Reklama

Siły zbrojne

Litwa kupuje kolejne zestawy przeciwlotnicze

System przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu RBS 70 umieszczony na wielozadaniowym JLTV.
System przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu RBS 70 umieszczony na wielozadaniowym JLTV.
Autor. Saab

Litewskie ministerstwo obrony poinformowało o zakupie kolejnych zestawów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu RBS 70 NG od koncernu Saab. Będą one przeznaczone do integracji z pojazdami JLTV.

Tym samym jest to już druga umowa na zakup przez Litwę systemów bardzo krótkiego zasięgu wykorzystujących wyrzutnie RBS 70 NG mające być posadowione (wraz z dodatkowym wyposażeniem jak radary Giraffe 1X) na pozyskanych z USA opancerzonych pojazdach taktycznych JLTV. Pierwszy kontrakt opiewający na sumę ponad 123 mln dolarów został podpisany na początku lipca, na mocy którego wspomniane zestawy przeciwlotnicze będą dostarczane w latach 2025-27. Nie została wtedy podana liczba pozyskanych systemów OPL. Teraz zawarta umowa ma wartość 130 mln euro i dotyczy dostaw w latach 2026-29.

Reklama
Jesteśmy dumni, że możemy nadal wspierać zdolności obrony powietrznej krótkiego zasięgu litewskich sił zbrojnych. MSHORAD to wysoce mobilne rozwiązanie, które umożliwia użytkownikowi szybką i skuteczną identyfikację i przeciwdziałanie zagrożeniom powietrznym.
Görgen Johansson, szef działu biznesowego Dynamics w Saab.

Podobnie jak w przypadku pierwszej umowy nabywane są teraz radary Giraffe 1X, wyrzutnie RBS 70 NG oraz system dowodzenia i łączności GBAD C2. Za integrację systemu na pojazdach JLTV odpowiadać będzie szwedzki Saab. Tym samym jest to już kolejny zakup systemów obrony powietrznej przez Litwę obok kupionych niedawno dodatkowych zestawów NASAMS oraz naramiennych wyrzutni rakiet bardzo krótkiego zasięgu Piorun od naszych zakładów Mesko. Pokazuje to ambitne podejście do kwestii zwalczania wrogich środków napadu powietrznego przez Litwinów.

Nabycie mobilnego systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu (MSHORAD) zwiększy zdolność litewskiego wojska do przeciwdziałania potencjalnym atakom powietrznym wroga. Zaletą tego systemu jest jego mobilność, co czyni go niezwykle potrzebnym systemem dla Litwy.
Laurynas Kasčiūnas, minister obrony narodowej Litwy
Reklama

Przechodząc do uzbrojenia zestawu, jest nim zmodernizowany wariant systemu obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu RBS 70 w postaci RBS 70 NG opracowany przez szwedzką firmę Saab Bofors Dynamics w 2011 roku. Służy on do zwalczania celów powietrznych jak bezzałogowe statki latające, śmigłowce, samoloty za pomocą nakierowywanych laserowo rakiet zarówno w dzień, jak i w nocy. Maksymalny dystans, na jakim RBS 70 NG może eliminować środki napadu powietrznego to 8000-9000 metrów oraz pułap do 5000 metrów. Wersja NG charakteryzuje się m.in. ulepszonym systemem celowania, zintegrowaniem rakiet z kamerą termowizyjną, wdrożeniem funkcji automatycznego śledzenia celu oraz uproszczoną obsługą w czasie szkolenia operatora.

Czytaj też

Producent zapewnia o łatwości integracji systemu na dowolnym podwoziu (dotychczas pokazywano go na czeskim Marsie 4x4, amerykańskim JLTV oraz trafi na szwedzkie wszędołazy BvS 10). Jest również możliwość demontażu wyrzutni z pojazdu, co ma zwiększyć elastyczność wykorzystania zestawu. Czas przygotowania systemu do strzelania wynosić ma zaledwie 45 sekund, co pozwala na szybką reakcję w sytuacjach krytycznych. Za wykrywanie celów odpowiada wielofunkcyjny radar 3D Giraffe 1X. Jest on zainstalowany na wozach dowodzenia i łączności Mobile Radar Unit, które współpracują z systemami dowodzenia i kontroli (C2) produkcji Saab Group.

System obrony powietrznej MSHORAD Saab (RBS 70 NG) posadowiony na wielozadaniowym pojeździe opancerzonym JLTV.
System obrony powietrznej MSHORAD Saab (RBS 70 NG) posadowiony na wielozadaniowym pojeździe opancerzonym JLTV.
Autor. Saab
Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. WSK74PL

    i znów szansa przeszła obok.................... To chyba podobne rozwiązanie do polskiej Pilicy ?

    1. Essex

      A od kiedy pilica ma zasieg 10km????

  2. Monkey

    Szkoda, że nie nasze Poprady…

    1. MiP

      A polski przemysł w ogóle reklamuje Poprada ??

    2. Essex

      Ze swoim zadiegiem to poprad moze die schowac

  3. Pucin:)

    Brawo Litwa!!! - maleńki kraj a naprawdę profesjonalnie się zbroi. :)

Reklama