na zakup wersji kołowego bojowego wozu piechoty o lokalnej nazwie Vilkas z bezzałogowym modułem wieżowym Samson Mk II z armatą automatyczną Orbital ATK Mk 44 kal. 30 mm sprzężoną z czołgowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm i wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR. Wozy te trafią na uzbrojenie dwóch batalionów piechoty zmotoryzowanej z Brygady Piechoty Zmotoryzowanej "Żelazny Wilk", gdzie zastąpią przestarzałe transportery opancerzone M113.

Reklama

Komentarze (4)

 1. sża

  Fajny i nieźle uzbrojony, ale nie pływa...

  1. mobilny

   Przestań fantazjowac już. Niemieckie serio? Ale Z usterkami.:) niemożliwe. P.s. Mamy Roski które są na plus ogólnie. Brak BMS I ppk jest widoczny i oby jak najszybciej to zmieniono więc przestań siać defetyzm

  2. Tak samo jak Rosomak

 2. mobilny

  Niemożliwe by te niemieckie cuda usterki miały:)

 3. Bobo

  Jak to opóźnione? A komentatorzy z Inowrocławia i Warszawskiego ratusza twierdzą że takie rzeczy to tylko u nas.

  1. rED

   Ba! Ciekawe kto produkuje te Boxery? Przecież takie problemy z jakością to tylko w RP

 4. Leopardzik

  Bezzalogowy Samson 2 Jak nazwa wskazuje obcięto mu grzywkę Czyli integracja nawalila Ale na papierze bylo super

Reklama