Siły zbrojne

Intensywny tydzień polskich i niemieckich myśliwców

Fot. Litewskie Ministerstwo Obrony
Fot. Litewskie Ministerstwo Obrony

Litewskie ministerstwo obrony poinformowało, że w zeszłym tygodniu polskie i niemieckie myśliwce uczestniczące w misji NATO Baltic Air Policing kilkukrotnie startowały do przechwycenia rosyjskich samolotów. Obecnie polskie F-16, operują z bazy w Szawlach na Litwie a niemieckie Eurofightery z Ämari w Estonii. 

Jak poinformowało w poniedziałek litewskie ministerstwo obrony, we wszystkich przypadkach chodziło o identyfikację rosyjskich samolotów wojskowych.

W dniu 13 lutego był to myśliwiec Su-27. 15 lutego samoloty NATO dwukrotnie startowały do rozpoznania samolotów transportowych An-72 i An-26. W jednym z przypadków zadanie zostało przerwane po włączeniu przez rosyjskiego An-72 transpondera. 16 lutego natowskie myśliwce ruszyły do rozpoznania An-26 lecącego z obwodu kaliningradzkiego, ten jednak zawrócił. Podczas startu rozpoznano inną maszynę – myśliwiec Su-27, która leciała bez włączonego transpondera radarowego.

image
Fot. Arnas Glazauskas (Lithuanian Air Force Base)/kam.lt

Przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii chronią obecnie polskie F-16, stacjonujące w litewskiej bazie w Szawlach i niemieckie Eurofightery, rozlokowane w estońskiej bazie Amari.

Od początku roku, kiedy polskie F-16 przejęły na cztery miesiące nadzór nad przestrzenią powietrzną państw bałtyckich, odnotowano 15 incydentów z udziałem samolotów rosyjskich.

Misja Baltic Air Policing trwa od 2004 roku. Trzy kraje bałtyckie wstąpiły wtedy do NATO. Ponieważ nie dysponują własnymi myśliwcami, Sojusz gwarantuje ochronę ich przestrzeni powietrznej. Samoloty NATO stacjonują od tamtej pory w Szawlach na Litwie, a w 2014 roku misję wzmocniono, włączając do niej bazę w estońskim Ämari.

Komentarze