Polityka obronna
Armenia kupi indyjską artylerię rakietową
Indyjski dziennik „The Economic Times” opublikowało informację o zakupie przez rząd armeński w Indiach szerokiego pakietu uzbrojenia. Wśród zakupionych systemów znalazły się m.in. samobieżne wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet Pinaka, tamtejszej produkcji.
Nie ujawniono wartości zakupionego przez Erywań uzbrojenia, jednak według dziennika może to być ponad 250 mln USD. Wśród zakupionego uzbrojenia ma znajdować się amunicja artyleryjska, nieokreślonego typu przeciwpancerne pociski kierowane oraz samobieżne wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet Pinaka. Jest to pierwszy kontrakt eksportowy na ten system artyleryjski. Pozwoli on armeńskim SZ na większą niezależność od np. rosyjskich systemów uzbrojenia. Zakup ten współgra z przeprowadzonym 2 lata temu przetargiem w Armenii, który miał pozwolić na pozyskanie stacji radiolokacyjnych rozpoznania artyleryjskiego typu Swathi w liczbie 4 sztuk. Koszt tamtego zakupu wyniósł ok. 45 mln USD.
Czytaj też
Zamówione uzbrojenie ma być dostarczone w ciągu najbliższych miesięcy, zatem jest to odpowiedź na kolejne zaognienie konfliktu z Azerbejdżanem, który pod względem militarnym i gospodarczym przeważa nad Armenią. Dodatkowo w związku z trwającą rosyjską inwazją na Ukrainie, Erywań zapewne nie będzie mógł zakupić uzbrojenia w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym, który pochłonięty jest potrzebami armii rosyjskiej.
Armenia orders Pinaka multi-barrel Rocket from Indiahttps://t.co/MUtewxqaQx@DRDO_India pic.twitter.com/tswxUiMTW6
— idrw (@idrwalerts) September 29, 2022
Pinaka to wieloprowadnicowa samobieżna wyrzutnia rakiet wyprodukowana i opracowana przez kooperację indyjskich firm zbrojeniowych wraz z ich zagranicznymi partnerami dla armii indyjskiej. System ma maksymalny zasięg ognia 40 km w przypadku pocisku Mark-I Enhanced i 60 km dla ulepszonej wersji pocisku Mk-II. Może wystrzelić salwę 12 rakiet w 44 sekundy. System ten montowany jest na ciężarówce Tatra T813 oraz T815. Wykorzystuje e amunicję rakietową w dwóch kalibrach: 122 i 214 mm. W przyszłości dla tego systemu mają zostać opracowane pociski rakietowe o zasięgu nawet 90 km.
Ach
Zycze Armenii jak najlepiej. Jak rowniez uwazam ze to propaganda a nie analiza - teza ze osbienie Rosji to zawsze cos lepszego. Analiza wskazuje inaczej - ale emocje wiodmo. Swoje mowia.
ansuz
Jaki sens maja takie wystające z prowadnic głowice? Oczywiście po za groźnym wyglądem. ;) Przecież narażone są na gorące gazy wylotowe, lub na trafienie odłamkiem i eksplozję.
Valdi
Przypomnijmy bm21 grad zaprojektowany przez rosyjską cywilizacje te pierwowzór systemu Pionek z Indii Prace trwały od 1986 Nie więc nie było łatwo z opanowaniem techniki
Chyżwar
Hinduski system to coś znacznie więcej niż Grad.