Reklama

Siły zbrojne

Hołd dla generała Maczka w Bredzie

Żołnierze Czarnej Dywizji przy grobie generała Maczka - fot. 11 LDKPanc
Żołnierze Czarnej Dywizji przy grobie generała Maczka - fot. 11 LDKPanc

W drodze powrotnej z Normandii, delegacja Czarnej Dywizji odwiedziła również Bredę, ukochane miasto generała Stanisława Maczka.



Jak tradycja każe oddali hołd wielkiemu przywódcy spoczywającemu wśród swoich żołnierzy na polskim cmentarzu wojennym Ettenesbaan.

Generał dywizji Janusz Adamczak spotkał się z władzami stowarzyszenia 1 Polskiej Dywizji Pancernej (1PDPanc) w Holandii, opiekunami polskich cmentarzy wojskowych w Bredzie, Oosterhout, Gineneken min. Edwardem Cuberem, Wadeckiem Salewiczem, Bożena Rijnbout – Sawicka oraz honorowym kapelanem Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków (FOPP) księdzem Sławomirem Klimem. W spotkaniu uczestniczył także prezes Stowarzyszenia 1PDPanc w Belgii Jan Cornelissens.

Wizytę wykorzystano do roboczego spotkania koordynacyjnego przedstawicieli dowództwa dywizji i FOPP, w którym dyskutowano o realizacji zamierzeń związanych ze zbliżającymi się październikowymi obchodami „Miesiąca generała Maczka” w Polsce i Holandii. Holenderscy gospodarze otrzymali wyczerpującą informację ze strony podpułkownika Stanisława Sokołowskiego oraz podpułkownika Cezarego Kiszkowiaka na temat zbliżających się wspólnych zamierzeń.

Nie czerpiemy tylko z chwały pancerniaków generał Maczka, ale popularyzujemy i pielęgnujemy ich symbole, tradycje i etos, to nasza największa powinność. - zaznaczył generał dywizji Janusz Adamczak w trakcie spotkania.

Gospodarze spotkania zapoznali delegację żagańskich pancerniaków ze stanem zaawansowania realizacji budowy nowego pomnika na polskim cmentarzu wojskowym w Oosterhout, którego odsłonięcie ma być jednym z ważniejszych akcentów tegorocznych uroczystości wyzwolenia Bredy i okolic przez 1 Polską Dywizję Pancerną.

Jest naszą powinnością jako potomków dzielnych Maczkowców dbanie o pamięć ich dzieła i troska o miejsca ich ostatecznego spoczynku. Nowy pomnik w Oosterhout w sposób symbolicznym będzie nawiązywał również do misji jaką spełnili w latach ostatniej wojny i w okresie powojennym Maczkowcy dla lokalnych holenderskich społeczności.- zaznaczył Wadec Salewicz sekretarz Fundacji Budowy Pomnika, syn Maczkowca.

Spotkanie w Bredzie było okazją do zaprezentowania przez Waldemara Kotulę nowo wydanego przez FOPP albumu „20 lat pancerniackiej przyjaźni. 1991 – 2011”,  który w barwny sposób przedstawia min. współpracę żagańskich pancerniaków ze środowiskami utrwalającymi pamięć 1PDP w Holandii.

­Ufamy, że nasze wydawnictwo zawierające również fragmenty w języku niderlandzkim, co było możliwe dzięki współpracy w trakcie postawania albumu z naszymi kolegami z Bredy, będzie dla przyszłych pokoleń źródłem wiedzy na temat naszych wspólnych dokona.- podsumował Waldemar Kotula – sekretarz zarządu FOPP.

Breda – stolica holenderskiej południowej Brabancji była w latach II Wojny Światowej ściśle związana z działaniami 1 Polskiej Dywizji Pancernej generała Maczka. Miasto zostało wyzwolone w dniu 29.10.1944r. przez żołnierzy generała Maczka bez zniszczeń infrastruktury miasta. 1PDPanc po zatrzymaniu frontu stacjonowała przez pięć kolejnych miesięcy w Bredzie i okolicach. W tym czasie Maczkowcy nawiązali wiele bliskich kontaktów z mieszkańcami miasta. W uznaniu zasług dla Bredy generał Maczek i jego podwładni zostali Honorowymi Obywatelami Bredy. Zgodnie z ostatnią wolą generała Maczka, pochowano go wśród jego żołnierzy spoczywających na cmentarzu w Bredzie 23.12.1994 roku, min. w obecności dowódcy 11DKPanc generała brygady Aleksandra Bortnowskiego wraz z pocztem sztandarowym reprezentującym Dywizję.

(11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej)
Reklama

Komentarze

    Reklama