Reklama

Siły zbrojne

Japonia: mniej startów alarmowych w 2022 roku

Japoński F-15
Japoński F-15
Autor. Joint staff/Twitter

Japońskie samoloty w 2022 roku startowały 778 razy w ramach startów alarmowych, by przechwycić rosyjskie i chińskie samoloty oraz inne obiekty, które mogły naruszyć przestrzeń powietrzną Japonii – podało Ministerstwo Obrony Japonii.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ministerstwo Obrony Japonii podzieliło się statystykami startów alarmowych Powietrznych Sił Samoobrony. Zgodnie z nowymi danymi w roku 2022 japońskie samoloty startowały 778 razy w ramach startów alarmowych, by przechwycić obce samoloty, które mogły naruszyć przestrzeń powietrzną Japonii. Jest to o 226 mniej startów w porównaniu z 2021 rokiem czyli to spadek o 23 procent.

Czytaj też

Jak wynika z raportu samoloty japońskie startowały przeciwko chińskim samolotom 575 razy, 147 razy mniej w porównaniu do poprzedniego roku fiskalnego (2021). Podczas gdy w 2021 roku myśliwce japońskie wykonały cztery loty przeciwko chińskim bezzałogowcom, w 2022 roku liczba ta wzrosła do ośmiu.

Reklama

Czytaj też

W przypadku samolotów rosyjskich, to japońskie maszyny podrywano 150 razy co jest najniższą liczbą wylotów od 2005 roku. Jak zakładają japońscy urzędnicy sytuacja ta jest spowodowana rosyjską inwazją na Ukrainę. Odnotowano także wspólną aktywność Rosji i Chin. 24 maja minionego roku, japońskie samoloty przechwyciło wspólny lot wykonywany przez cztery chińskie bombowce strategiczne Xian H-6 i dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95, które przeleciały w pobliżu japońskiego archipelagu, była to próba ostrzeżenia przed odbywającym się tego samego dnia szczytem Quad, w którym uczestniczyli przywódcy Australii, Indii, Japonii i Stanów Zjednoczonych.

    30 listopada ubiegłego roku, dwa chińskie H-6 i dwa rosyjskie Tu-95 przeprowadziły wspólny długodystansowy przelot znad Morza Japońskiego na Morze Wschodniochińskie przez Pacyfik. Tego samego dnia dołączyły do nich później dwa chińskie samoloty, uważane za myśliwce J-16, oraz dwa inne chińskie myśliwce.

    Czytaj też

    Wzrosła za to liczba związana z obiektami niezidentyfikowanymi, gdzie musiano startować 53 razy, co jest cztery razy więcej niż w 2021 roku i jest to wartość najwyższa od momentu rozpoczęcia monitorowania tego typu zdarzenia czyli od 1958 roku. Jak można się domyślać sytuacja ta jest związana z wysyłaniem przez Chiny balonów obserwacyjnych, o których było głośno dwa miesiące temu w kontekście USA. Wtedy to Japonia podrywała samoloty 31 razy.

    YouTube cover video

    W roku budżetowym 2022 nie zarejestrowano żadnych naruszeń japońskiej przestrzeni powietrznej. Według planów rząd Japonii rozważa wykorzystanie dronów do radzenia sobie z obcymi samolotami wojskowymi zbliżającymi się do przestrzeni powietrznej kraju. W ten sposób chce się przygotować na bardziej asertywne działania Chin i Rosji, które szeroko wykorzystują drony.

    Czytaj też

    W roku 2016 japońskie samoloty bojowe startowały łącznie 1 168 razy, co jest najwyższym wynikiem odnotowanym w ciągu jednego roku od rozpoczęcia obserwacji w 1958 roku. Operacje przeciwko chińskim samolotom stanowiły 73 procent wszystkich operacji w roku 2016.

    YouTube cover video

    Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony rozpoczęły obserwację nieba w 1958 roku, cztery lata po utworzeniu Japońskich Sił Samoobrony. Początkowo takie operacje miały na celu przede wszystkim reagowanie na samoloty z byłego Związku Radzieckiego w latach zimnej wojny

    Reklama

    "Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

    Komentarze

      Reklama