Reklama

Siły zbrojne

Kolumbia: kolejne samochody pancerne z USA dla armii

Fot. Sgt. 1st Class Roy Henry/Georgia National Guard
Fot. Sgt. 1st Class Roy Henry/Georgia National Guard

Narodowa Armia Kolumbii ma otrzymać pierwszą partię samochodów pancernych M1117 Guardian znany także pod nazwą Armoured Security Vehicle (ASV) lub Commando pochodzących z nadwyżek amerykańskiej armii. Łącznie do tego kraju w najbliższym czasie ma trafić 145 egzemplarzy tych wozów, które dołączą do już eksploatowanych.

W najbliższym czasie do Kolumbii dostarczonych zostanie 20 pojazdów wojskowych tego typu . Wszystkie one mają reprezentować wersję kołowego transportera piechoty i dołączą do znajdujących się już w służbie liniowej swoich odpowiedników. Nie będą to bowiem pierwsze kolumbijskie M1117,  są one  wykorzystywane przez tamtejszych żołnierzy od prawie dekady.

Pierwsze 39 egzemplarzy Guardianów trafiło z nadwyżek U.S. Army do Kolumbii w 2012 roku na mocy kontraktu o wartości ok. 45 mln USD. W sierpniu 2013 roku z kolei zawarto umowę z amerykańską spółką Textron Systems na dostawę kolejnych 28 egzemplarzy o łącznej wartości ok. 31,6 mln USD. Tym razem miały być to jednak wozy uzbrojone w zdalnie sterowane moduły uzbrojenia, w miejsce klasycznej załogowej wieżyczki. Dostawy obu partii wozów miały zakończyć się do kwietnia 2014 roku, w wyniku ich łączna liczba znajdująca się na uzbrojeniu kolumbijskiej armii wyniosła 67 egzemplarzy. W kwietniu 2016 roku poinformowano o kolejnym zamówieniu opiewającym na następne 54 egzemplarze. 

Wozy te mają, co ciekawe, uzupełnić bliżej nieokreśloną liczbę kołowych transporterów opancerzonych BTR-80 jakie miały zostać w ostatnich latach zakupione od Rosji. Kolumbijska armia wykorzystuje je głównie do prowadzenia patroli i rozpoznania oraz walki z ugrupowaniami terrorystycznymi. Wozy te doskonale przystosowane do tego typu zadań, które mogą wykonywać również w trudnym terenie takim jak obszary zurbanizowane czy dżungla. Ponadto zapewniają wysoką mobilność i znaczącą siłę ognia przy zachowaniu niewielkich rozmiarów i masy własnej.

M1117 Guardian został zaprojektowany amerykańską spółkę Textron Systems jako wersja rozwojowa samochodów pancernych V-100 i V-150 w latach 90. Stanowił odpowiedź na potrzeby amerykańskiej żandarmerii wojskowej dotyczące opancerzonego pojazdu patrolowego. Ogromną popularność w U.S. Army i U.S. Marine Corps przyniosła mu konflikty w Iraku i Afganistanie w pierwszej dekadzie XXI wieku. W tym okresie amerykańscy żołnierze pilnie potrzebowali dużej liczby wozów tego typu, co spowodowało zamówienie i dostarczenie ich ogromnej liczby.

Ostatecznie jednak w związku z wycofywaniem się amerykańskich sił zbrojnych z tych państw zdecydowano się na redukcję ich liczby znajdujących się w służbie liniowej. W związku z tym kilkaset z nich pozostawiono lokalnej policji i wojsku w Afganistanie i Iraku, a także rozpoczęto przekazywanie ich w ramach pomocy wojskowej do państw sojuszniczych takich jak Kolumbia, Kosowo czy Grecja. Te dwa ostatnie państwa mają w najbliższym czasie otrzymać bezpłatnie odpowiednio 55 i 800 egzemplarzy wozów tego typu.

image
Reklama
Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (5)

  1. Jerzy

    Skoro można je pozyskać stosunkowo niskim kosztem, to u nas też by się przydały w zastępstwie BRDM-ów - nasi producenci chyba nie robią nic podobnego, a przydałyby się do patrolowania wschodniej granicy.

    1. oih

      następny kolekcjoner złomu....czy Polska to jakiś szrot czy co?

    2. Zzzz

      No tak, lepiej używać BRDM, Bwp, zestawów przeciwlotniczych z lat 70tych niż brać "zlom" 30lat młodszy..

  2. Apache smiglowiec

    Każdy wie że Usa ma największą Flotę samolotow Dronow I śmigłowców na świecie Rosjanie Mają największą liczbę wozów opancerzonych i liczne ludzi dopiero teraz wymyślili drony orion Usa miało pierwsze drony w irackiej wojnie z Husajnem drony predator Qr raptor

  3. JÓZEK sugeruje

    posadowić wieże z M1117 lub podobnej konwencji (uwzględniając uzbrojenie 12,7 mm z Tarnowa ) na części naszych BWP-1 i spikej Rosomakach ,oraz wozach rozpoznawczych i będziemy mieli rewitalizację parku maszynowego

    1. Ukulele

      Po co wydawać kasę na takie pierdoły.

  4. Ciekawy

    A co my bezpłatnie dostaliśmy od Wielkiego Brata?

  5. Konsul

    Ciekawy pojazd, koszt 800 tys. w 2011, a i granatnik ma, karabin maszynowy, ppk można podpiąć i pancerny jest i dość mały, zwinny. Jakby to napisali "eksperci": nieprzydatny na współczesnym polu walki lub europejskim teatrze działań wojennych lub niespełniający wymagań stawianych przez gestora :)

    1. Davien

      To taki lepszy BRDM-2

Reklama