Siły zbrojne
Indie: Niszczyciel INS „Visakhapatnam” a karabiny maszynowe
Indyjski niszczyciel INS „Visakhapatnam” jest jednym z pierwszych, nowo wprowadzonych okrętów, które oddano uzbrojone m.in. w stabilizowane, zdalnie sterowane karabiny maszynowe SRCG kalibru 12,7 mm. Zestawy tego rodzaju są produkowane w Indiach we współpracy z izraelskim koncernem Elbit i mają być wykorzystywane do zwalczania szybkich łodzi motorowych oraz dronów powietrznych.
Niecały miesiąc po tym, jak 21 listopada 2021 roku oddano indyjskiej marynarce wojennej niszczyciel INS „Visakhapatnam" zaczęły się pojawiać pierwsze oceny tej jednostki, którą w całości opracowano i zbudowano w Indiach. Co ciekawe, pomimo że jest to okręt klasy AEGIS, a więc wykorzystuje radar MF-STAR z antenami ścianowymi wkomponowanymi w strukturę masztu oraz rakietowe wyrzutnie pionowego startu, to zwraca się szczególną uwagę na pozornie najmniej ważne uzbrojenie - zdalnie sterowane, stabilizowane zestawy artyleryjskie kalibru 12,7 mm.
Uznano w ten sposób, że na okręcie specjalnie przygotowanym do zwalczania celów powietrznych, równie ważne jak 32 rakiety przeciwlotnicze Barak-8ER oraz cztery armaty sześciolufowe AK-630 kalibru 30 mm są również karabiny maszynowe. Z tym że mają być one celniejsze i przystosowane do sterowania zdalnego, z wnętrza okrętu. System oznaczony jako SRCG (Stabilised Remote Control Gun) został dostarczony dzięki Izraelowi, który bardzo pomógł indyjskiemu przemysłowi przy wyposażaniu niszczyciela w systemy uzbrojenia, obserwacji i dowodzenia.
INS „Visakhapatnam" otrzymał przede wszystkim izraelski radar MF-STAR, który stanowi główne źródło informacji dla rakiet przeciwlotniczych i systemu obrony antyrakietowej. Dzięki współpracy izraelskiego koncernu IAI (Israel Aerospace Industries) i indyjskiej agencji do spraw prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie obronności DRDO (Defence Research and Development Organisation) opracowano również specjalną wersję rakiet „woda-powetrze" średniego zasięgu Barak-8ER oznaczanych także jako MR SAM (Medium Range Surface to Air Missile).
Na specjalnym filmie o historii powstawania niszczyciela INS „Visakhapatnam" opublikowanym 21 listopada 2021 roku przez indyjską marynarkę wojenną zwrócono szczególną uwagę na zestaw artyleryjski SRCG, w którym na jednej stabilizowanej podstawie zintegrowano karabin maszynowy kalibru 12,7 mm oraz głowicę optoelektroniczną z dalmierzem laserowym. W odróżnieniu od wielu podobnych rozwiązań tej klasy, zestaw ten ma być wyposażony w unikalny, skomputeryzowany system kierowania ogniem, który uwzględnia przechyły boczne i wzdłużne okrętu, jak również poprawki wynikające z samego ruchu niszczyciela i wykonywanych przez niego manewrów (z uwzględnieniem odchylenia od pionu przy zwrotach).
Dzięki takiej dokładności SRCG może być wykorzystywany do samoobrony okrętu, chroniąc go przede wszystkim przed bardzo szybkimi łodziami motorowymi - w tym zdalnie sterowanymi oraz przed dronami powietrznymi. Będzie to również podstawowe uzbrojenie do walki z piratami. Dzięki precyzji można będzie bowiem bezpieczniej oddawać strzały ostrzegawcze, jak również wykonywać precyzyjne uderzenia na konkretne elementy nadpływającej łodzi: np. silnik lub stanowisko strzelca. Pozwoli to dodatkowo pozostawić systemy wielolufowe AK-630 tylko do zwalczania nadlatujących rakiet przeciwokrętowych - w tym ponaddźwiękowych, bez zużywania amunicji na mniej ważne cele.
Co ważne dla Indii zestaw SRCG jest obecnie produkowany przez miejscową fabrykę uzbrojenia Ordnance Factory w Tiruchirappalli dzięki transferowi technologii z izraelskiego koncernu Elbit. Pierwsza partię 25 takich zestawów okrętowych przekazano w czerwcu 2021 roku, nie tylko dla indyjskiej marynarki wojennej, ale również dla straży przybrzeżnej. Niszczyciel INS „Visakhapatnam" jest jedną z pierwszych jednostek pływających, na których zainstalowano ten system uzbrojenia.