Reklama

Siły zbrojne

Jordański Leclerc zaprezentowany na SOFEX 2022

Leclerc w malowaniu pustynnym
Leclerc w malowaniu pustynnym
Autor. Fot. A. Hładij/Defence24.pl.

Podczas wystawy wojskowej SOFEX 2022 w porcie lotniczym Akaba na terenie Jordanii zostanie zaprezentowany przekazany tamtejszymi siłom zbrojnym przez Zjednoczone Emiraty Arabskie czołg podstawowy Leclerc.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jordania otrzymała dwa lata temu 80 czołgów Leclerc pochodzących z wojsk pancernych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Miało to pozwolić jordańskiej armii na zastąpienie części swoich najstarszych czołgów, które nierzadko reprezentowały standardy przełomu lat 60. i 70. XX wieku jak M60A1 Patton czy lokalna odmiana brytyjskiego czołgu podstawowego Chieftain. Od wozów francuskich jordański Leclerc wyróżnia się m.in. jednostką napędową, którą stanowi silnik wysokoprężny MTU 883 1500 KM V-12, sprzężony z automatyczną skrzynią biegów Renk HSWL 295 TM z pięcioma biegami do przodu i trzema biegami wstecznymi. Dodatkowo z racji na to, że czołgi te zostały pierwotnie zamówione przez ZEA, posiadają one inne systemy chłodzenia i filtracji, lepiej sprawdzające się w pustynnym klimacie.

Czytaj też

ZEA zakupiły w 1993 roku od francuskiego koncernu GIAT Industries (obecnie Nexter Systems) 436 egzemplarzy czołgu Leclerc (w tym 388 czołgów podstawowych, 48 wozów zabezpieczenia technicznego oraz 2 pojazdy szkolne). Trafiły one na uzbrojenie emirackich wojsk lądowych i są eksploatowane tam od blisko dwóch dekad. Przekazanie 80 tych czołgów Jordanii zmniejszy liczbę posiadanych przez ZEA Leclerców i wozów towarzyszących do około 350 (według dostępnych informacji żaden z czołgów uszkodzonych w czasie walk w Jemenie nie został zniszczony bezpowrotnie).

Reklama

Czytaj też

Leclerc to francuski czołg podstawowy, który został zaprojektowany i był produkowany przez francuską spółką GIAT Industries (obecnie Nexter Systems). Został opracowany w celu zastąpienia starzejących się czołgów podstawowych AMX-30. Jego uzbrojenie główne stanowi armata gładkolufowa GIAT CN120-26/52 kal. 120 mm sprzężona z wielkokalibrowym karabinem maszynowym M2 kal. 12,7 mm. Na stropie wieży znajduje się dodatkowy uniwersalny karabin maszynowy AA NF-1 kal. 7,62 mm. Został on przyjęty na uzbrojenie francuskiej armii w liczbie 406 egzemplarzy (plus 20 wozów zabezpieczenia technicznego Leclerc DCL), z czego obecnie w służbie liniowej pozostają 222 egzemplarze, a pozostałe 184 pojazdy trafiły do rezerwy magazynowej (część mogła zostać skanibalizowana).

Jedynym odbiorcą eksportowym są Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), które kupiły 390 tych czołgów (plus 48 wozów zabezpieczenia technicznego). We wrześniu 2020 roku ujawniono, że 80 egzemplarzy Leclerców zostało przekazanych przez ZEA do Jordanii w ramach współpracy wojskowej.

Reklama
Reklama

Komentarze