Siły zbrojne

Izraelskie lotnictwo będzie ćwiczyć symulowane uderzenie na Iran

Fot. IDF
Fot. IDF

Jak donoszą lokalne media, Izraelskie Siły Obronne planują wiosną wielkie ćwiczenia wojskowe, które mają symulować uderzenie na Iran. Mają mieć one charakter manewrów lotniczych, które odbędą się nad Morzem Śródziemnym.

Informacje te przekazał izraelski portal "The Times of Israel", który powołuje się na wcześniejsze doniesienia państwowego kanału telewizyjnego Kan 11. Wieści te miały zostać pozyskane w kręgach izraelskiej armii i zostały już oficjalnie potwierdzone przez wojsko. Zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia mają zgromadzić dziesiątki różnego rodzaju samolotów bojowych. Wśród nich wymienia się myśliwce wielozadaniowe F-15I Ra'am, F-16C/D Barak, F-16I Sufa i F-35I Adir, a także samoloty wczesnego ostrzegania i kontroli Gulfstream G550 oraz powietrzne tankowce KC-130H Hercules.

Ćwiczenia, które mają odbyć się za pół roku, będą jednymi z największych realizowanych kiedykolwiek przez izraelskiego lotnictwo. Izraelscy piloci będą doskonalić swoje umiejętności w zakresie przeprowadzenia uderzeń na wybrane instalacje strategiczne. Izraelscy wojskowi nie ukrywają, że tymi celami mają być w przypadku możliwego konfliktu obiekty wykorzystywane w irańskim programie nuklearnym. Co warte podkreślenia informacje o tych manewrach pojawiły się oficjalnie w momencie silnego zaostrzenia antyirańskiej polityki zagranicznej przez władze Izraela. W ostatnim czasie władze tego państwa wielokrotnie groziły Iranowi jednostronnym prewencyjnym uderzeniem zbrojnym.

Miejscem realizacji tych zakrojonych na szeroką skalę ćwiczeń ma być przestrzeń powietrzna nad Morzem Śródziemnym w odległości ponad 1000 km od Izraela. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest symulacja realnej odległości dzielącej bazy lotnicze Izraela od potencjalnych celów na terenie Iranu. Drugim z nich jest z kolei zmniejszenie ryzyka incydentów z sąsiednimi państwami, których przestrzeń powietrzna mogłaby zostać naruszona w wyniku ćwiczeń. Izraelscy piloci już wcześniej wykonywali podobne misje długodystansowe, czego przykładem mogą być grecko-izraelskie ćwiczenia lotnicze z początku roku.

image
Reklama

Komentarze (9)

 1. Andrettoni

  O ile mi wiadomo, to Izrael musi zniszczyć 18 podziemnych ośrodków, a Iran wie o planowanym ataku. Będzie ciekawie. O ile pamiętam, to na broń atomową w Iranie jest fatwa. Agresja może nie tylko zniszczyć zapasy wzbogaconego uranu, ale też zwiększyć determinację do stworzenia broni atomowej. Nie mówiąc o możliwości zestrzelenia F-35 i dostarczenia go Rosji lub Chinom. Operacja będzie spora i strat wykluczyć nie można. To nie samotny reaktor na pustyni, tylko góry. Samo latanie w górach łatwe nie jest.

 2. Niuniu

  No i to tak spokojnie łykamy? Jawne przygotowanie do wojny? I do tego werbalne groźby rządzących w Izraelu. Mamy XX! wiek. Żądamy aby Rosja nie miała swobody przemieszczania wojsk na swym terytorium. A jednocześnie uznajemy za dopuszczalne a wręcz naturalne i wskazane jak Izrael grozi innemu Państwu atakiem i wręcz się do niego przygotowuje. Nawet udziela się Izraelowi skrytej i jawnej pomocy w przygotowaniach do takiej wojny. Dostarcza mu się broń (F35). Gdzie jakakolwiek logika i poszanowanie prawa międzynarodowego?

 3. looks

  Co by było gdyby to Rosja ćwiczyła symulacje ataku na Ukrainę? NATO-wscy ministrowie zakrzyczeli by się na śmierć...

  1. K

   a ilu 'komentatorów' by na tym zarobiło!

  2. Melworn

   Dokładnie tak... Jak doskonale widać, status równego i równiejszego nadal obowiązuję... Gdyby tylko ktoś oficjalnie, miałby czelność skrytykować ich poczynania, od razu wyzwali by od antysemitów i nazistów... Ale oni ,,tylko się bronią", bo mają prawo... ;-)

  3. Dawo

   Rosja robi coś o wiele gorszego. Rosja przygotowuje się do ataku...

 4. xyz

  Mam nadzieję, że Irańczycy też nie próżnują i zacięcie ćwiczą obronę swojej ojczyzny przed najeźdźcą. Pospieszcie się z budowaniem tego potencjału atomowego .. I dobrze ukryjcie swoje laboratoria, aby was nie mordowali. Czołem Persowie !

  1. Alaris

   Czym mają ćwiczyć? F-14 bez pocisków? Czy F-5?

  2. Davien

   Ty jednak kiepsko zyczysz Iranowi.

  3. Herr Wolf

   Tym czym zbombardowali amerykańskią bazę..

 5. Fanklub Daviena i GB

  Buchachacha! A jak tam zamierza dolecieć? :D

  1. x13

   Zapewne tak, jak już robili to do tej pory.

  2. Marek L.

   Normalnie, poprzez Syrię oraz poprzez Irak, tam i z powrotem .......

 6. Luke

  USA I izrael atak na Iran, Chiny na Taiwan I Rosja na Ukraine. Karty sa rozdane!

 7. Jk

  Niech żyje wolny Iran.

 8. Jk

  Boże Pobłogosław Iran i jego dzielny naród.

 9. :)

  Prawie jak Rosjanie.