Reklama

Siły zbrojne

Kanada wysyła okręty na Atlantyk

Autor. Royal Canadian Navy/Facebook

Kanada wyśle na Atlantyk dwa okręty, które dołączą do grupy NATO specjalizującej się w rozminowywaniu – poinformowała w czwartek minister obrony Anita Anand podczas wizyty w Londynie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

HMCS Shawinigan i HMCS Summerside wypłyną z portu w Halifaksie w najbliższy poniedziałek w ramach operacji REASSURANCE – poinformowała Anand podczas konferencji prasowej. Na obu okrętach znajdują się zespoły nurków oraz samobieżne pojazdy podwodne do poszukiwań min. Kanadyjska marynarka wzmocni swoimi dwoma okrętami klasy Kingston Standing istniejącą od 1973 stałą morską grupę NATO, której zadania związane są z rozminowywaniem i bezpośrednimi możliwościami niezwłocznej interwencji.

Czytaj też

Podczas wspólnej konferencji prasowej z brytyjskim sekretarzem obrony Benem Wallace'm Anand powtórzyła zapewnienie, że Kanada będzie wspierać Ukrainę „tak długo, jak trzeba", a „kiedy przyjdzie właściwy czas, Kanada poprze wejście Ukrainy do NATO". „Teraz Ukraina musi wygrać wojnę" - podkreśliła Anand, zwracając uwagę na postępy Ukrainy podczas kontrofensywy.

Reklama

Czytaj też

Communications Security Establishment (CSE - kanadyjski wywiad elektroniczny) opublikował w czwartek swój doroczny raport, w którym omawia m.in. wsparcie wywiadowcze dla wojskowej pomocy Kanady dla Ukrainy, NATO oraz „kluczowych partnerów na Ukrainie". Raport podaje, że w marcu ub.r. minister obrony podpisała dwa zarządzenia dotyczące traktowania systemów informacji elektronicznej Ukrainy oraz Łotwy, gdzie stacjonują kanadyjskie oddziały, jako „systemów istotnych". Po raz pierwszy systemy informacji poza Kanadą zostały włączone do systemów kanadyjskich. Jak wyjaśnia raport CSE, chodzi o wsparcie dla zabezpieczeń systemów informacji elektronicznej.

Czytaj też

W ramach pomocy dla Ukrainy stworzono też działający od kwietnia br. wspólny projekt kanadyjskiego wojska, wywiadu elektronicznego (CSE) oraz operatora łączności satelitarnej Telesat, który zapewnia stałą obsługę systemów łączności, w tym „krytycznych cybersystemów".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Franek Dolas

    Tak jak pisałem wcześniej takie kraje jak Kanada GB Australia NZ Japonia Korea będą wspierały Ukrainę i nas dopóki będzie to robiło USA. Oczywiście będą to robiły we własnym interesie czyli własnego bezpieczeństwa. Dlatego wszystkie ataki propagandowe na USA i podważanie naszego z nimi sojuszu są dużym zagrożeniem. A gdzie jest źródło tych ataków? Wystarczy poczytać niemiecki ONET w którym każdy incydent z udziałem amerykańskich wojsk np. Otarcie przez ciężarównę bramy wyjazdowej z bazy był przedstawiany jako katastrofa i komentowany w stylu "jankesi robią ca chcą"

    1. MiP

      Wierzysz w to że jesteśmy tak wielkimi sojusznikami USA jak to wmawia Polakom rząd ?? To przypomnę że premier Morawiecki niedawno zaapelował o przystąpienie Polski do Nuclear sharing i rozmieszczenie broni atomowej na terenie Polski a ci nasi najwięksi sojusznicy w skrócie powiedzieli Nie Ma Mowy

  2. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Budowa floty i zakup 16 Posejdonów to oznaka dołączenia do konfrontacji o Arktykę i GIUK. Nie będę zdziwiony, jeżeli za pewien czas Kanada dołączy do AUKUS [pewnie wyjdzie CAUKUS] i też zacznie używać atomowe OP. Takie plany budowy atomowych OP Kanada miała w latach 90-tych, wtedy zrezygnowali na fali rozbrojenia. Zresztą Kanada tez kalkuluje pod ocieplenie w Arktyce i szlaki żeglugowe - i wydobycie surowców arktycznych. Chiny deklarują się od półtorej dekady jako "państwo arktyczne" , chcą Arktyczny Jedwabny Szlak - gdzie Rosjanie już musieli zrezygnować z wyłącznej strefy do bieguna na rzecz "wolności żeglugi" i wspólnych patroli z Chinami - a to tylko początek chińskiej ekspansji - ta nabierze nowego wymiaru za dekadę po zbudowaniu większej serii OP typów 095/096.

Reklama