Francuska tarcza na Litwie

28 września 2020, 08:36
LItwa_Mistral
Fot. Ministerstwo obrony Litwy.

Francja rozmieściła na Litwie przeciwlotnicze zestawy rakietowe Mistral i SAMP/T, w ramach międzynarodowego ćwiczenia Tobruq Legacy 2020.

Francuskie siły zbrojne wystawiły dość silny kontyngent na tegroczone ćwiczenia przeciwlotnicze Tobruq Legacy 2020. Do udziału w manewrach wydzielono bowiem nie tylko pododdziały obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu, z zestawami Mistral, ale też system średniego zasięgu SAMP/T.

Oprócz Francuzów i gospodarzy w ćwiczeniach uczestniczyły jednostki z innych państw, w tym Czech, Węgier, Słowacji, USA (Patriot i Avenger), Łotwy oraz Polski (Poprad). Poza Amerykanami i Francuzami, wszystkie inne państwa sojusznicze wykorzystywały – według litewskiego MON – przede wszystkim zestawy bardzo krótkiego zasięgu. Relatywnie szeroki udział francuskich sił zbrojnych we wrześniowych ćwiczeniach można odczytywać jako sygnał polityczny, przed rozpoczynającą się wizytą prezydenta Macrona na Litwie.

System SAMP/T rozmieszczono tam bowiem po raz pierwszy. Do tej pory uczestniczył on dość rzadko w ćwiczeniach w rejonie Morza Bałtyckiego, aczkolwiek był obecny na manewrach Aurora 17, poprzedzających decyzję Szwedów o zakupie systemu przeciwlotniczego (wybrano konkurującego z francusko-włoskim zestawem Patriota). Litwa raczej nie ma jednak zamiaru pozyskiwać tego rodzaju systemu, więc można to odczytywać jako demonstrację zaangażowania i oczywiście okazję do doskonalenia współdziałania z innymi państwami.

SAMP/T to system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy z pociskami kierowanymi aktywnie radarowo typu Aster 30 o zasięgu do 120 km, wykorzystywany przez Francję, Włochy i Singapur. Podobne rakiety są używane także na okrętach, typu FREMM czy brytyjskich niszczycielach typu 45. Trwają prace nad jego modernizacją, obejmującą m.in. wprowadzenie nowych pocisków Aster 30 Block 1NG i radaru wielofunkcyjnego kierowania ogniem o znacznie większych możliwościach w stosunku do obecnie wykorzystywanego systemu Arabel.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
Poprad niezły jest
poniedziałek, 28 września 2020, 18:37

Francuzi maja fajny zestaw morski Mistrali. W pełni zautomatyzowany i zdalnie kierowany. Nam by się taki zestaw zautomatyzowany przydał dla Ślazaka i innych okrętów do najbliższej osłony.

Bursztyn
wtorek, 29 września 2020, 12:11

Mają też komplet 8x exocet Bomba!!!!!!

ultraubawiony
poniedziałek, 28 września 2020, 13:50

W plecakach mają białe flagi, tak gdyby trzeba było się szybko poddawać.

Bursztyn
poniedziałek, 28 września 2020, 13:47

Czekam na taką tarczę na Cyprze Dawaj dawaj makaron

Boss
poniedziałek, 28 września 2020, 13:10

Francuskie wojsko ha ha ha Niemiec rozbił je w trzy tygodnie.

JPC
wtorek, 29 września 2020, 09:56

podobnie jak Polskie, Duńskie, Norweskie, Jugosłowiańskie, Greckie, Brytyjskie... itd. Tak sie konczy zawsze gdy twoja armia jest mentalnie przygotowana na wojne ktora juz byla.

Kóma
poniedziałek, 28 września 2020, 11:38

Czyli Litwini i wcześniej Węgrzy wypięli się na polskiego Groma czy Pioruna.

Ślązak
poniedziałek, 28 września 2020, 15:31

Litwini używają Groma, akurat to bardzo dobry produkt naszej zbrojeniówki to że tak skandalicznie mało tego sprzedajemy to wina naszych polityków i manegmentu firm zbrojeniowych

Grzesiek
poniedziałek, 28 września 2020, 14:56

"Litwa raczej nie ma jednak zamiaru pozyskiwać tego rodzaju systemu, więc można to odczytywać jako demonstrację zaangażowania i oczywiście okazję do doskonalenia współdziałania z innymi państwami". Przecież Litwa kupiła jakąś tam partię rakiet Grom/Piorun.

Ludzie, czytajcie ze zrozumieniem.
poniedziałek, 28 września 2020, 18:34

Zdanie dotyczy SAMP/T, a nie naszych Gromow.

Grzesiek
poniedziałek, 28 września 2020, 20:42

Słuszna uwaga. Napisałem odpowiedź w pośpiechu i faktycznie dziwnie wyszło. Chodziło mi o to, że po pierwsze Litwa nie jest zainteresowana SAMP/T, a po drugie że kupiła nasze rakiety.

Bursztyn
poniedziałek, 28 września 2020, 11:03

2 zestawy i EUREKA Fajne na Mali bbo tm broni pancernej brak

Tweets Defence24