Siły zbrojne

Litwa i Ukraina wzmacniają współpracę wojskową

fot. www.kam.lt
fot. www.kam.lt

Rząd Litwy zatwierdził plany litewskiego ministerstwa obrony wysłania dwóch dodatkowych oficerów jako zastępców attaché obrony przy ambasadzie w Kijowie. To niewielkie państwo będzie miało więc trzech takich specjalistów w ukraińskiej placówce dyplomatycznej.

Zgodnie z komunikatem ma to pozwolić na zwiększenie współpracy obronnej między tymi dwoma krajami oraz zapewnić ministerstwu obrony i innym organom Litwy odpowiedzialnym za bezpieczeństwo narodowe, lepszy dostęp do informacji o sytuacji na Ukrainie. Litwini chcą mieć również większy udział w projektach pomocowych proponowanych władzom w Kijowie przez NATO.

Jest to kolejny dowód na aktywne wsparcie ze strony Litwy dla Ukrainy, które widać od początku agresji rosyjskiej na początku 2014 r. Cały czas Litwini podkreślają wolę udzielenia wsparcia w każdej postaci, jaka jest dopuszczalna prawnie – ze wsparciem wojskowym włącznie. Chodzi przy tym zarówno o pomoc humanitarną jak i przekazywanie wyposażenia potrzebnego ukraińskiej armii.

Litwini podjęli się np. leczenia rannych żołnierzy Ukrainy i ich rehabilitacji w specjalnym ośrodku zlokalizowanym w Druskiennikach. Finansują też szkolenie ukraińskich wojskowych w swoich uczelniach wojskowych. Litwa wysłała dodatkowo instruktorów (np. ratowników medycznych) na Ukrainę by tam pomagali w treningach prowadzonych przez amerykańskich instruktorów.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.