Siły zbrojne
Indie: na szynach z prędkością ponaddźwiękową
Indie stały się piątym na świecie państwem, które ma infrastrukturę pozwalającą na testowanie systemów ponaddźwiękowych na ziemi.
Indie dołączyły do Stanów Zjednoczonych, Rosji, Francji i Wielkiej Brytanii i wyprzedziły Chiny budując w Chandigarh poligon RTRS (Rail Track Rocket Sled) wyposażony m.in. w pięć czterokilometrowych odcinków specjalnych szyn, po których na specjalnych wózkach będą testowane z ogromną prędkością systemy lotnicze i rakietowe.
Prace były prowadzone przez cztery lata pod egidą wojskowej agencji badawczo – rozwojowej DRDO (Defence Research and Development Organisation) oraz laboratorium badań systemów balistycznych TBRL (Terminal Ballistic Research Laboratory). Swoje zainteresowanie wykorzystaniem infrastruktury badawczej już wyraziła Republika Południowej Afryki, chociaż priorytet będą miały zawsze prace prowadzone przez DRDO.
Oficjalne otwarcie poligonu PTRS odbyło się bez wielkiego rozgłosu 12 maja br. Już założono, że pierwsze prace będą dotyczyły hamulców aerodynamicznych zwalniających lot samolotów podczas lądowania lub przerywanego startu. W realnych warunkach mogłoby się to zakończyć katastrofą i utratą statku powietrznego, w warunkach laboratoryjnych poligonu testy można powtórzyć wielokrotnie, bez żadnego niebezpieczeństwa. Planowane są również badania spadochronowych systemów hamujących załogowych kapsuł kosmicznych, którymi astronauci wracają na Ziemie po zakończeniu misji orbitalnej.
Obecna infrastruktura pozwala na prowadzenie badań systemów o wadze od 800 do 2000 kg z prędkością do 1800 km/h. Testowane urządzenia są montowane na specjalnych sankach - ślizgaczach, napędzanych silnikami rakietowymi, które mogą się rozpędzić nawet do prędkości 3 Mach i są śledzone przez 42 kamery rozstawione w bezpiecznej odległości.
NAVY- też kolejarz
Widać z powyższego jak my daleko za Afryką jesteśmy - smutne ....a Pindolino z szybkością zerową mknie PO wirtualnych szynach z punktualnością nieswojego zegarka ....