Reklama

Siły zbrojne

Izrael wycofuje wojska ze Strefy Gazy

Fot. IDF/flickr.
Fot. IDF/flickr.

Jednostki Sił Obronnych Izraela są wycofywane na „pozycje obronne” wokół Strefy Gazy. Jednocześnie izraelski premier Benjamin Netanjahu stwierdził, że działania mające na celu zniszczenie używanych przez Hamas tuneli zostały zakończone sukcesem.

Jak pisze BBC, izraelskie wojska mają być wycofane na pozycje poza Strefą Gazy. Pozostaną one jednak w gotowości do reagowania na ostrzał rakietowy. O godzinie 8 czasu lokalnego weszło w życie 72 – godzinne zawieszenie broni, wynegocjowane za pośrednictwem władz Egiptu.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu stwierdził, że wojsko zdołało zniszczyć tunele, używane przez organizacje terrorystyczne do penetracji terytorium Izraela. Według oficjalnych danych podczas operacji zniszczono około 3000 rakiet używanych przez bojowników i 32 tunele. W trakcie starć miało zostać zabitych około 900 terrorystów. W kierunku terytorium Izraela zostało wystrzelonych zgodnie z szacunkami ponad 3300 pocisków rakietowych.

Operacja Protective Edge została rozpoczęta 8 lipca, a 17 lipca do Strefy Gazy wkroczyły izraelskie wojska lądowe. Jej głównym założeniem było pozbawienie palestyńskich organizacji terrorystycznych zdolności do wykonywania ataków na izraelskie terytorium. W toku działań zginęło według dostępnych informacji około 1800 Palestyńczyków i ponad 60 obywateli Izraela. Źródła palestyńskie, na które powołują się media donoszą, że większość zabitych Palestyńczyków to cywile, choć według danych izraelskich około połowa z nich to członkowie grup terrorystycznych. Izrael wielokrotnie oskarżał Hamas o stosowanie taktyki „żywych tarcz”, czyli o celowe prowadzenie działań w rejonach zamieszkanych przez ludność cywilną.

Reklama

Komentarze

    Reklama