Siły zbrojne

Jakie czołgi w 2022 roku otrzyma Wojsko Polskie

Leopard 2PL
Fot. 1. WBPanc.

W rozpoczynającym się 2022 roku planowane są dostawy kilku typów czołgów do Wojska Polskiego. To między innymi kontynuacja realizowanych obecnie programów modyfikacji czołgów T-72M/M1 do standardu T-72M1R oraz modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL. Redakcja Defence24.pl dotarła do informacji o obecnym stanie realizacji dostaw i odbiorów tych czołgów podstawowych, a także aktualnych planach w tym zakresie.

Zarówno T-72, jak i Leopardy 2A4 są eksploatowane przez część batalionów czołgów Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP. Prace nad nimi przeprowadzają sukcesywnie Zakłady Mechaniczne "BUMAR-ŁABĘDY" S.A. oraz inne spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Modyfikacja czołgów z rodziny T-72 jest realizowana na mocy zawartej w lipcu 2019 roku umowy przez konsorcjum ZM "BUMAR-ŁABĘDY" i WZM S.A., a 1. Regionalną Bazą Logistyczną w Wałczu o łącznej wartości 1,749 mld zł. Na jej mocy mają zostać przeprowadzone remonty kapitalne połączone z ograniczoną modyfikacją. Umowa jest wykonywana w formule wynikowej (liczba czołgów zależy od wartości wykonanych prac), założono wyremontowanie oraz zmodyfikowanie 230 czołgów i kolejnych 88 w ramach opcji.

Czytaj też

Pierwsze 8 egzemplarzy T-72M1R zostało dostarczonych jeszcze w 2019 roku. Kolejne 28 trafiły do służby liniowej w 2020 roku. Według informacji przekazanych przez PGZ dla redakcji Defence24.pl w 2021 roku dołączyło do nich następnych 39 wyremontowanych i zmodyfikowanych wozów, 29 z nich dostarczyły ZM Bumar-Łabędy, a 10 poznańskie WZM S.A. Plany konsorcjum na 2022 rok obejmują kontynuację dostaw 15 egzemplarzy jeszcze puli na poprzedni rok, a także dostawę kolejnych 35 egzemplarzy przewidzianych na rok bieżący. Tym samym z końcem tego roku w służbie liniowej znajdować ma się razem 125 czołgów podstawowych T-72M1R. Obejmuje to zarówno wozy, które cały czas pozostawały w służbie i zostały przewidziane do remontu oraz modyfikacji, jak i wozy które są przywracane do linii. Modyfikacja czołgów T-72 obejmuje wprowadzenie nowych systemów obserwacyjnych (w tym termowizora dla celowniczego) produkcji PCO, środków łączności Grupy WB, odbiornika GPS DAGR oraz kilku innych usprawnień.

Z kolei modernizacja Leopardów 2 jest prowadzona na mocy zwartej w grudniu 2015 roku umowy przez konsorcjum PGZ i ZM "BUMAR-ŁABĘDY" S.A., a Inspektoratem Uzbrojenia MON o początkowej wartości ponad 2,4 mld zł. W modernizacji uczestniczą też inne spółki polskiego przemysłu obronnego, partnerem zagranicznym jest Rheinmetall. W wyniku podpisania wartego ok. 300 mln zł aneksu do umowy w lipcu 2018 roku zakres prac został rozszerzony, o kolejnych 14 pojazdów, przez co zmodernizowane zostaną wszystkie 142 czołgi podstawowe Leopard 2A4 na uzbrojeniu Wojska Polskiego, a także obejmuje też dodatkowe funkcjonalności do wersji oznaczonej jako Leopard 2PLM1.

Czytaj też

Z kolei dostawy zmodernizowanych Leopardów 2PL natrafiły na wielokrotne opóźnienia. Z tego też powodu dotychczasowa umowa była aż pięciokrotnie aneksowana. Ostatni aneks z grudnia 2019 roku, obejmujący remonty wynikowe czołgów zwiększył łączną wartość umowy do 3,29 mld zł. Pierwszych 12 egzemplarzy tych czołgów zostało dostarczonych dopiero w 2020. Z kolei w ubiegłym roku do służby liniowej trafiło kolejne 13, a w tym jeden w najnowszej wersji Leopard 2PLM1.

Według informacji przekazanych przez PGZ redakcji Defence24.pl obecnie odbiory przechodzi kolejny egzemplarz tego czołgu z partii przewidzianej na ubiegły rok. W I kwartale bieżącego roku ma być odebranych łącznie 5 czołgów, z tego 4 w wersji 2PLM1. Plany na 2022 rok przewidują łącznie dostawę 24 egzemplarzy, z czego aż 23 w wersji 2PLM1. Tym samym z końcem tego roku w służbie liniowej znajdować ma się razem 49 czołgów podstawowych Leopard 2PL (a w tym 24 egzemplarzy w wersji Leopard 2PLM1). Z wcześniejszych informacji wynika, że obecnie aneksowana umowa przewidująca dostawę 142 czołgów ma zostać zrealizowana do lipca 2023 roku, jednak w praktyce ten termin będzie najprawdopodobniej musiał ulec wydłużeniu.

Czytaj też

Modernizacja do standardu Leopard 2PL obejmuje m.in. dodatkowe, modułowe opancerzenie wieży oraz nowe przyrządy celownicze (w tym kamery termowizyjne KLW-1 Asteria dla dowódcy i działonowego). Armatę i system kierowania ogniem dostosowano do nowocześniejszej amunicji: przeciwpancernej DM63A1 oraz programowalnej, odłamkowo-burzącej DM11. Zastosowano również elektryczny mechanizm obrotu wieży i ruchu armaty w miejsce starszego systemu hydraulicznego, co wymusiło zastosowanie pomocniczej jednostki napędowej (APU) i zmiany w instalacji elektrycznej. Docelowo planuje się również zmodyfikowanie łączności tych czołgów.

Kolejnym typem czołgu, jaki może trafić do służby w Siłach Zbrojnych RP, jest amerykański M1A2 SEP v3 Abrams. O zakup 250 tych czołgów w trybie FMS Polska zawnioskowała w lipcu ubiegłego roku. Ze strony MON i DG RSZ padały deklaracje, że pierwsze 28 czołgów może zostać dostarczonych jeszcze w bieżącym roku. Wcześniej jednak niezbędne będzie wyrażenie zgody na transakcję przez Departament Stanu i Kongres oraz wynegocjowanie i podpisanie umowy. Tak krótki czas dostaw oznaczałby w praktyce, że Polska otrzymałaby prawdopodobnie w części pojazdy z partii produkowanych dla US Army.

Czytaj też

W Planie Modernizacji Technicznej znajduje się też program nowego czołgu nowej generacji Wilk, oddzielny od pozyskania Abramsów, odbywającego się w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Zakłada się, że Wilk będzie zrealizowany z dużym udziałem polskiego przemysłu.

Komentarze