Siły zbrojne
Indie: kolejny zakup rosyjskich ppk
Indyjska gazeta Telangana Today poinformowała o kolejnym dużym zamówieniu indyjskich sił zbrojnych. Celem zakupów jest uruchomienie licencyjnej produkcji przeciwpancernych pocisków kierowanych Konkurs-M.
Indyjskie ministerstwo z przedsiębiorstwem Bharat Dynamics Limited (z siedzibą w Hajdarabad w środkowo-południowej części kraju) zawarło dnia 2 lutego kontrakt opiewający na kwotę 31 mld rupii (1,6 mld PLN). Dotyczy on zakupu licencji na lokalną produkcję przeciwpancernych pocisków rakietowych 9M113M Konkurs-M oraz wyposażenie indyjskich żołnierzy w ową broń. Umowa na dostawę konkursów jest częścią większego kontraktu z indyjską armią, wartego 114 mld rupii (6 mld PLN).
Czytaj też
Indyjskie wojsko otrzyma lokalnie produkowane ppk Konkurs-M w ciągu najbliższych trzech lat. Dawniej, tj w czasie ostatnich kilkunastu lat te pociski były kupowane przez stronę indyjską, lecz nie wiązało się to z transferem technologii. Takie transakcje miały miejsce począwszy od 2008 roku, kiedy to Indie pozyskały 15 tysięcy pocisków za kwotę ok 14 mld rupii (742 mln PLN). Trzy lata później hindusi zamówili 10 tysięcy ppk, płacąc za nie 19 mld rupii (1 mld PLN). Ostatnie zamówienie miało miejsce na początku 2019 roku za 7,6 mld rupii indyjskich (408 mln PLN), przy czym montaż gotowych rosyjskich podzespołów następował już na indyjskiej ziemi.
Czytaj też
Opracowany przez Biuro Projektowania Przyrządów im. Szipunowa przeciwpancerny zestaw rakietowy 9K113 Konkurs-M składa się z wyrzutni oraz pocisku rakietowego drugiej generacji rodziny 9M113M Konkurs. Wyróżniającą cechą tego wariantu jest tandemowa głowica kumulacyjna o możliwości penetracji płyty z jednorodnej stali pancernej RHA (Rolled Homogeneous Armor) o grubości 800 mm. Przeciwpancerny pocisk kierowany Konkurs-M przeznaczony jest do niszczenia pojazdów opancerzonych wyposażonych w pancerz reaktywny. Przewidziano wystrzeliwanie ppk z różnych platform, w tym bojowych wozów piechoty BMP-2. jak i z wyrzutni naziemnych. Zasięg Konkurs-M miewa się od 75 do 4000 metrów, zaś czas lotu do celu maksymalnie wynosi 19 sekund.
Bryxx
Co nie zmienia faktu ze kłamiesz co do liczy wyprodukowanych przez niemców Tygrysów. Jeśli twierdzenie oparte jest na kłamliwej tezie to całe twierdzenie jest kłamstwem, a twierdzący kłamcą. q.e.d. Szanowni moderatorzy skoro publikujecie wszelkiej maści obraźliwe dla innych i kłamliwe posty Dav.... tzn. Valdore to macie obowiązek publikować riposty.
Valdore
Bryxxiu, podawane sa rózne liczby powstałych czołgów Tigeri ty tez skłamałes bpo np podawane jest tez liczba 1347 czołgów Tiger I/ wiec juz daruj sobie te swoje piski i plucie jadem mistrzu urojeń:) A takie rustrolle jak ty trzeba tepic bez litosci.
Bryxx
Zobaczymy jak elokwentny będziesz jak się spotkamy prędzej czy później , ciekawe czy pojawisz się sam czy tylko twój przedstawiciel. . Młyny boże mielą powoli, ale mielą.
Darek S.
Tanio to wychodzi Indie. T-34 których było dużo, bo były tnie, wygrały z Tygrysami, które były drogie.
Valdore
Darek, Tygrysów powstało 1470, T-34 55tys z czego ponad 44 tys zostało spalonych przez Niemców. Chyba te Tygrysy były tansze od tej hordy T-34.
Bryxx
Panzerkampfagen VI powstało 1355 a Panzerkampfagen VIB 487.
Valdore
Bryxx czyli jeszzce gorzej wypada tu to porównanie do T-34 dla T-34:) A King Tiger to nei Tiger i nie ma nic wspólnego z tym czołgiem, to zupełnie noa konstrukcja.
Monkey
Konkurs Konkursem, ale warto zobaczyć róznice w podejściu Indii i Polski do obrony ppanc. Oni kupują masowo, a do tego będą produkować na licencji. A u nas dalej Malutkie są w uzyciu na BWP-1 i BRDM-2. Owszem, mamy garść pocisków Javelin i przenośne Spike-LR, ale do rozwiązania problemu braku wystarczającej ilości PPK dalej nam daleko. O jednorazowych granatnikach nawet juz nie wspominając.
Valdore
Monkey 9M113M to przestarzały pocisk z naprowadzaniem SACLOS i głowica bojową nieskuteczna na żadne MBT od Leo2A4 wzwyż.. Tak samo nieskuteczny np na T-72B3 czy T-90.
easyrider
Tego typu decyzje rozjaśniają nieco pogląd dlaczego tak liczne państwo, o zdawałoby się rozwiniętej kulturze, dało się podbić mało licznym wówczas Anglikom. Mając prawie półtoramiliardowy potencjał ludnościowy wywalać kasę na zakup obcego, niespecjalnie zaawansowanego pocisku ppanc? Albo są oderwani od rzeczywistości i nie widzą co robią Chiny, Korea Płd. czy Turcja albo są po prostu są kompletnie leniwi.