Siły zbrojne
Emirackie czołgi Leclerc dla Jordanii?
Według niepotwierdzonych jeszcze oficjalnie informacji Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) zdecydowały się na przekazanie Jordanii części z posiadanych czołgów podstawowych AMX-56 Leclerc. W ręce jordańskich czołgistów ma trafić 80 egzemplarzy Leclerców, które uzupełnią obecnie używaną flotę kilku różnych modeli czołgów podstawowych.
ZEA zakupiły w 1993 roku od francuskiego koncernu GIAT Industries (obecnie Nexter Systems) 436 egzemplarzy AMX-56 Leclerc (w tym 388 czołgów podstawowych, 48 wozów zabezpieczenia technicznego oraz 2 czołgi szkolne). Trafiły one na uzbrojenie emirackich wojsk lądowych i są eksploatowane tam od blisko dwóch dekad. Przekazanie 80 egzemplarzy tych czołgów Jordanii zmniejszy liczbę posiadanych przez ZEA Leclerców do 356 egzemplarzy (żaden z czołgów uszkodzonych w czasie walk w Jemenie nie został spisany na straty) .
Jordańskie wojska lądowe eksploatują obecnie kilka różnych modeli czołgów podstawowych. Wśród nich: 392 egzemplarze czołgów podstawowych Al-Hussein (brytyjski Challenger 1), 364 egzemplarze czołgów Khalid (brytyjski Chieftain), 182 egzemplarze czołgów podstawowych M60A3 Phoenix (lokalnie zmodernizowane amerykańskie M60A3TTS), 82 egzemplarze czołgów podstawowych M60A1 Patton oraz najprawdopodobniej zmagazynowane w rezerwie 293 egzemplarze czołgów podstawowych Tariq (brytyjski Centurion). Wprowadzenie do służby 80 egzemplarzy AMX-56 Leclerc pozwoli na przyśpieszenie wycofania z linii i przeniesienia do rezerwy najstarszych eksploatowanych konstrukcji.
AMX-56 Leclerc to francuski czołg podstawowy, który został zaprojektowany w latach 80. w celu zastąpienia przestarzałych już wtedy czołgów podstawowych AMX-30. Jest jednym z kilku zachodnich modeli czołgów podstawowych III generacji obok amerykańskiego M1 Abrams, brytyjskiego Challengera 2, niemieckiego Leoparda 2 i włoskiego C1 Ariete. Konstrukcja ta trafiła na uzbrojenie francuskiej armii w liczbie 406 egzemplarzy (plus 20 wozów zabezpieczenia technicznego) oraz emirackiej armii w liczbie 390 egzemplarzy (plus 48 wozów zabezpieczenia technicznego).
Czytaj też: Jordańskie Cobry polecą na Filipiny
Załoga czołgu składa się z trzech osób. Jego główne uzbrojenie stanowi armata gładkolufowa GIAT CN10-26 ka. 120 mm (kompatybilna z armatami Rh120 i pochodnymi), o lufie długości 52 kalibrów, z automatem ładowania o szybkostrzelności od 10 do 12 szt./min oraz sprzężony z nią wielkokalibrowy karabin maszynowy M2 Browning kal. 12,7 mm i uniwersalny karabin AA NF-1 kal. 7,62 mm na stropie wieży. Jego pancerz jest złożony z wielowarstwowych kompozytów i ma zapewniać wysoką ochronę przed większością współczesnych środków przeciwpancernych, co w zasadzie potwierdzają doświadczenia z Jemenu. Silnik wysokoprężny SACM V8X 1500 T9 Hyperbar o mocy 1500 KM ma zapewniać przy masie bojowej 62 ton prędkość maksymalną 72 km/h i zasięg 450 km.