Reklama

Siły zbrojne

Izrael przeprowadził udany test morskiej wersji Żelaznej Kopuły

Morska Żelazna Kopuła, znana jako "C-Dome"  na pokładzie korwety "Magen"
Morska Żelazna Kopuła, znana jako "C-Dome" na pokładzie korwety "Magen"
Autor. Ministry of Defense Israel/Twitter

Marynarka Wojenna Sił Obronnych Izraela przeprowadziła w poniedziałek z pokładu korwety „Magen” serię udanych testów morskiej wersji Żelaznej Kopuły - poinformowały we wspólnym oświadczeniu Ministerstwo Obrony i Siły Obronne Izraela.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Próby obejmowały symulację istniejących i przyszłych zagrożeń, z którymi izraelskie okręty mogą się spotkać podczas konfliktu, takich jak rakiety, pociski manewrujące i bezzałogowe statki powietrzne.

Morska Żelazna Kopuła, znana jako "C-Dome" to wspólny projekt marynarki wojennej i Izraelskiej Organizacji Obrony Przeciwrakietowej (IMDO), podlegającej izraelskiemu Ministerstwu Obrony oraz firmy Rafael Advanced Defense Systems.

Reklama

System "C-Dome" podczas testów z powodzeniem przechwycił trudne cele, które stanowią zagrożenie dla infrastruktury i strategicznych aktywów państwa Izrael - poinformowano w komunikacie.

Czytaj też

Izraelski minister obrony Joav Galant powiedział: "System C-Dome stanowi znaczący krok naprzód w naszych zdolnościach obronnych i zapewnia izraelskiemu resortowi obrony przewagę i zdolności operacyjne w obliczu rosnących zagrożeń na arenie morskiej".

Portal Times of Israel pisze, że już w listopadzie 2022 r. marynarka wojenna przeprowadziła udany test "C-Dome", ale poniedziałkowy test obejmował znacznie szerszy wachlarz istniejących i przyszłych zagrożeń.

    Okręty wyposażone w system "C-Dome" będą strzegły strategicznej infrastruktury, takiej jak platformy wiertnicze gazu ziemnego, a także chroniły komercyjne szlaki żeglugowe, które dostarczają 98 proc. izraelskiego importu.

    Źródło:PAP
    Reklama

    WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

    Komentarze (3)

    1. Al.S.

      Pocisk Tamir z Iron Dome jest tani i skuteczny. Po wystrzeleniu leci w stronę wyliczonego punktu spotkania z celem. Manewry celu, przesuwające ten punkt w przestrzeni, powodują wysłanie do pocisku poprawki. Sterowanie jest oparte o żyroskop laserowy, więc pomiędzy kolejnymi poprawkami pocisk samodzielnie leci po zadanej trajektorii. Po dotarciu w rejon przechwycenia uruchamia swój układ dokładnego naprowadzania, którym jak widać po sfotografowanych szczątkach głowicy, jest system optyczny. Składa się z lasera o zakodowanym sygnale i lustra parabolicznego, zamontowanego na przegubie Cardana, który obraca nim w azymucie i elewacji w całej przedniej półsferze. Lustro zbiera odbicia sygnału od celu, a sterownik kieruje tam pocisk. Za detonację odpowiadają dodatkowe 3 nieruchome lustra, umieszczone po bokach. Nasi inżynierowie powinni skopiować to rozwiązanie, bo pozwala ono budować tanie pociski, które mogą być wystrzeliwane w dużych ilościach przeciw próbom ataku saturacyjnego,

      1. Chyżwar

        Izraelici produkują bardzo dobrą broń. Szkoda, że nie możemy im ufać.

      2. Anty 50 C-cali

        Nasi dawno zastosowali rozwiązanie - wobec zakłócania wre - bo taki dron flyeye Warmate zaWraca biedaczysko , stara się przynajmniej. Zakłócanie jest jeszcze "tańsze" bo nie wypieprza się kasy w jednorazowy pocisk. Który jak nie trafi , to spadnie cholera wie gdzie (patrz "bydgoski" ch-55) . A co do skuteczności na testach....Izraelici, w 2006 (fakt, dawno) nie obronili sami siebie, czytaj korweta nie obroniła się przed trafieniem rakiety. pasterzy Palestyny. Zakwalifikowanej początkowo jako----samolot. A był to klon exocet "odpowiednik harpoona". O niebotycznej prędkości...na poziomie morza z 1000 km/godzinę

    2. MoD

      Sa ar 6 to tylko korwety, a uzbrojone są lepiej niż większość fregat. Korzystają z doświadczeń z morskich strać. Dlatego c dome i 16 p.p. okr.

    3. Wiatrak2015

      Jaki jest zasięg rakiety Żelaznej kopuły. W internecie podane jest tylko ,że mogą przechwycić rakiety wystrzelone z 4-70 km.

      1. Zygazyg

        No to chyba sam sobie odpowiedziałeś …. :-)

    Reklama