Reklama

Siły zbrojne

Iron Wolf: sprawdzian gotowości NATO na Litwie

Fot. Bundeswehr/PAO EFP
Fot. Bundeswehr/PAO EFP

Na terenie Republiki Litewskiej trwają sojusznicze ćwiczenia wojskowe „Iron Wolf”. Ich głównym celem jest certyfikacja obecnego składu wielonarodowej grupy bojowej NATO rozmieszczonej na terenie państw bałtyckich.

We wspomnianych manewrach "Iron Wolf", które rozpoczęły się rankiem 23 stycznia br., udział bierze prawie 1100 pojazdów wojskowych i kilka samolotów wojskowych, ok. 3000 żołnierzy z 14 różnych państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wśród sprzętu wojskowego biorącego udział w tych ćwiczeniach można zobaczyć m.in. czołgi podstawowe takie jak francuskie AMX-56 Leclerc oraz niemieckie Leopardy 2A6 i norweskie Leopardy 2A4NO, norweskie bojowe wozy piechoty CV9030N Mk III, niemieckie kołowe transportery opancerzone GTK Boxer czy francuskie opancerzone samochody rozpoznawcze Panhard VBL. Jak podał Wielonarodowy Korpus Północny-Wschód, ćwiczenia rozpoczęły się 23 stycznia i potrwają dwa tygodnie.

Pierwszym etapem było postawienie żołnierzy oraz sprzętu wojskowego w stan pełnej gotowości bojowej, oraz przygotowanie do prowadzenia zaplanowanych działań. Zostało to zrealizowane w ciągu zaledwie kilku godzin. Następnie kolejnym etapem jest wykonanie tzw. taktycznego marszu drogowego z wykorzystaniem różnego rodzaju wozów bojowych. Zgodnie ze scenariuszem szlak wiedzie z koszar w Rukli na poligon wojskowy Pabrade, poruszając się po dwóch oddzielnych trasach o długości 90 km po drogach publicznych w eskorcie żandarmerii wojskowej i litewskiej policji. Po dotarciu na poligon wszystkie pojazdy zostają zatankowane, a następnie przemieszczają się do miejsca koncentracji w pobliżu opuszczonego terenu przemysłowego. Następnie żołnierze realizują ostatnie przygotowania do planowanych działań poligonowych takie jak maskowanie pojazdów czy uzupełnienie amunicji. 

image
Reklama

W najbliższych dniach głównym zadaniem żołnierzy NATO zgromadzonych na litewskim poligonie będzie odpieranie ataku fikcyjnego przeciwnika poprzez realizację działań opóźniających w celu zdobycia czasu na przybycie sojuszniczych posiłków. W ćwiczeniach "Iron Wolf" udział bierze już ósma z kolei rotacja wielonarodowej grupy bojowej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności na wschodniej flance NATO.

Reklama

Komentarze

    Reklama