Reklama

Siły zbrojne

Litwa odbiera kolejną partię JLTV

JLTV dla Litwy.
JLTV dla Litwy.
Autor. Lithuanian MOD/X

Litwa odebrała kolejną partię wielozadaniowych pojazdów taktycznych JLTV zawierającą ponad 150 egzemplarzy. Część z nich posłuży jako baza dla systemów obrony powietrznej wykorzystujących wyrzutnie RBS 70 NG.

Dostawy amerykańskich JLTV w liczbie ponad 150 sztuk są elementem umowy podpisanej w październiku 2022 roku. Jest to już druga transza tych pojazdów, wcześniejsza zawierała „jedynie” 35 egzemplarzy tego coraz bardziej popularnego następcy samochodów HMMWV. Część wozów stanie się bazą dla mobilnych zestawów obrony powietrznej MSHORAD wykorzystującej system RBS 70 NG oraz radarów 3D Giraffe 1X. Umowę na ich pozyskanie i montaż na pojazdach podpisano na początku lipca tego roku. W celu zmniejszenia widzialności samych zestawów otrzymają one najpewniej pokrycia maskujące Saab Barracuda.

Obecna dostawa oznacza, że Litwa odebrała już ponad 185 z łącznie kupionych 300 JLTV, powiększając swoją flotę do przynajmniej 385 egzemplarzy. Pod koniec zeszłego roku zakończyły się dostawy 200 JLTV zamówionych jeszcze w 2019 roku. Docelowo kraj ten będzie posiadał flotę liczącą 500 pojazdów wspomnianego typu, która pozwoli na znaczące podniesienie zdolności litewskich żołnierzy względem używanych dotychczas samochodów HMMWV (zwłaszcza pod kątem ich ochrony).

Reklama

JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) to rodzina pojazdów opracowana przez firmę Oshkosh Defense na potrzeby programu pojazdu wielozadaniowego nowej generacji, mającego częściowo zastąpić obecnie używane przez U.S. Army i U.S. Marine Corps wielozadaniowe samochody terenowe HMMWV, które stanowią podstawowy model pojazdów tego rodzaju w obu tych formacjach. W związku z doświadczeniami konfliktów ostatnich kilkunastu lat i pomimo ciągłego uzupełnienia „floty” tych wozów zdecydowano się jednak na pozyskanie pojazdu nowej generacji. JLTV może być wyposażony w szeroką gamę uzbrojenia, począwszy od karabinów maszynowych kal. 5,55/7,62/12,7 mm umieszczonych w otwartym stanowisku strzeleckim lub zdalnie sterowanym module uzbrojenia, poprzez wyrzutnie pocisków przeciwpancernych np. Javelin, kończąc na bezzałogowych systemach wieżowych wyposażonych w armatę automatyczną 30 mm.

Czytaj też

Napęd pojazdu stanowi silnik Gale Banks Engineering 866T V8 (bazujący na General Motors Duramax L5P) o pojemności 6,6 litra i mocy 400 KM (298 kW) z którym sprzężono z 6-biegową przekładnią Allison 2500SP. Pozwala to na rozpędzenie go do prędkości maksymalnej 110 km/h przy masie własnej wynoszącej około 10 ton. Obecnie pojazdy tej rodziny są wykorzystywane przez takie kraje jak m.in. USA, Słowenia, Słowacja, Macedonia Północna, Litwa, Belgia, Brazylia, Rumunia oraz Izrael.

Litewski wielozadaniowy opancerzony pojazd JLTV z pokryciem maskującym i wielkokalibrowym karabinem maszynowym M2HB.
Litewski wielozadaniowy opancerzony pojazd JLTV z pokryciem maskującym i wielkokalibrowym karabinem maszynowym M2HB.
Autor. Lithuanian MOD/X
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. LMed

    Postawili na rasowego konia. Ruch do naśladowania.

    1. Essex

      U nas za to bedzie po 100 sztuk podobnych pojazdow, kazdy od innego producenta i bajki o rodzimej produkcji po ktora juz stoi kolejka klientow. Trzeba tylko dac na projrkt 20mld i czekac 10 lat....

Reklama