Reklama

Siły zbrojne

Kiedy i jak świętuje wojsko?

Grób Nieznanego Żołnierza nocna zmiana warty
Grób Nieznanego Żołnierza nocna zmiana warty
Autor. Fot. FB DGW

Ćwiczenia poligonowe, szkolenia, kursy, dyżury, służby i podróże służbowe, egzaminy i koszarowa codzienność. Jest jednak i czas, gdy wojsko świętuję. Sprawdzamy, kiedy i jak, a przy okazji przedstawiamy zapisy nowej ministerialnej decyzji regulującej wojskowe świętowanie.

Reklama

Najważniejszym dniem w wojskowym kalendarzu jest bez wątpienia 15 sierpnia, czyli oficjalne Święto Wojska Polskiego, obchodzone na pamiątkę zwycięstwa odniesionego w 1920 roku nad Sowietami i Armią Czerwoną. Wojsko jest nieodzownym elementem obchodów oficjalnych świąt państwowych, warto tu wskazać m.in. na Narodowy Dzień Niepodległości – 11 listopada, Święto Konstytucji 3 Maja, Narodowy Dzień Zwycięstwa – 8 maja oraz ustanowiony w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca. Praktyka ostatnich lat pokazuje, że z reguły to 1 marca, 15 sierpnia i 11 listopada odbywają się najważniejsze uroczystości, podczas których nadawane są m.in. awanse i nominacje generalskie oraz wręczane najwyższe odznaczenia państwowe i medale resortowe. Uroczystościom centralnym towarzyszy wyjątkowa oprawa i ceremoniał. Odbywają się one z udziałem i pod merytorycznym nadzorem ze strony Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz pododdziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego. Są one wizytówką polskiej armii i zapewniają także zgodną z ceremoniałem wojskowym i protokołem dyplomatycznym oprawę podczas oficjalnych wizyt międzynarodowych. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Ale w wojskowym kalendarzu jest wiele innych ważny dat – święta rodzajów wojsk, rocznice powstań, bitew oraz indywidualne święta jednostek wojskowych. Jak wyglądają tego rodzaju obchody, kiedy i jak świętują żołnierze?

Kalendarz świąt wojskowych

1 lipca w dzienniku urzędowym ministra obrony narodowej opublikowana została  decyzja nr 94/MON  podpisana dzień wcześniej przez Wojciecha Skurkiewicza, sekretarza stanu w resorcie obrony narodowej. Na podstawie tej właśnie decyzji z mocą wsteczną (od 23 kwietnia) ustanowiono obowiązujący katalog świąt wojskowych oraz określono sposób ich obchodzenia w Siłach Zbrojnych RP. A jest tych świąt aż 35 – od święta wojsk aeromobilnych po obchodzone w tym roku po raz pierwszy święto wojsk obrony cyberprzestrzeni. 

Czytaj też

Wykaz ujęty w decyzji niestety nie został ułożony chronologicznie, ale specjalnie dla czytelników Defence24 przygotowaliśmy taką właśnie listę. Najwięcej świąt wojskowych przypada w czerwcu – siedem, listopadzie – sześć, maju, wrześniu i październiku – po cztery. Na to wszystko należałoby jeszcze nałożyć kalendarz świąt obchodzonych w poszczególnych jednostkach wojskowych, jednak w tej decyzji nie zostały one ujęte, a jest ich wiele – swoje święta obchodzą Sztab Generalny, Dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowództwa Komponentów, instytucje wojskowe, dywizje, brygady, pułki, bataliony, skrzydła, flotylle, bazy lotnicze, ośrodki dowodzenia, a niekiedy i samodzielne kompanie i baterie. 

Wykaz świąt wojskowych obowiązujących w rodzajach Sił Zbrojnych RP, wojsk i służb

  1. Święto Wojskowych Jednostek Organizacyjnych Prokuratury - 19 stycznia;
  2. Święto Geografii Wojskowej - 23 lutego;
  3. Święto Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych - 23 marca;
  4. Święto Wojskowej Służby Zdrowia - 4 kwietnia;
  5. Święto Wojsk Inżynieryjnych - 16 kwietnia;
  6. Święto Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej - 4 maja;
  7. Święto Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej - 16 maja;
  8. Dzień Kadeta - 21 maja;
  9. Święto Wojsk Specjalnych - 24 maja;
  10. Święto Służby Ruchu Lotniczego - 1 czerwca;
  11. Święto Wojsk Chemicznych - 6 czerwca;
  12. Święto Żandarmerii Wojskowej - 13 czerwca;
  13. Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych - 17 czerwca;
  14. Święto Wojskowych Oddziałów Gospodarczych - 29 czerwca;
  15. Święto Wojsk Aeromobilnych - 30 czerwca;
  16. Święto Marynarki Wojennej - ostatnia niedziela czerwca;
  17. Święto Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni - 3 lipca
  18. Święto Lotnictwa - 28 sierpnia;
  19. Święto Kawalerii Polskiej - 31 sierpnia;
  20. Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej - 1 września;
  21. Święto Wojsk Lądowych - 12 września;
  22. Święto Wojsk Obrony Terytorialnej - 27 września;
  23. Święto Infrastruktury Wojskowej - ostatnia niedziela września;
  24. Święto Żołnierza Rezerwy - 10 października;
  25. Święto Wojsk Radiotechnicznych - 15 października;
  26. Święto Wojsk Łączności i Informatyki - 18 października;
  27. Święto Terenowych Organów Wykonawczych - 27 października;
  28. Święto Służby Uzbrojenia i Elektroniki - 13 listopada;
  29. Święto Służby Mundurowej - 15 listopada;
  30. Święto Służby Czołgowo-Samochodowej - 21 listopada;
  31. Święto Transportu Wojskowego - 22 listopada;
  32. Święto Wojskowej Służby Prawnej - 23 listopada;
  33. Dzień Podchorążego - 29 listopada;
  34. Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii - 4 grudnia;
  35. Święto Służby Metrologii Wojskowej - 15 grudnia. 

Jak świętuje Wojsko Polskie?

W ramach Święta Wojska Polskiego oraz innych świąt wojskowych siły zbrojne organizują przedsięwzięcia, których celem jest „uczczenie tradycji, chwały i sławy oręża polskiego oraz podkreślenie więzi łączących Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej ze społeczeństwem i promowanie współpracy cywilno-wojskowej". W tych dniach mogą być i są organizowane zarówno uroczystości na poziomie centralnym – z udziałem najwyższych władz państwowych, jak i lokalne obchody w garnizonach i jednostkach wojskowych. Z okazji Święta Wojska Polskiego organizuje się uroczystą odprawę wart lub uroczystą zmianę posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, według scenariusza określonego w ceremoniale wojskowym.

Czytaj też

Z okazji Święta Wojska Polskiego oraz innych świąt wojskowych mogą być i są organizowane:

  • uroczyste capstrzyki, zbiórki i apele w garnizonach i jednostkach wojskowych, podczas których odczytuje się rozkazy (decyzje) o mianowaniu na kolejne stopnie wojskowe i udzieleniu wyróżnień oraz dokonuje się ceremonii wręczenia orderów, odznaczeń, medali i odznak;
  • uroczystości o charakterze patriotycznym, patriotyczno-religijnym lub religijnym, w szczególności apele pamięci (poległych);
  • defilady, parady wojskowe, pokazy stacjonarne i dynamiczne sprzętu wojskowego, wyszkolenia i musztry paradnej;
  • festyny i pikniki żołnierskie, dni otwartych koszar oraz przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, rekreacyjnym i sportowym (wiele z tych wydarzeń ma na celu promocję wojska oraz pozyskanie kandydatów do służby);
  • poczęstunki okolicznościowe;
  • przedsięwzięcia w ramach programu „Żołnierska Pamięć", w szczególności porządkowanie otoczenia miejsc pochówku żołnierzy polskich;
  • ceremonie składania wieńców i wiązanek w miejscach chwały oręża polskiego.

Przedsięwzięcia organizowane z okazji Święta Wojska Polskiego i innych świąt wojskowych mogą być przeprowadzone w okresie bezpośrednio poprzedzającym dzień święta. Termin ich przeprowadzenia ustala dowódca garnizonu lub jednostki wojskowej. Taka sytuacja miała miejsce np. 1 lipca gdy po raz pierwszy swoje święto obchodzili żołnierze i pracownicy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Święto obchodzono z dwudniowym wyprzedzeniem w stosunku do terminu określonego w ministerialnej decyzji. Tego samego dnia swoje święto i 18 rocznicę powstania obchodziło Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. 

A gdy jednostka nie ma święta?

Czytaj też

Jednak nie wszystkie jednostki wojskowe mają swoje indywidualne święta. Gdy jednostka wojskowa takiego nie posiada to obchodzone jest ono w dniu święta właściwego rodzaju sił zbrojnych, wojsk, służb lub nadrzędnego związku organizacyjnego np. brygady lub dywizji. Jeśli zachodzi sytuacja zgrupowania kilku świąt wojskowych o podobnych terminach, ich obchody mogą być organizowane wspólnie, przez kilka jednostek wojskowych w tym samym dniu np. w przypadku jednostek tego samego garnizonu. 

Wyjątkowi goście

Dowódcy jednostek do udziału w obchodach mogą zapraszać przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i wojskowych, innych służb mundurowych, jednostek organizacyjnych sił zbrojnych państw obcych, uczelni, szkół, duchowieństwa, organizacji pozarządowych skupiających kombatantów i weteranów działań poza granicami państwa (ich święto ustanowiono na podstawie ustawy o weteranach i jest obchodzone co roku 29 maja), w tym kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, Orderu Krzyża Wojskowego oraz byłych żołnierzy zawodowych i pracowników resortu obrony narodowej, młodzieży szkolnej i akademickiej oraz harcerzy i grup rekonstrukcji historycznej. 

Nabożeństwa, defilady i pokazy

Uroczystości z reguły poprzedzają nabożeństwa odprawiane przez kapelanów wojskowych. Możliwy jest także udział w uroczystościach pododdziałów lub pojedynczych żołnierzy w strojach historycznych, a dowódcy jednostek wojskowych mogą zarządzić w tym dniu inną organizację czasu służby i pracy. Ponadto z tytułu święta jednostki wojskowej dysponują dodatkowymi funduszami, które mogą być przeznaczone na organizację posiłku lub poczęstunku.

Uroczystościom wojskowym towarzyszą także pokazy z udziałem samolotów, śmigłowców, czołgów, wozów bojowych czy okrętów oraz dynamiczne pokazy wyszkolenie pododdziałów wojskowych oraz pokazy musztry i występy orkiestr wojskowych i artystów.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. [email protected]

    Dzis bylo swieto - czy raczej obchody - "Oblawy Augustwskiej" - NKWD wywiozlo 567 Polakow z AK - na Syberie (byc moze rozstrzelali) Caly aparat panstwa to swietowal i czcil. Wczoraj z koleii byla rocznica WOlynia - i ani jednego komantrza od Premiera. Ok 200 tysiecy glownie kobiet i dzieci obdartch ze skury. Ja osobiscie bym wolal by sympatie polityczne nie zmienialy obrazu histrii. NP Niemcy i Izreal maja przjazn ale to nie znaczy ze zapominaja o Holokauscie. Histria nie powna byc zmieniana z powodow politycznych.

    1. gregoz68

      Widzę, że Olgino świętuje 11 lipca wychodząc ze skóry

  2. Gryfin

    Każda formacja zasługuje na swoje święto.. Na 15sierpnia i 11 listopada zapowiadają się dwie nowe bandery,chociaż osu-35 jeszcze na Albatrosie niema.

Reklama