Siły zbrojne

Kolejne baterie systemu Bastion dla rosyjskiej marynarki wojennej

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Przed rozpoczęciem odbywającego się w Moskwie Międzynarodowego Salonu Lotniczego i Kosmicznego MAKS 2019 generalny dyrektor przedsiębiorstwa NPO Maszinostrojenija Aleksander Leonow poinformował, że w bieżącym roku rosyjska marynarka odbierze trzy baterie rakietowego systemu obrony wybrzeża 3K55 Bastion (Club-M). Zgodnie z informacjami podanymi przez agencję prasową TASS, wejdą one w skład jednostek lądowych podporządkowanych Flocie Czarnomorskiej, Flocie Północnej oraz Flocie Oceanu Spokojnego.

Mobilny system obrony wybrzeża z pociskami przeciwokrętowymi P-800 Onyx/Jachont przyjęto na uzbrojenie w 2010 roku. Według dostępnych informacji, rosyjska marynarka wojenna ma dysponować już ponad 40 takimi bateriami. Rozmieszczone są, między innymi, na Krymie, na wyspie Kotielnyj (archipelag Wysp Nowosybirskich), w Obwodzie Kaliningradzkim, w Syrii i na Kamczatce.

Standardowo, w skład baterii systemu Bastion wchodzą cztery samobieżne wyrzutnie, każda z dwoma pociskami P-800 o zasięgu do 500 km i prędkości naddźwiękowej (2,5 Mach), cztery maszyny transportowo-załadowcze, jeden-dwa pojazdy dowodzenia i kontroli oraz pojazd wsparcia bojowego. Pojedyncza bateria jest w stanie bronić wybrzeża o długości 600 km, przy czym pozycje poszczególnych wyrzutni mogą znajdować się w odległości do 200 km od wybrzeża.

image
Fot. Defence24.pl

Komentarze