Siły zbrojne

Korea: F-35 wystartują z okrętów i przygodnych lotnisk?

Myśliwiec F-35B podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. Fot. Tia Dufour/White House
Myśliwiec F-35B podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. Fot. Tia Dufour/White House

Władze Republiki Korei rozważają zakup partii myśliwców piątej generacji w wersji skróconego startu i pionowego lądowania – F-35B. Takie maszyny mogłyby operować spoza baz lotniczych, jak również z pokładów okrętów.

Jak podaje Aviation Week, południowokoreańskie siły powietrzne rozważają zakup partii 20 myśliwców F-35B, czyli w wersji skróconego startu i pionowego lądowania. Seul zamówił jeszcze we wrześniu 2014 roku 40 myśliwców w najbardziej rozpowszechnionej, „standardowej” wersji F-35A, opracowanej dla sił powietrznych Stanów Zjednoczonych i większości klientów zagranicznych.

Koreańskie władze rozważają pozyskanie partii kolejnych 20 maszyn. Tym razem mogą jednak wybrać maszyny F-35B, choć żadne decyzje nie zapadły. Samoloty w wersji skróconego startu i pionowego lądowania mają nieco uboższy zestaw uzbrojenia, i niższe osiągi, na przykład jeśli chodzi o promień działania. Mogą jednak operować z pokładów okrętów, a także z „przygodnych” lotnisk, nawet gdyby stałe bazy zostały zniszczone np. w wyniku ataku rakietowego. Z punktu widzenia Republiki Korei przydatne mogą okazać się obie te zdolności.

Myśliwce F-35B zostały zamówione przez amerykański Korpus Piechoty Morskiej, a także Wielką Brytanię i Włochy. Na zakup F-35B zdecydowała się również Japonia, która pod koniec ubiegłego roku zaplanowała zamówienie łącznie 147 myśliwców nowej generacji, z czego 42 w wersji F-35B. Tokio zamierza rozmieścić te ostatnie na okrętach typu Izumo. Możliwe, że w podobny sposób swoją flotę F-35 będzie chciał ukształtować Seul.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.