Reklama

Siły zbrojne

Legia Akademicka do przysięgi. Będzie ponad 2 tys. podoficerów

Przysięga LA CSAiU
3 września 2022 przysięga LA CSAiU
Autor. CWCR

Ponad 500 studentów, uczestników programu Legia Akademicka, dołączyło 3 września do grona żołnierzy Wojska Polskiego. Edycję 2022 cechuje liczny udziału kobiet. Studenci przysięgali we Wrocławiu oraz w 18 innych miejscowościach na terenie całego kraju. Sprawdzamy, gdzie odbyły się przysięgi z udziałem uczestników programu Legia Akademicka oraz przebieg piątej edycji tego programu.

Reklama

Sobota 3 września to wyjątkowy dzień zarówno dla studentów, jak i dla ich rodzin oraz przyjaciół . Słowa przysięgi wypowiedziało ponad pół tysiąca studentów biorących udział w programie Legia Akademicka. Najwięcej, bo aż 56 studentów przysięgało w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. Uroczystości odbyły się także w 18 innych miejscowościach, m.in. w Poznaniu, Toruniu, Bartoszycach, Wałczu, Żaganiu i Bytomiu. 

Reklama
Przysięga LA CSAiU
3 września 2022 przysięga LA CSAiU
Autor. CWCR
Reklama

Jak podkreśla ppłk Waldemar Krzyżanowski z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji do V edycji programu przystąpiło 69 uczelni. Na zajęciach akademickich studenci realizowali teoretyczną cześć szkolenia, a instruktorami prowadzącymi zajęcia byli zarówno żołnierze rezerwy, weterani misji poza granicami państwa, jak i oficerowie i podoficerowie w czynnej służbie. Studencie do wyboru mieli moduł podstawowy lub podoficerski. Pierwszy z nich ukończyło blisko 2 250 osób, a drugi – niemal 2 300.

Osoby, które kończyły tegoroczny moduł podoficerski mogły odbyć szkolenie podstawowe w tym roku, ale też we wcześniejszych latach, stąd liczb tych nie można sumować. Jest to też powód, dla którego liczba osób które ukończyły moduł podoficerski jest nieco wyższa od liczby absolwentów szkolenia podstawowego Warto podkreślić, że wśród tegorocznych uczestników programu niemal połowa to kobiety. 

Przysięga LA CSAiU
3 września 2022 przysięga LA CSAiU
Autor. CWCR

Czytaj też

Wakacje to dla legionistów praktyczna cześć szkolenia, która była jednocześnie weryfikację wiedzy zdobytej podczas zajęć realizowanych na uczelniach i przepustką do służby wojskowej. 

Pierwsze trzy tygodnie to szkolenie w module podstawowym zakończone przysięgą wojskową. Ci, którzy decydują się na moduł podoficerski, zostają w jednostkach kolejne trzy tygodnie, a po zakończonym sukcesem egzaminie mianowani są na pierwszy stopień podoficerski.
ppłk Waldemar Krzyżanowski, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji

Tegoroczne szkolenie praktyczne z udziałem studentów odbywało się na terenie siedmiu centrów szkolenia i 22 jednostek wojskowych na terenie całego kraju. Prowadzono je w dwóch turnusach: 3 lipca – 13 sierpnia i 14 sierpnia – 24 września. Studenci, którzy uczestniczyli w pierwszym turnusie przysięgę wojskową składali 23 lipca. 

Czytaj też

Legia Akademicka to program Ministerstwa Obrony Narodowej dla studentów uczelni cywilnych, którzy w trakcie nauki chcą odbyć ochotniczo szkolenie wojskowe, po którym mogą zostać żołnierzami rezerwy lub starać się o przyjęcie do służby zawodowej. Program jest realizowany od 2017 roku. Dotychczas przeprowadzono z sukcesem cztery edycje programu. We wszystkich dotychczasowych edycjach  szkolenie w module podstawowym ogółem ukończyło i zostało żołnierzami 8 847 studentów, a 7 450 ukończyło moduł podoficerski.

Czytaj też

Nowością wprowadzoną w 2021 roku jest moduł oficerski, z którego skorzystać mogli przede wszystkim absolwenci modułu podoficerskiego z poprzednich edycji. Moduł ten do tej pory ukończyły 54 osoby. Jak podkreśla ppłk Krzyżanowski, po ukończeniu tegorocznego szkolenia patenty oficerskie może zdobyć kolejnych 180 studentów. Plany resortu obrony narodowej zakładają rozszerzenie programu - modyfikacji programu Legii Akademickiej wynika z zapisów ustawy o Obronie Ojczyzny. Nową ofertą ze strony MON i Sił Zbrojnych dla studentów spoza programu Legia Akademicka jest program stypendialny. Uruchomiono już pilotaż, z którego skorzystają w tym roku studenci realizujący program nauczenia na kierunkach preferowanych przez wojsko. Warunkiem niezbędnym do skorzystania z programu jest podpisanie z MON umowy i zobowiązania do podjęcia zawodowej służby wojskowego po zakończeniu nauki na uczelni.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Gruders

    Doświadczeni szeregowi zawodowi po misjach czekają po 10-15 lat na kurs kaprala a te wynalazki przychodzą po kilku miesiącach, nic nie umieją i trzeba się użerać z nimi w imię propagandy. Nie mają szacunku i posłuchu, wiedzy i doświadczenia. Życzę powodzenia w realizacji tego typu durnych pomysłów. Rozbijanie sił zbrojnych od środka w imię statystyki.

Reklama