Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Indie: pilny zakup 70 tysięcy kałasznikowów

Fot. Rosoboronexport
Fot. Rosoboronexport

Rząd Indii podpisał z Rosją umowę o zakupie 70 tysięcy sztuk karabinków automatycznych AK-203. Decyzja o imporcie uzbrojenia wiąże się z dalej przeciągającym się podpisaniem kontraktu na zakup licencji i transfer technologii, przez co Indie nie mogą uruchomić własnoręcznej produkcji ponad 600 tysięcy karabinków.

Według informacji udzielonych przez serwis ThePrint pierwotnie umowa miała dotyczyć sprowadzenia z Rosji tylko 20 tysięcy sztuk karabinka, będących jednym z najnowszych produktów z rodziny AK-200, przy czym krajowa produkcja miała się opierać na 650 tysiącach sztuk.

Jednakże z powodu opóźnień pandemicznych, a dokładniej w związku niemożnością sfinalizowania kontraktu na przeniesienie licencji i dokumentacji technicznej, rząd Indii zdecydował się, że dokona importu znacznie większej ilość broni – 70 tysięcy sztuk AK-203. Oznacza to, że łącznie w ręce indyjskich żołnierzy trafi aż ok. 820 tys. egzemplarzy. Oczekuje się, że sprowadzany z rosyjskiej ziemi kałasznikow zacznie pojawiać się w Indiach od listopada br.

Wracając do tematu umowy bilateralnej, produkcją karabinka Kałasznikowa w Indiach ma zająć się powstałe w marcu 2019 roku przedsiębiorstwo Indo-Russia Rifles Private Limited, którego jedyny zakład ulokowano w mieście Korwa na północy państwa, nieopodal granicy z Nepalem. Rok później, podczas wystawy DefExpo India, zaprezentowano AK-203 w wersji przeznaczonej na rynek indyjski. Jeszcze w tym samym roku miało dość do podpisania umowy międzypaństwowej, formalnie rozpoczynającej proces produkcyjny wspomnianych 650 tysięcy sztuk karabinków, aczkolwiek na drodze stanęła wspomniana pandemia koronawirusa. Przewiduje się, że mimo wszystko ostatecznie dojdzie do podpisania kontraktu jeszcze w trwającym roku.

AK-203 zastąpi AKM oraz karabinek INSAS (Indian Small Arms System), który jest zasilany amunicją kalibru 5,56×45 mm. Obecnie ten ostatni jest używany przez wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Równolegle Indie zaczęły korzystać z amerykańskiego rozwiązania w postaci SIG716 (z NATO-wskimi nabojami 7,62×51 mm). Docelowo w SIG Sauery zostaną uzbrojeni żołnierze piechoty morskiej, natomiast w AK-203 pozostałe komponenty SZ.

Długość omawianego karabinka AK wynosi 880 milimetrów (z rozłożoną kolbą) lub 705 mm (ze złożoną), przy masie netto (tj. bez amunicji) na poziomie 4,1 kg. Zasilany jest amunicją w kalibrze 7,62×39 mm, ładowaną do 30 nabojowych magazynków i pozwala na wystrzelenie w ciągu minuty 600 pocisków. Zasięg ognia wynosi 800 metrów.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama