Reklama

Siły zbrojne

Jest pierwsza umowa wykonawcza na Narew

Fot. Inspektorat Uzbrojenia
Fot. Inspektorat Uzbrojenia

Inspektorat Uzbrojenia zawarł umowę z konsorcjum PGZ-Narew na usługę zarządzania projektem i integrację komponentów w ramach programu Narew. Jest to pierwsza umowa wykonawcza do umowy ramowej, zawartej podczas MSPO 2021.

Przedmiotem umowy jest usługa zarządzania projektem w sposób ciągły oraz realizacja zadań o charakterze doraźnym, zleconych przez zamawiającego, związanych z realizacją projektu. Umowa będzie obowiązywać w całym okresie realizacji programu NAREW, z uwzględnieniem jego podziału na poszczególne etapy, obejmując m.in. kontraktowanie umów wykonawczych, ich realizację, a także integrację komponentów wchodzących w skład systemu NAREW.

Jak podkreśla IU, umowa w sposób kompleksowy harmonizuje zarządzanie dużym i złożonym projektem, jakim jest program Narew, koncentrując się na celu, tj. dostawie komponentów systemu Narew do Sił Zbrojnych RP, uwzględniającym podział odpowiedzialności stron za realizację poszczególnych procesów w programie. Definiuje ona sposób w jaki zarządzany będzie program, zarówno po stronie wojskowej jak i przemysłowej, a także zapewnia ramy prawne współpracy wszystkich uczestników projektu, tj. spółek Konsorcjum PGZ-Narew i instytucji resortu obrony narodowej.

Wartość umowy wynosi ok. 18 mln zł brutto. Zawarcie pierwszej umowy wykonawczej stanowi realizację postanowień umowy ramowej, zawartej pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Konsorcjum PGZ-Narew w dniu 7 września 2021 r. podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Narew to system obrony powietrznej krótkiego zasięgu, będący elementem zintegrowanego systemu obrony powietrznej Polski. Planowany jest zakup łącznie 23 baterii, które wejdą na wyposażenie pułków przeciwlotniczych Wojsk Lądowych (zastępując zestawy Kub i częściowo Osa), 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej (wraz z zestawami Wisła, z którymi Narew ma współpracować w ramach systemu IBCS), a także jednostek naziemnej obrony powietrznej Marynarki Wojennej. 

Zawarta umowa jest pierwszą z kilkunastu umów wykonawczych, które mają zostać podpisane w ramach programu Narew. Jego elementy będą dostarczane przez PGZ, choć w zakresie integracji z systemem IBCS niezbędna będzie też współpraca z rządem Stanów Zjednoczonych. Narew będzie wykorzystywać polskie technologie radiolokacyjne, natomiast efektor - pocisk rakietowy, ma być pozyskany na licencji. Niedawno szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił, że IU rekomendował w pierwszej kolejności pocisk CAMM, produkcji MBDA UK, jako efektor do Narwi. To w połączeniu z zawartym ze stroną brytyjską porozumieniem jest równoznaczne z rozpoczęciem negocjacji umów kontraktowych. Nie oznacza to jednak ich finalizacji.

Harmonogram programu Narew przewiduje, że wszystkie umowy wykonawcze mają być zawarte do 2023 roku, a pierwsze strzelanie połączonej grupy zadaniowej wykorzystującej system Narew i Wisła ma odbyć się w roku 2026. 

Umowę skomentował prezes zarządu PGZ Sebastian Chwałek.

Dzisiejsza umowa to fundament, na którym realizowany będzie program NAREW i konsekwencja zupełnie nowego podejścia do zarządzania programami zbrojeniowymi. Porozumienie reguluje kwestie zarządzania projektem, zarówno po stronie naszego Konsorcjum jak i po stronie wojska oraz tworzy instytucjonalne, administracyjne i prawne reguły współpracy zaangażowanych w projekt stron. Formalizuje to podpisaną we wrześniu umowę ramową i otwiera drogę do konkretnych umów wykonawczych, w tym kontraktu dotyczącego rakiety oraz wyrzutni

powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.

W skład Konsorcjum PGZ-Narew wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider konsorcjum), Huta Stalowa Wola S.A., Jelcz sp. z o.o., MESKO S.A., Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PCO S.A, PIT-Radwar S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. W projekcie uczestniczyć będą mogły również inne przedsiębiorstwa z Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz szereg spółek prywatnych, placówek badawczo-rozwojowych oraz ośrodków akademickich.

Reklama
Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (21)

  1. podatnik

    Umowa do umowy i kolejne bicie piany + nowe stołki

    1. jkkk

      od kiedy Moskwa płaci u nas podatki?

  2. Meska

    Smutne jest to, że zanim wszystkie baterie trafia do armii to cały system będzie już przestarzały i nadający się jedynie do modernizacji. To wszystko za długo trwa. Ta niemoc decyzyjna po prostu poraża.

    1. jkkk

      ale uwaga... możliwe że wejdzie prosto do muzeum... smutna to twoja wiedza jest!

  3. KarlGustav

    2026 wydaje się odległy, jednak z drugiej strony działamy na sprzęcie z lat głębokiej komuny... pozostaje tylko trzymać kciuki, że nie będzie potrzeby skorzystać z tego sprzętu.

    1. Extern

      Chyba niestety nie zdążymy z modernizacją. Tak patrząc na ciągle eskalującą sytuację to się może naprawdę za parę miesięcy zacząć. Dziś Rosjanie wyrzucili Amerykańskich dyplomatów z Moskiewskiej placówki. Może lepiej przynajmniej porobić jakieś przeglądy i spisy tego co mamy, żeby niedługo pod ogniem nie trzeba było szukać po magazynach gdzie jest coś jeszcze działającego.

    2. jkkk

      wow....! co za wnikliwość... ! w wojsku nikt tego nie robi bo nikt o tym nie wie....

  4. Marek1

    Aha, 18 mln PLN dla ekipy "zarządców "przez nikogo nie rozliczanych na kolejne parę lat powinno wystarczyć. W zasadzie do 2023r maja pełny spokój i super pensje. A potem ? Potem się wymyśli coś nowego, by wyciągać budżetową kasę. Jakieś aneksy, dodatkowe fazy analityczne, niespodziewane zmiany specyfikacji przedmiotu umowy, ect.,ect. W tym procederze kreatywność ludzi z IU/MON jest nieograniczona ...

  5. Gosc

    Ja nie wiem czy te 23 baterie wystarcza do obrony obiektow wojskowych, o miastach cywilnych nie wspominajac...

    1. xXx

      Po za Warszawą i gazoportem, nie będzie żadnej ochrony miast i obiektów cywilnych, bo jest ich za dużo a atak na nie to propagandowe i polityczne samobójstwo w czasach obecnych.

    2. inzynier

      czyli wojo tylko do obrony.. woja. To po cholera nam taka armia?

    3. Marek1

      Jaja sobie robisz ?? Zbombardowanie miasta przez ruskie lotnictwo zostanie pokazane światu jako "usprawiedliwiona samoobrona pilotów w czasie gdy wypełniali zadania pokojowej obrony polskich mieszkańców".

  6. Zatroskany

    Czy ktoś rozumie o co w tym chodzi (ja nie choć się tym częściowo zajmuję)? Jeśli wszystko w tej popapranej umowie na Narew się uda (w co nie wierzę) to pierwsza bateria trafi do sił zbrojnych 12-13 lat od rozpoczęcia programu w 2014 r. To skandal ocierający się o sabotaż.

    1. Marek1

      Nic sięo nic nie "ociera". To jest sabotaż. Tak samo jak w innych wlokących sie latami programach, których nawet jeszcze realnie NIE zaczęto.

  7. Piorun Pan

    Porażająca kwota 18 milionów vide 23,3 miliardy na Abramsa pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość programu Narew...

    1. Marek1

      Spoko, to tylko na premie i granty dla paru ziomków obecnej władzuni. Potem się dorzuci więcej jakby co ;)

  8. a na granicy już gorąco

    Darowaliby sobie te uroczyste podpisywanie umów, pachnie to niemile towarzystwem wzajemnej adoracji.

    1. Marek1

      No bo to JEST tow. wzajemnej adoracji. Adoracji finansowo-układowej.

  9. Jak w Texasie

    Czyli standardowo: jakieś podpiski, uśmieszki, zwykła pokazówka na defilady i do albumu pamiątkowego. Tylko kto taki album znajdzie jak nas rozjadą czołgi kolegów ze Wschodu?

    1. obserwator

      A po co ten sarkazm ? Zazdrościsz, ze to nie Ty na zdjęciu ? Jakby napisali , że dalej trwają analizy , to znowu byś krytykował. Ciesz się , że będzie produkcja a Polska coraz silniejsza , a jak ci się nie podoba , to zmień forum na Pomponik :)

    2. Marcyk

      Dokładnie !

    3. Jak w Texasie

      "a Polska coraz silniejsza" - no, widać to zwłaszcza podczas gier wojennych. Prawdziwa potęga.

  10. Enter

    Najwyższy czas na kolejne poważne umowy w sprawie systemów opl. i to jak najszybciej, programy opóźnione wiele lat...

    1. wsa

      a ta umowa jest poważna????? zero konkretów, nadal nic nie wiadomo....zamiast Narew się zacznie minie kolejne 20 lat.

  11. Tomek55566

    Chopie cza podpisywać umowę już nima czasu a wy za 4 lata chcecie strzelać pierwsze baterie powiny być w Uk zbudowane tam powini przejść ludzie treningu kursy reszta tu w Pl ale pierwsze 3 baterie powiny być już w 2023 roku w Polsce

    1. mick8791

      Nie rozumiesz o czym piszesz. My nie będziemy w UK kupować całego systemu (oczywiście jeżeli wybór CAMM zostanie potrzymany), a tylko pozyskiwać efektor. Czyli, nie - nie można pierwszych zestawów wyprodukować w UK i z tej samej przyczyny nie ma za bardzo sensu szkolić teraz ludzi z obsługi systemu, który jeszcze nie istnieje!

  12. brutall

    czyli niemoc potęguje przemoc, jednak jeżeli już nie ma po stronie administracji skutecznych możliwości, a nie pozorowanych do zarządzania to umowa powinna, koniecznie, zawierać szczegóły co kiedy gdzie po/co i jeszcze jeszcze eliminowała tworzenie niepotrzebnych stanowisk po tej stronie zarządzającej. czyli wymóc zaangażowanie robotników w ulu a nie nierobów w postaci np. dyrektorów "od niczego"

  13. wifi

    Zarządzanie projektem i integracja, no no no, robi się poważnie. Takie wyszukanie umiejętności to tylko w PGZ

    1. We

      Może ty zrobisz to lepiej.A jak nie PGZ to kto ma to zrobić.

    2. kapusta

      przez ostatnie 6 lat to oni wyłącznie sami ze sobą różne umowy podpisują ws. Narwi, a żadnych efektów nie ma

    3. wifi

      Myślę, że jakbym poszedł na targ po marchewkę i wybrał przypadkową osobę, to by to zrobiła lepiej niż PGZ. Do tego PGZ specjalizuje się w "integracji", cóż za wartościowa umiejętność.

  14. A z ruskich się śmieje id,że Kuzniecow dymi,że tu160 to nie b21 i inne dyrdymaly...a tu proszę ...taka sytuacja.16 mln zwolenników nieudacznictwa to po złotówce i jest kontynuacją deformacji armii

  15. X

    Ciekawa sprawa... To tak, jak bym mial podpisać umowę np z taksówkarzem (i oczywiście ogłosił to w stylu MB), a potem równie "uroczyście" podpisywał następne - na naciskanie pedałów, kręcenie kierownicą czy puszczanie klimy.

  16. Polak

    Ale że co za 18 baniek będą zarządzać projektem ? Serio ?

    1. Michał

      Przy projekcie na kilkadziesiąt mld złotych to niedużo

    2. kapusta

      No to ciekawe kto i ile zgarnął np. za zarządzanie projektem zakupu samolotów dla naszych "elit" - myślę że ze dwa w miliony wręcz należałoby skręcić, wszak Michał słusznie zauważył, że przy tylu miliardach "to niedużo"

  17. Wojtek_3

    Czy nie po to powstało PGZ-Narew, żeby automatycznie zarządzać projektem, bo to wygląda jak umowa na umowę, tylko kwota trochę poważna jak na taką rozrywkową umowę.

  18. Nie latajacy

    Mam nadzieje ze nad tym pracuja wspolne zespoly PGZ i MON aby jak najbardziej przyspieszyc ten program.

  19. vfvv

    Czy przelano już trzy mld zaliczki?

    1. ciekawy

      Mam nadzieję że przelano tak jak to się robi w każdym cywilizowanym kraju.

  20. Rocco

    Narew to ten system do lutowania azjatyckich bandytów ze wschodu?

  21. były porucznik zmechu

    Panie kierowco - jedziemy już? Trzy lata do pierwszej wpiętej w IBCS baterii, to byłby dobry wynik.

Reklama