Kiedy wyższe świadczenie mieszkaniowe?

Autor. AMW Sinevia
Na rynku nieruchomości sytuacja trudna i skomplikowana. Ceny najmu mieszkań rosną w dużym tempie, jest trudniej o kredyt hipoteczny, a raty poszybowały w górę. Czy w związku z tym żołnierze mogą liczyć na podwyżkę świadczenia przeznaczonego na najem mieszkania? O kwestie związane z waloryzacją świadczenia zapytaliśmy resort obrony narodowej i Agencję Mienia Wojskowego.
Na wypłatę świadczenia mieszkaniowego (jedną z form realizacji uprawnienia żołnierzy zawodowych w zakresie zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych w trakcie służby) w ubiegłym roku wydatkowano blisko 589 mln zł. Uprawnionych do tego świadczenia na koniec 2021 roku było blisko 75 tys. żołnierzy zawodowych. Plany na 2022 rok obejmują wypłatę świadczenia dla około 79 tysięcy żołnierzy, a na ten cel zaplanowano kwotę ponad 617 mln zł.
Jak informuje nas Małgorzata Weber, rzecznik prasowa Agencji Mienia Wojskowego resort obrony narodowej „jest na bieżąco informowany o prowadzonych przez AMW analizach, na podstawie których Agencja proponuje i opiniuje zmiany dotyczące wysokości świadczeń mieszkaniowych".
AMW od marca do czerwca przeprowadziła analizę cen rynkowych najmu lokali mieszkalnych z wykorzystaniem m. in. danych dostępnych w serwisach internetowych oraz portalach ogłoszeniowych. Przeanalizowano blisko 10 tys. ofert najmu w 106 garnizonach, czyli w ponad 350 miejscowościach. Wyniki analizy zaprezentowano kierownictwu resortu obrony narodowej, a 11 lipca AMW uzyskała informację z MON o wyrażeniu zgody na podwyższenie wysokości współczynników świadczenia mieszkaniowego.
W wyniku zmiany współczynnika świadczenia mieszkaniowego największy wzrost świadczenia wystąpi w garnizonie Warszawa (wzrost o 600 zł), w Wędrzynie (450 zł) i w Świnoujściu (360 zł). Podwyżki przewidziano także w garnizonach na tzw. „ścianie wschodniej" np.: w Chełmie (180 zł), Jarosławiu (180 zł) czy Nowej Dębie (150 zł).
Małgorzata Weber, rzecznik prasowa Agencji Mienia Wojskowego
Z informacji, do których dotarła redakcja Defence24 wynika, że projekt ministerialnego rozporządzenia o zmianie rozporządzenia w sprawie wypłaty świadczenia mieszkaniowego jest w trakcie procesu legislacyjnego, a kolejnym jego etapem będą uzgodnienia międzyresortowe. Zgodnie z planami resortu obrony narodowej zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2023 roku. Na tym etapie projekt rozporządzenia nie jest jeszcze dostępny w serwisie internetowym rządowego centrum legislacji.
WIDEO: Burza w Nowej Dębie. Polskie K9 na poligonie