Reklama

Geopolityka

Kanada wyślę więcej okrętów w rejon Cieśniny Tajwańskiej

Autor. Royal Canadian Navy/Facebook

Kanada planuje wysłać w najbliższym czasie więcej okrętów wojennych przez Cieśninę Tajwańską, jako sygnał dla Chin, że cieśnina ma status wód międzynarodowych– informuje Financial Times.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Decyzja. by zwiększyć obecność w rejonie Cieśniny Tajwańskiej i zademonstrować, że jest to akwen międzynarodowy jest związana po części z wydaną 27 listopada nową Strategią Indo-Pacyficzną, która określa strategię Kanady na ten region na najbliższe 10 lat.

Jednak decyzję o wysłaniu w ten rejon kanadyjskich okrętów ogłosiła w wywiadzie dla Financial Times, kanadyjska minister spraw zagranicznych Melanie Joly, który powiedziała, że władze planują wysłać więcej okrętów wojennych do Cieśniny Tajwańskiej, aby dać do zrozumienia, że Cieśnina Tajwańska "pozostaje międzynarodową cieśniną". Minister także powiedziała, że Kanada zobowiązuje się do nowych inwestycji wojskowych wartych 298 mln dolarów w pomoc wojskową dla regionu Indo-Pacyfiku. Według zapowiedzi minister Kanada zwiększy swoją obecność w regionie przez rozmieszczenie od jednej do trzech fregat. Tajwan we wrześniu poprosił Kanadę o kontynuowanie wysyłania swoich okrętów wojennych w ramach pokazu wsparcia dla wyspy, gdy ta przygotowuje się do chińskiej agresji.

Reklama

Czytaj też

Chociaż Kanada deklaruje, że jej polityka pozostanie zgodna z polityką "jednych Chin", to administracja zamierza angażować się we współpracę z Tajwanem poprzez handel i inne dziedziny współpracy. Minister spraw zagranicznych podkreśliła, że Ottawa będzie "rzucać wyzwanie" Chinom, gdy będzie to konieczne, ale "współpracować, gdy trzeba" w kwestiach takich jak zmiany klimatyczne, nierozprzestrzenianie broni jądrowej i globalne problemy zdrowotne. Jeśli mowa o broni jądrowej to Chiny uznały raport Pentagonu na temat arsenału jądrowego za spekulacje. Według chińskiego ministerstwa obrony Pentagon zniekształcił w raporcie politykę obronną i strategię militarną Pekinu, poczynił „bezpodstawne spekulacje" na temat rozwoju chińskich sił zbrojnych oraz dopuścił się poważnej ingerencji w wewnętrzne sprawy Chin w kwestii Tajwanu. „Stany Zjednoczone powinny głęboko zastanowić się nad własną polityką nuklearną", zwłaszcza, że posiadają obecnie największy arsenał jądrowy na świecie – podkreślono w komunikacie chińskiego ministerstwa, opublikowanym przez chińskie media.

W nowej strategii Indo-Pacyfiku Kanady, w 26-stronicowym dokumencie Kanada zapowiedziała, że zwiększy swoją obecność wojskową w regionie Indo-Pacyfiku i zaostrzy zasady inwestowania, aby chronić własność intelektualną, by zapobiec przejęciu przez chińskie przedsiębiorstwa państwowe krytycznych zasobów mineralnych.

Dokument podkreśla dylemat Kanady w tworzeniu więzi z Chinami, które oferują znaczące możliwości dla kanadyjskich eksporterów, nawet gdy Pekin stara się kształtować porządek międzynarodowy odbiegający od wizji Kanady.

Czytaj też

Strategia, podkreśla "zagraniczną ingerencję Pekinu i coraz bardziej przymusowe traktowanie innych krajów". Napisano, że Kanada będzie inwestować we wzmocnioną regionalną obecność wojskową, wraz z wywiadem i bezpieczeństwem cybernetycznym. Tutaj warto wspomnieć o napięciach, które się pojawiły pod koniec 2018 roku po tym, jak kanadyjska policja zatrzymała członka zarządu Huawei Technologies, a Pekin następnie aresztował dwóch Kanadyjczyków pod zarzutem szpiegostwa. Wszyscy trzej zostali zwolnieni w zeszłym roku, ale stosunki pozostają napięte. Wcześniej w tym miesiącu Kanada nakazała trzem chińskim firmom zbyć swoje inwestycje w kanadyjskie krytyczne minerały, powołując się na bezpieczeństwo narodowe.

W strategii jest napisane, że "Chiny są coraz bardziej destrukcyjną globalną potęgą (...) dokonują dużych inwestycji, by promować swoje wpływy ekonomiczne, dyplomatyczne, agresywne zdolności militarne i zaawansowane technologie". Dokument podkreśla, że wartości wyznawane przez Chiny stają się coraz bardziej odległe od wartości ważnych dla Kanadyjczyków. Wskazano wprost na takie praktyki, jak praca przymusowa i ignorowanie kwestii praw człowieka. „Kanada będzie jednoznacznie bronić swoich interesów" - podkreślono, wskazując przy tym na możliwe obszary współpracy z Chinami, takie jak zmiany klimatu, ochrona bioróżnorodności, zdrowie i przeciwdziałanie proliferacji broni nuklearnej. Niemniej Kanada ma zwiększać ochronę przed chińskimi próbami wywierania wpływu na gospodarkę i politykę. Kwota 2 mld CAD zostanie zainwestowana m.in. we wzmocnienie „infrastruktury, demokracji i odporności obywateli Kanady na zagraniczne wpływy".

Dokument mówi, że Kanada zwiększy obecność swojej marynarki wojennej w regionie i "zwiększy zaangażowanie wojskowe i zdolności wywiadowcze jako środek łagodzenia zachowań przymusowych i zagrożeń dla bezpieczeństwa regionalnego".

Czytaj też

Kanadyjska minister obrony Anita Anandstwierdziła na osobnej konferencji prasowej, że kanadyjskie działania obejmą roczne rozmieszczenie trzech fregat, ( obecnie dwóch), jak również udział kanadyjskich lotników i żołnierzy w regionalnych ćwiczeniach wojskowych.

W połowie września okrętyUSA i Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej wykonały rutynowe przejście przez Cieśninę Tajwańską. Dwa okręty, amerykański niszczyciel rakietowy klasy Arleigh Burke USS Higgins (DDG 76) i fregata klasy Halifax Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej HMCS Vancouver (FFH 331), przepłynęły przez cieśninę, by zademonstrować międzynarodowe prawo do wolności żeglugi. Wolność żeglugi demonstrują także jednostki amerykańskie i brytyjskie . W maju Chiny ostrzegły amerykański okręt wojenny przepływający przez Cieśninę Tajwańską. W czerwcu samolot zwiadowczy marynarki USA przeleciał nad Cieśniną Tajwańską. Wpołowie października minionego rooku przez Cieśninę Tajwańską także przeszły wspólnie amerykański niszczyciel klasy Arleigh Burke - USS Dewey oraz kanadyjska fregata klasy Halifax - HMCS Winnipeg.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Filemon19

    Podsumowując 60$ mld za 60 sztuk korwet klasy typ 26 czyli 2x24 vls sea ceptor To nowy kontrakt Kanady Czyli daleka przyszłość

Reklama