Wojna na Ukrainie
Północnokoreańskie Koksany w Rosji. Trafią na front?
W Rosji zauważono transport kolejowy przewożący północnokoreańskie działa samobieżne M-1989 Koksan. Nowe uzbrojenie dla rosyjskiej armii czy też oddziałów z Korei Północnej walczącymi od niedawna z ukraińską armią?
Transport z północnokoreańskim odpowiednikiem radzieckiego 2S7 Pion został zauważony w mieście Krasnojarsk i zmierza zapewne w stronę granicy rosyjsko-ukraińskiej. Nie jest wiadome, czy są one opisywane działa M-1989 Koksan przeznaczone dla rosyjskiej armii w ramach kolejnego wsparcia od Korei Północnej, czy też są przeznaczone dla oddziałów pochodzących z niej wysłanych jako wsparcie w walkach z Ukraińcami w obwodzie kurskim. Pojawienie się tej bardzo rzadkiej artylerii jest tym samym dużą ciekawostką pod kątem konstrukcji, jakie zostaną wykorzystane w wojnie ukraińsko-rosyjskiej. Nieznana jest także liczba transportowanych dział.
🚨 I was able to geolocate and thus confirm that the photo of North Korean M-1978/1989 Koksan 170mm SPGs was taken in Russia.
— Status-6 (Military & Conflict News) (BlueSky too) (@Archer83Able) November 14, 2024
📍56.069386, 92.920244
Krasnoyarsk, central Russiahttps://t.co/BOaR44uLeS https://t.co/mC8solXVOv pic.twitter.com/LUHO2cllKZ
Co dla Ukraińców oznacza pojawienie się nowego uzbrojenia z Korei Północnej, jeżeli pojawi się na froncie? To, że przeciwko nim znajdzie się kolejny typ artylerii o donośności rzędu 40 i więcej kilometrów do którego zwalczania będzie potrzebne będzie użycie środków rażenia o podobnej, lub większej donośności jak rakiety GMLRS, lub amunicja artyleryjska dalekiego zasięgu. O jej skuteczności będzie jednak decydować sprawność transportu amunicji oraz części zamiennych z Korei Północnej, która najpewniej jest jedynym producentem pocisków do dział rodziny Koksan. W przypadku sukcesywnego niszczenia ich składów przez Ukraińców będą one tym samym mocno ograniczone w działaniu.
M1989 Koksan to zmodernizowany wariant północnokoreańskiego działa samobieżnego M-1978 Koksan wyróżniający się od poprzedniej wersji m.in. zastosowaniem zmienionego podwozia oraz przesunięciem przedziału bojowego bardziej na tył pojazdu. Uzbrojenie główne dalej stanowi działo kal. 170 mm mogące razić cele na dystansie 40 km przy zastosowaniu standardowej amunicji odłamkowo-burzącej, zaś przy użyciu efektorów z gazogeneratorem zasięg rażenia zwiększa się do 60 km. Szybkostrzelność określono na 1-2 wystrzały w ciągu 3-5 minut, zaś zapas amunicji to 12 nabojów.
Czytaj też
Uzbrojenie główne posadowione jest na zmodyfikowanym podwoziu ciągnika artyleryjskiego rodziny ATS (najpewniej model 59/59G), gdzie wcześniej pochodziło ono najpewniej od chińskiego czołgu Typ 59 (licencyjna kopia radzieckiego T-54). Tym samym za napęd odpowiada silnik wysokoprężny A-650 o mocy 300 KM/W-55 o mocy 520 KM. Co ciekawe, nie jest ono na stałe przytwierdzone do podwozia, ale jest posadowione na szynach, po których może się poruszać w przód i tył podczas np. prowadzenia ognia. Działa samobieżne tej wersji są używane obecnie przez Koreę Północną oraz być może Rosję.
Przyszłość
Ci z poludnia pownni sie cieszyc ze Ci z polnocy sie rozbrajaja.