Reklama

Siły zbrojne

Kanada decyduje się na zakup samolotów P-8A Poseidons

P-8 Poseidon
Autor. Boeing

Firma Boeing poinformowała, że rząd Kandy zakupi 16 samolotów patrolowych i zwalczania okrętów podwodnych Boeing P-8 Poseidon. Zakup jest spowodowany zastąpieniem starzejącej się floty samolotów CP-140 Aurora.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Firma Boeing poinformowała w komunikacie na swojej stronie, że władze kanadyjskie złożył wniosek w ramach programu Foreign Military Sales do rządu Stanów Zjednoczonych w sprawie zakupu do 16 samolotów Boeing P-8A Poseidon. Decyzja władz Kanady jest podyktowana potrzebą zastąpienia starzejącej się floty samolotów CP-140 Aurora. Ja pisze CBC bazując na wypowiedziach ludzi z Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych, Boeinga P-8A Poseidon jest jedynym samolotem, który spełnia potrzeby wojska w zakresie patroli, wywiadu, nadzoru i zwalczania okrętów podwodnych. Na razie nie wiadomo ile zakup będzie kosztować jak spekulował Ottawa Citizen, powołując się na źródła w przemyśle obronnym umowa może być warta nawet 9 miliardów dolarów.

Czytaj też

O tym, że Kanada może zakupić samoloty P-8A Poseidon informowaliśmy na początku miesiąca, wtedy to minister obrony Kanady Anita Anand udała się do USA, aby spotkać się z przedstawicielami Boeinga oraz omówić przyszłe programy wojskowe i współpracę. W 2022 roku Ottawa wystosowała zapytanie o informacje dotyczące nowego samolotu, który miałby zastąpić flotę 14 morskich samolotów patrolowych CP-140 Aurora (konstrukcja bazująca na P-3 Orion).

Reklama

Czytaj też

Jeśli P-8A zostanie wybrany, to wstępna gotowość operacyjna ich floty ma zostać osiągnięta do 2034 roku, a pełna - 2040 rok. Starania Kanady by pozyskać nowe morskie samoloty trwały od 2016 roku. W 2018 roku Kanada dołączyła do forum NATO, aby zdobyć wiedzę i podzielić się zasobami w celu opracowania morskiego samolotu patrolowego. Kanada w owym czasie na poważnie rozważała zakup P-8A od Boeinga, ale w wyniku braku środków zdecydowano się na przedłużenie żywotności 14 sztuk CP-140 i rozpoczęcie modernizacji tych samolotów, aby utrzymać je w gotowości operacyjnej do 2030. Morskie samoloty patrolowe CP-140 służą Kanadzie od ponad 40 lat, przekraczając tym samym przewidywany okres użytkowania od momentu ich wprowadzenia w 1980 roku. Kanada ma także zamówione 3 - King Air 350; 8 - C-130H oraz 4 C295 a 12 dokupuje.

Czytaj też

Boeing P-8 Poseidon to maszyna do prowadzenia rozpoznania, w szczególności wyszukiwania jednostek nawodnych i podwodnych wroga. Jest także zdolna do ich zwalczania torpedami i pociskami Harpoon. W powietrzu, korzystając z paliwa z własnych zbiorników P-8 może przebywać ponad 10 godzin, przelatując dystans do 7500 kilometrów.

Reklama

Komentarze

    Reklama