Reklama

Siły zbrojne

US Marines zakończyli testy ogniowe Iron Dome

Iro Dome USA
Elementy systemu Iron Dome na podwoziu Oshkosh podczas testów realizowanych przez US Army.
Autor. US. Army

Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych pomyślnie zakończył serię testów w zakresie przechwytywania wielu celów jednocześnie systemu obrony przeciwlotniczej Iron Dome firmy Rafael uzbrojonej w pociski Tamir. Próby prowadzono na poligonie White Sands w Nowym Meksyku w ramach programu rozwojowego MRIC (ang. Medium Range Intercept Capability).

Reklama

Mobilne wyrzutnie Iron Dome mają zapewnić US Marines zdolności w zakresie mobilnej, skalowanej obrony średniego zasięgu. Współpracują one z systemem zarządzania walką CAC2S (ang. Common Aviation Command & Control System) stosowanym w korpusie i radarami AN/TPS-80 G/ATOR. Ostatni test ogniowy na żywo wieńczy serię trzech prób przeprowadzonych w ciągu ostatniego roku. W tym najnowszym teście sprawdzono nie tylko skuteczność wobec różnorodnych celów nadlatujących w krótkim czasie lub jednocześnie z różnych kierunków. Przetestowano również zdolność do ciągłego wystrzeliwania z mobilnej wyrzutni opracowanej dla US Marines pocisków przechwytujących Tamir.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Udany eksperyment dowiódł zarówno wydajności mobilnej wyrzutni opracowanej dla marines, jak i interceptora Iron Dome w kilku skomplikowanych scenariuszach przechwytywania, mających odzwierciedlać realne scenariusze zagrożeń. „Trzy testy, które odbyły się w tym roku dowiodły, że wydajność systemu MRIC z wyrzutniami Iron Dome jako efektorem jest dobra i zapewnia właśnie rozwiązanie dla US Marines" – oświadczył Don Kelly, szef projektu w Ground Based Air Defense (GBAD) w Dyrektoriacie Lądowym Korpusu Piechoty Morskiej po zakończeniu testów.

Iron Dome to izraelski system obrony powietrznej krótkiego zasięgu, opracowany przez firmę Rafael i oferowany na rynku amerykańskim wspólnie z koncernem Raytheon. Pierwotnie powstał z myślą o zwalczaniu celów typu C-RAM (pociski artyleryjskie, rakietowe, moździerzowe), został jednak zmodernizowany i obecnie jest zdolny również do zwalczania pocisków manewrujących czy klasycznych celów powietrznych, takich jak samoloty i śmigłowce.

Czytaj też

Iron Dome jest z powodzeniem używany bojowo przez armię izraelską od 2011 roku. Raytheon Missiles & Defense i Rafael od ponad dziesięciu lat współpracują przy rozwijaniu tego systemu. Według deklaracji obu firm Iron Dome dokonał już ponad 4000 przechwyceń w warunkach bojowych charakteryzując się ponad 90 proc. skutecznością. Armia Stanów Zjednoczonych zdecydowała się na wprowadzenie dwóch baterii systemu Iron Dome w ramach pilnej potrzeby operacyjnej, w istniejącej konfiguracji, aby wzmocnić ochronę własnych instalacji przed atakiem pociskami rakietowymi (w tym manewrującymi). Dwie baterie zostały dostarczone US Army na przełomie 2020 i 2021 roku i przechodziły one w bieżącym roku kolejne testy, m. in. w zakresie współpracy z systemem IBCS. Równolegle US Marines prowadzą testy na własne potrzeby, aby wprowadzić system na mobilnej platformie w ramach systemu obrony powietrznej kierowanego systemem CAC2S. Tak więc Iron Dome w USA jest obecnie integrowany z dwoma odmiennymi systemami zarządzania polem walki i różnymi typami sensorów dla dwóch rodzajów sił zbrojnych.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Szwejk85/87

    A u nas ktoś wpadnie na postawienie do pionu BM 21 i załadowanie rakietami z tanimi głowicami termo, i radarowymi ? Czy to przerasta naszych geniuszy od dialogów technicznych, wiecznych badań, i uwalonych programów rozwojowych ?

  2. Valdi

    Przypomnijmy 273 mln USD za 16: wyrzutni Dynetics shield czyli USA nowy Iron🏠🏠🏠🏠dome już przetestowany. USA zamówiło 400takich systemów. Guam otrzymał 2 🔋🔋 Iron 🏠🏠 Puenta,,? Kody źródłowe Haloooo