Siły zbrojne

Kolejny eksportowy sukces Ukrainy

Ukraińska modyfikacja ZSU-23-4 Szyłka prawdopodobnie trafi do Indii - fot. ISAF
Ukraińska modyfikacja ZSU-23-4 Szyłka prawdopodobnie trafi do Indii - fot. ISAF

Ukraiński koncern eksportowy Ukroboronprom poinformował o podpisaniu umowy na dostawę do Indii 138 systemów przeciwlotniczych. Jeden pojazd artyleryjski oraz jeden wóz dowodzenia mają przejść testy w indyjskiej firmie Larsen & Toubro.

Koncern ten będzie miał prawo do sprzedaży do 138 systemów indyjskim siłom zbrojnym.  Produkcja będzie realizowana przez trzy ukraińskie zakłady, których nazw również nie podano. Żadna ze stron nie poinformowała dotąd jakiego typu przeciwlotniczego systemu artyleryjskiego dotyczy umowa. 

Ukraina nie jest znana ze szczególnych osiągnięć w tym zakresie. Eksploatuje obecnie rosyjski system Tunguska oraz starsze, znane również w Polsce ZSU-23-4 "Szyłka". Najprawdopodobniej umowa dotyczy produkowanego na Ukrainie tego ostatniego systemu lub jego modyfikacji.

"Szyłka" jest bardzo popularna, gdyż była dość szeroko eksportowana, zwłaszcza do krajów arabskich i Azji. System wykorzystuje tanią i powszechną amunicję kalibru 23 mm. Wersja "Szyłki" powstała na Ukrainie nosi nazwę "Doniec" i pomimo bardzo skąpych informacji można określić ją jako odpowiednik systemu artyleryjsko-rakietowego Tunguska "dla ubogich". 

Doniec bazuje na zmodyfikowanym podwoziu czołgi T-80UD, na którym osadzono wieżę systemu ZSU-23-4 uzbrojoną w 4 działka 23 mm oraz zainstalowane na jej bokach cztery kontenery systemu Strieła-10 (SA-13 Gopher wg. NATO). Nic nie wiadomo na temat sposobu unoszenia ich do pozycji ogniowej i odpalania. Zwiększona przestrzeń wewnątrz nowego podwozia umożliwiła natomiast dwukrotne zwiększenie zapasu amunicji do działek.  

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.