Reklama

Siły zbrojne

Izrael: ostrzał rakietowy Hamasu i odwetowe naloty w Strefie Gazy

Fot. IDF
Fot. IDF

Jak poinformowały Siły Obronne Izraela, z terytorium Stefy Gazy wystrzelone zostały dwa pociski rakietowe. Jeden z nich miał zostać przechwycony skutecznie przez system obrony powietrznej Iron Dome, a drugi spaść na terytorium Izraela, w wyniku czego rannych miało zostać 12 osób. W odwecie izraelskie lotnictwo dokonało nalotów na cele Hamasu. Później nastąpiły kolejne ataki.

Według izraelskich służb medycznych hospitalizowane zostały dwie osoby ranne, które odniosły niewielkie obrażenia od potłuczonego szkła. Z kolei według doniesień lokalnych mediów rannych w uszkodzonym w wyniku palestyńskiego ostrzału centrum handlowym w Aszdodzie miało zostać łącznie 12 osób. Syreny alarmowe ostrzegające przed atakiem rakietowym ze Strefy Gazy miały zostać uruchomione w miastach Aszkelon i Aszdod.

Pierwsze  wspomniane dwie rakiety miały zostać wystrzelone wieczorem we wtorek, a następnego poranka w izraelskich miastach położonych w pobliżu Strefy Gazy  ponownie zabrzmiały syreny alarmowe. W środę miało zostać wystrzelonych przez Hamas kolejnych 15 pocisków rakietowych, z których osiem skutecznie przechwyciły systemy Iron Dome, a pozostałe nie wyrządziły większych szkód. W odpowiedzi na te działania izraelskie lotnictwo przeprowadziło 10 błyskawicznych uderzeń odwetowych w postaci nalotów na cele należące do Hamasu w Strefie Gazy, a wśród nich m.in. należącą do tej organizacji bazę szkoleniową, fabrykę materiałów wybuchowych oraz pole testowe pocisków rakietowych.

Co warte podkreślenia wspomniane ataki rakietowe zostały przeprowadzone w trakcie podpisywania porozumienia pokojowego i normalizacji stosunków pomiędzy Izraelem oraz Bahrajnem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Uroczysta ceremonia odbyła się w Białym Domu z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa. Krok ma otworzyć drogę do pokojowej stabilizacji stosunków Izraela z państwami Zatoki Perskiej. W najbliższym czasie spodziewane są negocjowane przy wsparciu amerykańskiej dyplomacji kolejne porozumienia z innymi państwami arabskimi z regionu, w tym prawdopodobnie Arabią Saudyjską.

Zawarte porozumienie spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem Autonomii Palestyńskiej, która od lat znajduje się w stanie ciągłego konfliktu z Izraelem. Zdaniem przedstawicieli strony palestyńskiej porozumienie nie przyniesie pokoju w regionie i ma ich zdaniem być zdradą ich sprawy przez państwa arabskie, które zdecydowały się na ten krok. Na początku września br. izraelskie władze zwarły porozumienie z Hamasem w kwestii zawieszenia broni po blisko miesięcznej ciągłej wymianie ognia. Obecnie przeprowadzone ataki rakietowe złamały tą umowę.

image
Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama