Reklama

Siły zbrojne

Indyjski szef sztabu z wizytą we Francji

Autor. ADG PI - INDIAN ARMY/Twitter

Szef Sztabu Armii Indyjskiej generał Manoj Pandey rozpoczął 14 listopada czterodniową wizytę we Francji. Generał spotka się ze swoim francuskim odpowiednikiem i wyższymi rangą francuskimi oficerami – informuje w swoim komunikacie indyjski MON.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Czterodniowa wizyta szefa sztabu Armii Indyjskiej generała Manoja Pandeya potrwa od 14 do 17 listopada. Generał Pandey spotka się z francuskim odpowiednikiem. W planie wizyty szefa sztabu, będzie także złożenie wieńca pod pomnikiem Newey Chappell Indian Memorial, który upamiętnia poświęcenie 4 742 indyjskich żołnierzy podczas I wojny światowej oraz rozmowy z wysokimi oficerami francuskiej armii w celu omówienia możliwości wzmocnienia indyjsko-francuskich więzi obronnych. Indyjski generał ma także odwiedzić wojskowe placówki szkoleniowe w Paryżu jak Ecole Militarie, a także szkołę wojskową w Draguigan, która kształci oficerów i podoficerów – pisze portal Edules.

Czytaj też

Według indyjskiego Ministerstwa Obrony, ta wizyta ma być bardzo ważna jeśli chodzi o polepszenie współpracy obronnej. 7 listopada, generał Manoj Pande odbył spotkanie z francuskim szefem sztabu sił powietrznych i kosmicznych, generałem Stephane Mille. Podczas spotkania obie strony omówiły różne aspekty współpracy obronnej między Francją a Indiami. 12 listopada, zakończyły się dwustronne ćwiczenia lotnicze Garuda VII, które były siódmą edycją ćwiczeń pomiędzy siłami powietrznymi Indii i Francji. W ćwiczeniach lotniczych, które rozpoczęły się 26 października, wzięły udział różne samoloty i śmigłowce w tym samoloty Rafale i Airbus A330 MRTT, Su-30 MKI, Rafale, LCA „Tejas" i Jaguar.

Reklama

Czytaj też

Relacje Francusko-Indyjskie

Francja jest jednym z głównych partnerów Indii w zakresie uzbrojenia. Indie zakupiły od Francji w 2005 roku 6 okrętów podwodnych Scorpene, a w latach 2011-2012 podpisały umowę na modernizację 51 samolotów Mirage 2000 będących w służbie od 1984 roku. Ważną umową między Francją a Indiami było podpisanie umowy w 2016 roku na zakup 36 myśliwców Rafale.

Czytaj też

Oprócz bardzo bliskiej współpracy morskiej szczególnie silne są powiązania między siłami powietrznymi Francji i Indii. Oprócz głównych ćwiczeń dwustronnych "Garuda", podczas których szkolą się piloci , prowadzone są też inne działania. W sierpniu trzy odrzutowce Rafale, dokonały strategicznie ważnego międzylądowania w bazie indyjskich sił powietrznych Sulur w Tamil Nadu w ramach operacji wojskowej przeprowadzonej na Oceanie Spokojnym. Wsparcie udzielone siłom francuskim przez indyjskie siły powietrzne odzwierciedlało realizację umowy o wzajemnym wsparciu logistycznym podpisanej przez Francję i Indie w 2018 roku w celu zacieśnienia współpracy wojskowej. W tym samym miesiącu miało także miejsce tankowanie w locie indyjskich samolotów Su- 30MKI przez francuski samolot-cysternę MRTT.

W przypadku sił lądowych, współpraca koncentruje się głównie na odbywających się co dwa lata ćwiczeniach "Shakti", które odbywają się na przemian we Francji i w Indiach. Coraz ważniejszym obszarem współpracy są także operacje amfibijne.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

  1. rwd

    A co na to Pakistan? Oni również zainwestowali w Scorpene.

  2. Mondry015

    Rozumiem że Indie kupuja atomowy lotniskowiec razem z samolotami Ponieważ ten ich nie pływa a tamte od ruskiej cywilizacji nie latają

Reklama