Reklama

Siły zbrojne

Holandia kupiła ponad 1200 pojazdów wielozadaniowych

Włoskie Iveco LMV w czasie zimowych ćwiczeń. Fot. U.S. Army
Włoskie Iveco LMV w czasie zimowych ćwiczeń. Fot. U.S. Army

Zgodnie z decyzją holenderskiego ministerstwa obrony włoska firma Iveco ma dostarczyć 1275 egzemplarzy wielozadaniowych samochodów terenowych Iveco LMV (Light Multirole Vehicle) dla holenderskich wojsk lądowych.

Holenderska armia ma otrzymać Iveco LMV w pięciu wersjach, w tym: dwa typy wozów w wersji bojowej w wariantach hard-top i soft-top, transportowej, ewakuacji medycznej oraz dla żandarmerii wojskowej. Dostawy zamówionych samochodów mają rozpocząć się w 2022 roku, co ma pozwolić na generacyjną wymianę pokaźnej "floty" obecnie używanych przez holenderską armię wielozadaniowych samochodów terenowych Mercedes-Benz 290 GD, które powoli się starzeją i są coraz bardziej wyeksploatowane.

Iveco LMV jest wielozadaniowym samochodem terenowym 4x4, opracowanym przez włoską firmę Iveco z myślą o rynku krajowym i eksporcie. Załoga samochodu składa się z kierowcy oraz ośmioosobowego desantu (dowódca z przodu, obok kierowcy oraz siedmiu żołnierzy na siedzeniach w tylnej części pojazdu). Napęd stanowi silnik wysokoprężny Iveco F1D o mocy 190 KM, który przy masie pojazdu wynoszącej ok. 7 ton pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej ok. 130 km/h oraz bardzo dobrą dzielność terenową przy zasięgu wynoszącym ponad 500 km. Wymiary wozu to — długość: 4,7-5,5 m (w zależności od wersji), szerokość: 2,05 m i wysokość 1,95 m.

Samochód może być opcjonalnie uzbrojony w zamontowany na obrotowym stanowisku z zamykanym włazem nad stanowiskiem dowódcy wozu uniwersalny karabin maszynowy kal. 7,62 mm, wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm lub granatnik automatyczny kal. 40 mm. Dodatkowo wóz występuję w licznych wersjach specjalistycznych m.in. takich jak: wóz transportowy, wóz ewakuacji medycznej, wóz-nośnik systemów uzbrojenia czy wóz dowodzenia itp. Jego odporność balistyczna i przeciwminowa może być dostosowana w zależności od potrzeb od poziomu 1 do 4 w STANAG 4569 poprzez montaż dodatkowych modułów opancerzenia.

Iveco LMV został zakupiony przez krajowego odbiorcę, czyli Włochy (ok. 2000 z 3850 planowanych), a także odniósł ogromny sukces eksportowy ze względu na zakup przez aż 16 innych państw w tym (w nawiasie liczba kupionych egzemplarzy): Albanię (25), Austrię (172), Belgię (440), Bośnię i Hercegowinę, Brazylię (ok. 186 z 1464 planowanych), Chorwację (14), Czechy (115), Hiszpanię (395), Indonezję, Katar, Liban (45), Norwegię (170), Rosję, Słowację (40), Tunezję i Wielką Brytanię (401 + 400 opcjonalnie) oraz najnowszego odbiorcę eksportowego, jakim jest Holandia (1275). Wozy te trafiły także najprawdopodobniej w rosyjskich dostawach broni do Syryjskiej Armii Arabskiej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.