Reklama

Siły zbrojne

Litwa chce zwiększyć misję szkoleniową w Iraku

Żołnierz z Litwy na misji w Afganistanie, fot. Upelon - praca własna, licencja CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
Żołnierz z Litwy na misji w Afganistanie, fot. Upelon - praca własna, licencja CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Litwa rozważa wysłanie dodatkowych żołnierzy do Iraku. Mieliby oni tam wspierać misję szkoleniową NATO, która na Bliskim Wschodzie wspomaga starania na rzecz walki z terroryzmem poprzez budowanie odpowiednich zdolności do działania po stronie irackich wojsk oraz struktur odpowiadających za bezpieczeństwo.

Biuro prezydenta Litwy oraz tamtejsze ministerstwo obrony miało wskazać na możliwość zwiększenia stanu osobowego misji wojskowej w Iraku. Taką informację, jako pierwsze źródło podało Baltic News Service (BNS). Litewscy żołnierze partycypują w Iraku w działaniach szkoleniowych podejmowanych pod auspicjami NATO.

Podkreśla się przy tym, że litewski prezydent Gitanas Nausėda przedstawił parlamentowi projekt rezolucji, w którym proponuje wspomniane zwiększenie liczebności żołnierzy działających na Bliskim Wschodzie. Dotychczas w tym państwie swoją służbę odbywa do 11 Litwinów, zarówno wojskowych, jak i przedstawicieli cywilnego personelu. Według założeń, w Iraku może operować w przyszłości nawet do 50 Litwinów.

Nowi wojskowi z Litwy mają trafić do Iraku w odpowiedzi na prośbę skierowaną przez stronę duńską, Dania ma bowiem objąć dowodzenie misją szkoleniową. W sumie, również Estonia i Łotwa miały otrzymać prośbę o zwiększenie stanów osobowych na misji szkoleniowej. Zaznacza się przy tym, że wojskowi w niej uczestniczący nie mają brać udziału w misjach bojowych. Te ostatnie zostały drastycznie ograniczone wraz ze znaczącym osłabieniem zdolności bojowych tzw. Państwa Islamskiego (Da`esh).

Obecnie jednak istnieje potrzeba utrzymania niezbędnego poziomu szkolenia wojsk i służb bezpieczeństwa Iraku. Procesy szkoleniowe ucierpiały znacząco na początku roku wraz z eskalacją przemocy w tym państwie po amerykańskim ataku na irańskiego gen. K. Sulejmaniego, a także w kontekście pandemii COVID19.

Trzeba zaznaczyć, że Litwini są czynnie zaangażowani zarówno w misję NATO w Iraku (NMI), prowadzoną od 2004 r., jak również w amerykańską operację Inherent Resolve, trwającą począwszy od 2017 r. W obu przypadkach mowa jest przede wszystkim o instruktorach wojskowych i doradcach przy irackich strukturach dowodzenia na szczeblu operacyjnym. Strona litewska podkreśla, że jej personel w Iraku nie jest zaangażowany w działania stricte bojowe.

(JR)

image
Reklama

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.