Reklama

Siły zbrojne

Indie: umowa na dostawy zmodernizowanych Arjunów

Fot. DRDO
Fot. DRDO

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Indii, oficjalnie zawarto umowę na dostawy czołgów podstawowych Arjun Mk.1A dla indyjskich wojsk lądowych. Tym samym wszystko wskazuje, że ostatecznie zakończono długą historię prób wdrożenia tej konstrukcji do służby liniowej.

Na mocy wspomnianego kontraktu zakupionych zostało łącznie 118 egzemplarzy, który powstaną w zakładach Heavy Vehicles Factory (HVF). Zamówienie to wpisuje się w rządową inicjatywę "Make In India", a także stanowi źródło dochodu dla ponad 200 rodzimych spółek, które zatrudniają 8 tysięcy pracowników w Indiach. Według wcześniejszych zapowiedzi pierwsze czołgi tego typu mają trafić dla 75. Pułku Pancernego, który stacjonuje w tym regionie i dotychczas był ostatnią jednostką pancerną indyjskich wojsk lądowych eksploatującą przestarzałe czołgi T-55.

W maju indyjski resort obrony donosił o zakończeniu poligonowych testów ogniowych zmodernizowanego wersji Ajruna, które miały dowieść, że w pełni spełnia ona wymagania indyjskiej armii. Wspomniane próbne strzelania przeprowadzone zostały na poligonie wojskowym Pokhran na pustynii Thar w prowincji Radżastan w północno-zachodnich Indiach przy granicy z Pakistanem. Zmodernizowany wersja Ajruna miał wykazać się dużą mobilnością terenową na pustyni oraz wysoką wydajnością podczas strzelania w skrajnie suchym i gorącym klimacie. Pierwszy egzemplarz tego czołgu przekazał osobiście indyjskim żołnierzom premier Indii Narendra Modi jeszcze w lutym br.

Arjun Mk. 1A to zmodernizowana wersja indyjskiego czołgu podstawowego Arjun Mk. 1, która ma na celu przystosowanie tej konstrukcji do najnowszych wymagań pola walki. W zakresie siły ognia główny nacisk położono na zwiększenie zdolności do sprawnego wykrywania i namierzania celów oraz świadomości sytuacyjnej. Nowy wóz został wyposażony m.in. w zmodernizowany celownik główny, zintegrowany z autotrackerem oraz dalmierzem laserowym, skomputeryzowany system kierowania ogniem, a także celownik panoramiczny dowódcy (CPS Mark II) z termowizorem.

image
Reklama

Odporność balistyczna została zwiększona dzięki montażowi dookoła wieży i kadłuba modułów pancerza dodatkowego o lepszym wyprofilowaniu. Czołg wyposażono także w laserowy system ostrzegania i przeciwdziałania. W celu poprawy bezpieczeństwa załogi w przypadku penetracji pancerza zasadniczego w kadłubie zastosowano kontenerowy pojemnik na amunicję z indywidualną przesłoną, który izolując ją od załogi.

Pomimo wzrostu masy w wyniku wspomnianych wyżej modyfikacji o aż 10 ton jego mobilność nie pogorszyła się dzięki zastosowaniu nowej skrzyni biegów i hydropneumatycznego układu zawieszenia, a także pomocniczej jednostki napędowej o mocy 8,5 kW. Wóz jest także wyposażony w ulepszony system dowodzenia i łączności, zaawansowany system nawigacji lądowej, umożliwiający transmisję danych w czasie rzeczywistym oraz trał przeciwminowy. W efekcie wprowadzonych zmian udział importowanych komponentów zmniejszył się także z 63 do 59%.

Obecnie na uzbrojeniu indyjskich wojsk lądowych znajduje się około 2,4 tys. egzemplarzy czołgów podstawowych T-72 Ajeya MK I/MK II oraz około 1,6 tys. egzemplarzy czołgów podstawowych T-90M/MS "Bhishma", a także ponad setka pierwszej wersji Arjunów. Łącznie na wyposażeniu indyjskiej armii znajduje się ponad 4 tysiące egzemplarzy czołgów podstawowych kilku różnych modeli i wersji, co czyni Indie jedną z największych potęg w zakresie liczebności czołgów podstawowych.

Reklama
Reklama

Komentarze