Reklama

Siły zbrojne

Izraelska amunicja krążąca znalazła kolejnych odbiorców

Amunicja krążąca IAI Harop.
Amunicja krążąca IAI Harop.
Autor. Israel Aerospace Industries

Izraelska firma Israel Aerospace Industries poinformowała o podpisaniu dwóch umów wykonawczych z nieokreślonymi krajami o wartości 145 mln USD na dostawy amunicji krążącej dalekiego zasięgu IAI Harop.

Reklama

Podpisane kontrakty mają wynikać z porozumień zawartych na początku tego roku, co może wskazywać na jeden z krajów zamawiających (Estonia?). Tym samym widzimy kolejną umowę z izraelskim przemysłem, który w ostatnich miesiącach pozyskuje wiele zamówień na różnego typu uzbrojenie, od bezzałogowców rozpoznawczych, poprzez amunicję krążącą kończąc na systemach artylerii rakietowej i lufowej. Przy okazji kontynuowana jest coraz częstsza tradycja niepodawania klienta przy zakupach z tego kraju.

Reklama
Amunicja krążąca okazała się kluczowa dla osiągnięcia sukcesu operacyjnego na polu bitwy na całym świecie. Elastyczność uderzeń, jaką można osiągnąć za pomocą amunicji krążącej, jest główną zaletą w walce, a rodzaj osiągniętej precyzji ma znaczenie strategiczne i znaczenie krajowe. Najnowsze zamówienia podkreślają zaufanie, jakie pokłada się w rodzinie amunicji krążącej IAI w zapewnieniu każdemu krajowi wymaganych korzyści.
Boaz Levy, prezes i dyrektor generalny IAI.
Reklama

IAI Harop to amunicji krążącej produkowana przez Israel Aerospace Industries na bazie doświadczeń przy opracowaniu i używaniu ich innego tego typu płatowca, czyli IAI Harpy. Można za jej pomocą zwalczać cele zarówno lądowe jak i morskie na dystansie do 1000 km (chociaż zasię łącza z nadajnikiem wynosi 200 km). Płatowiec może latać przez 6 godzin, stale poszukując celu na wskazanym obszarze/trasie z prędkością maksymalną wynoszącą 417 km/h. Masa głowicy bojowej wynosi 16 kg, a możliwa pomyłka w trafieniu celu wynosi do 5 metrów. Harop może wyć wystrzeliwany z kontenerów transportowo-startowych, umieszczanych na platformach lądowych, ale także morskich. Została zbudowana jego mniejsza wersja określana jako Mini Harop charakteryzująca się mniejszymi osiągami taktyczno-bojowymi. Obecnie Harop jest wykorzystywany przez Siły Zbrojne takich państw jak Izrael, Singapur, Indie, Maroko czy Azerbejdżan.

Czytaj też

Amunicja krążąca IAI Harop.
Amunicja krążąca IAI Harop.
Autor. Israel Aerospace Industries
Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. bezreklam

    Mimo wsztsko jest to droga bron. Oczywiscie tansza niz np czolg znisczony - ale jednak droga i tak.

    1. Essex

      Tak, bardzo droga....kosmicznie droga....szczegolnie jak sie wydaje miliardy na zlom w Korei na kredyt.....

    2. bezreklam

      A pomysl - Pegasus - tez z IZeala - tylko progaram do podsuchu obwateli - a kosztuje 20 milnow zlotych jesli pamtam. Niezly zarobek - wciaz taniej niz 2 czolgi ale i tak drogo

  2. ALBERTk

    Izrael nie musiał wysyłać sprzętu na Ukraine a zbiera wszystkie zamówienia. Wstyd dla WB, PGZ i polskiego przemyslu.

    1. Essex

      A co podobnego optovz badziewia Warmate ma do zaoferowania nasz przemysl???? Nic.....wielkie NIC z zasiegiem na caly swiat!

  3. Darek S.

    Według mnie lepsze są te tanie Irańskie drony, bo są tańsze i można ich mieć wyprodukowanych i zmagazynowanych bardzo dużo. Tego drogiego Izraelskiego drona ( jak drogi, to będzie ich mało) bez problemu zestrzeli obrona przeciwlotnicza. A przy dużej ilości irańskich dronów zawsze któreś dolecą.

  4. rwd

    Nie wiem czy jest skuteczny ale design porażający.

  5. Ein

    Sporo literówek, poprawcie.