Reklama

Geopolityka

Historyczna wizyta dowódcy Królewskich Saudyjskich Sił Powietrznych w Indiach

Fot. indianarmy.nic.in/Twitter

Dowódca Królewskich Saudyjskich Sił Powietrznych, generał broni Fahd Bin Abdullah Mohammed Al-Mutair, odwiedził Indie w ramach pogłębiania dwustronnej współpracy między obydwoma krajami.

Reklama

Do historycznej wizyty dowódcy Królewskich Saudyjskich Sił Powietrznych w Indiach doszło 14 lutego. Jest to pierwsza, historyczna wizyta dowódcy Królewskich Saudyjskich Sił Lądowych w Indiach. W grudniu 2020 roku miała miejsce wizyta generała MM Naravane z Indii w Arabii Saudyjskiej, która była wówczas pierwszą wizytą szefa indyjskiej armii w Arabii Saudyjskiej. Celem wizyty dowódcy Królewskich Saudyjskich Sił Powietrznych jest wzmocnienie dwustronnej współpracy obronnej między dwoma krajami.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indii: „relacje między Indiami a Arabią Saudyjską rozwijają się dzięki wspólnym interesom w zakresie dobrobytu gospodarczego, eliminacji terroryzmu i łagodzenia skutków zmian klimatycznych. Dyplomacja obronna stanowi jeden z głównych elementów rozmów"

Gen. broni Fahd Bin Abdullah stwierdził, że ta wizyta jest ważnym krokiem w celu podkreślenia wagi stosunków wojskowych. Podziękował także szefowi sztabu armii indyjskiej za zaproszenie. Po spotkaniu delegacja saudyjska złożyła wizytę w Indyjskim Uniwersytecie Obrony Narodowej.

Czytaj też

Wizyta generała jest istotna ze względu na dobre stosunki osobiste obu szefów armii, które są pokłosiem historycznej wizyty szefa armii indyjskiej w grudniu 2020 roku. Od tamtego momentu obaj dowódcy wojsk lądowych prowadzili regularne rozmowy telefoniczne w celu monitorowania postępów wspólnie uzgodnionej drogi stosunków dwustronnych.

Jak podaje The Times of India wizyta generał broni Fahd Bin Abdullah Mohammed Al-Mutair zaowocuje pogłębieniem współpracy poprzez wymianę wojskową, kursy szkoleniowe oraz współprace przemysłową w dziedzinie obronności.

Indię od pewnego czasu kierują swoje wysiłki dyplomatyczne w zacieśnieniu więzów wojskowych z krajami Zatoki Perskiej. Premier Indii Narendra Modi pracuje nad rozszerzeniem więzi, a oba rządy budują strategiczne partnerstwo od pewnego czasu. Kraj ten prowadzi rozmowy z Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi na temat eksportu BrahMos naddźwiękowych pocisków cruise, które mają zasięg 290 km, i pocisków obrony powietrznej Akash, które mają zasięg przechwytywania 25 km. Przypuszcza się jak podaje Arab News powołując się na głosy ekspertów, że działania premiera Indii mają na celu wywarcie presji na arcyrywala czyli Pakistanu poprzez nawiązanie więzi z niektórymi najbliższymi sojusznikami Islamabadu.

Czytaj też

W czasie wizyty saudyjski generał został również poinformowany przez Biuro Projektów Armii Indii o możliwościach i kompetencjach indyjskiego przemysłu obronnego i rodzimych systemach wojskowych wprowadzonych przez indyjskie siły zbrojne, począwszy od pocisków, dronów i systemów przeciwdronowych do helikopterów, pojazdów specjalistycznych i systemów radiowych.

Rozmowy dotyczyły również obszarów współpracy, które są możliwe do zrealizowania z indyjskim przemysłem zbrojeniowym w celu spełnienia wymagań Królewskich Saudyjskich Sił Lądowych.

Indie i Arabia Saudyjska są coraz częściej obecne również w różnych formatach szkoleń wojskowych. W marcu ubiegłego roku, IAF wzięło udział z myśliwcami Sukhoi-30MKI i samolotami C-17 Globemaster-III w dużych wielonarodowych ćwiczeniach powietrznych "Desert Flag" w ZEA. Siły powietrzne z USA, Francji, Korei Południowej, Bahrajnu również wzięły udział w ćwiczeniach.

Czytaj też

W sierpniu ubiegłego roku Indie i Arabia Saudyjska przeprowadziły pierwsze w historii ćwiczenia morskie pod nazwą "Al Mohed Al Hind". Wkrótce potem indyjska marynarka wojenna przeprowadziła ćwiczenia "Zayed Talwar" z marynarką ZEA u wybrzeży Abu Dhabi.

W drugiej połowie kwietnia ma dojść do wspólnych pierwszych ćwiczenie sił lądowych, co też było wspólnym tematem rozmów wizyty generała w Indiach.

Saudi Gazette informuje, że jeszcze w tym roku ma dojść do dużej wymiany i szkoleń między dwoma krajami. Pogłębiona ma też być wspólne identyfikowane zagrożeń i obszarów współpracy, w tym dzielenie się danymi wywiadowczymi, zwalczanie terroryzmu, sztuczna inteligencja i bezpieczeństwo cybernetyczne.

Czytaj też

Według Arab News przez ostatnie dziesięciolecia stosunki między New Delhi a Rijadem koncentrowały się głównie wokół współpracy energetycznej. Jeszcze kilka lat temu stosunki Indii z Arabią Saudyjską były napędzane głównie przez handel i indyjską diasporę na Bliskim Wschodzie. Królestwo jest jednym z głównych dostawców energii do Indii i jest domem dla ponad 3,5 miliona indyjskich emigrantów.

O strategicznym partnerstwie między obydwoma krajami możemy mówić od 2010 roku, kiedy to miała miejsce wizyta premiera Modiego w Rijadzie i wizyta księcia Mohammeda bin Salmana w 2019 roku w Indiach.

Czytaj też

PM

Komentarze (1)

  1. Ech

    Jak to wsztsko mozna zmieic. Jeszcze nie dawno prasa Indyjska (czytam czasmi bo mieszkalem 2 lata w Indioach) mowila ze to Saudyjczycy (19) dokonalo zamachu w USa na WTC (Osama tez byl saudjczykim) a 3.miliony Hindsow w Arabii sa zle traktwane. Wystrczy zawrzec sojusz - i prasa nagle pomija zle zeczy i same dobre pisze. JAk ludzmi latwo sterwowac. Teraz na forach Indyjskch wsztscy wychwalaja Saudow.