Reklama

Siły zbrojne

Kolejne Koksany jadą na front?

M1989 Koksan.
M1989 Koksan.
Autor. AlexNovi/X

W mediach społecznościowych pojawiło się kolejne zdjęcia transportu kolejowego północnokoreańskich dział samobieżnych Koksan na terenie Rosji. Oprócz nich znajduje się na nim nieokreślona wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet.

Dotychczas pojawiło się kilka nagrań i zdjęć przedstawiających transport na terenie Federacji Rosyjskiej północnokoreańskich dział samobieżnych M1989 Koksan, m.in. w połowie listopada i końcu grudnia zeszłego roku. Jedno z nich uwiecznione zostało już na froncie, gdzie wyróżniało się defiladowym malowaniem (m.in. białymi obręczami kół nośnych oraz metaliczną zieloną farbą pokrywającą cały wóz). Teraz udostępnione zostało nowe zdjęcie przedstawiające transport kolejowy tych pojazdów oraz niezidentyfikowanej wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet.

Jak widzimy Koksany, posiadają podobne pokrycie siatkowe, co wcześniej widziane egzemplarze. Może to wskazywać, że jest to jeden z już uwiecznionych transportów. Według generała porucznika Kyryło Budanow, dowódcy Głównego Zarządu Wywiadu (HUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy do Rosji miało trafić już 120 dział samobieżnych M1989 Koksan oraz tyle samo egzemplarzy 240 mm wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet M-1991. Czy jedna z nich jest widoczna na powyższym zdjęciu pod pokryciem maskującym? Nie wiemy, może to być inna tego typu konstrukcja. W przypadku wspomnianych Koksanów mają one zastąpić wycofywane z powodu braku amunicji 2S7 Pion oraz 2S7M Małka.

Reklama

M1989 Koksan to zmodernizowany wariant północnokoreańskiego działa samobieżnego M-1978 Koksan. W odróżnieniu od poprzedniej wersji wyróżnia się on m.in. zastosowaniem zmienionego podwozia oraz przesunięciem przedziału bojowego bardziej na tył pojazdu. Uzbrojenie główne dalej stanowi działo kal. 170 mm mogące razić cele na dystansie 40 km przy zastosowaniu standardowej amunicji odłamkowo-burzącej, zaś przy użyciu efektorów z gazogeneratorem zasięg rażenia zwiększa się do 60 km. Szybkostrzelność określono na 1-2 wystrzały w ciągu 3-5 minut. Zapas amunicji to 12 nabojów.

    Uzbrojenie główne usadowione jest na zmodyfikowanym podwoziu ciągnika artyleryjskiego rodziny ATS (najpewniej model 59/59G), gdzie wcześniej pochodziło ono prawdopodobnie od chińskiego czołgu Typ 59 (licencyjna kopia radzieckiego T-54). Tym samym za napęd odpowiada silnik wysokoprężny A-650 o mocy 300 KM/W-55 o mocy 520 KM. Co ciekawe, nie jest ono na stałe przytwierdzone do podwozia, ale jest posadowione na szynach, po których może się poruszać w przód i tył podczas prowadzenia ognia. Działa samobieżne tej wersji są używane obecnie przez Koreę Północną oraz być może przez Rosję.

    YouTube cover video

    WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

    Reklama

    Komentarze

      Reklama