Reklama

Siły zbrojne

Saab dostarczy systemy treningowe dla belgijskiej armii

Belgijscy żołnierze na ćwiczeniach na poligonie wojskowym Courtine we Francji. Fot. MO Belgii
Belgijscy żołnierze na ćwiczeniach na poligonie wojskowym Courtine we Francji. Fot. MO Belgii

Szwedzki koncern Saab zawarł umowę z ministerstwem obrony Belgii na dostawy systemów treningowych dla belgijskiej armii o wartości ok. 15 mln EUR z terminem dostaw w 2021 roku.

Umowa obejmuje dostawę kompletnego centrum szkoleniowego z symulatorami dla pojedynczych żołnierzy piechoty zmotoryzowanej/zmechanizowanej, symulatorami broni przeciwpancernej, symulatorami wozów bojowych oraz systemami komunikacji służącymi do sterowania, monitorowania procesu szkolenia żołnierzy oraz gromadzenia danych zdobytych w czasie treningu w celu przeprowadzenia szczegółowej analizy prowadzonych ćwiczeń. W przyszłości ma zostać zawarta umowa dotycząca zabezpieczenia pakietu wsparcia eksploatacji systemu przez cały jego cykl życiowy, oraz zapewnienie niezbędnego serwisu i części zamiennych.

Postępowanie zostało przeprowadzone w trybie konkurencyjnym z udziałem Saab AB, ASS MOM Thales (Thales Belgium S.A-Thales AVS France SAS), Rheinmetall Electronic GmbH oraz RUAG Schweiz AG. W ramach przetargu przeprowadzono testy porównawcze w celu potwierdzenia zgodności deklaracji ofert wykonawców oraz wyłonienia najkorzystniejszej oferty.

Jednym z wymogów na nowy belgijski system treningowy wojsk lądowych była jego interoperacyjność z innymi systemami i standardami przyjętymi przez NATO. System zaoferowany przez szwedzkiego Saaba ma to umożliwić, dzięki czemu belgijscy żołnierze będą mogli uczestniczyć w międzynarodowych ćwiczeniach z wykorzystaniem tych symulatorów szkolenia.

Oznacza to, że Belgia jest obecnie częścią społeczności użytkowników interoperacyjności (Interoperability User Community – IUC) zrzeszającej członków z m.in. Holandii, Polski, Niemiec, Austrii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, 7. Armii USA i może dzięki temu brać udział w międzynarodowych ćwiczeniach.” – powiedziała Åsa Thegström, szefowa jednostki biznesowej Training & Simulation w Saab Dynamics.

„Siły Zbrojne Belgii użytkowały systemy szkoleniowe przez ostatnie cztery lata i mogą realnie ocenić korzyści płynące z ich użytkowania. Zamówienie zdecydowanie umacnia naszą pozycję globalnego lidera dostawcy rozwiązań do szkoleń bojowych.” – powiedział Henrik Vassallo, szef regionu Francja i Benelux Saab.

Dział Training & Simulation Saab Dynamics AB opracowuje, produkuje i sprzedaje zaawansowany wojskowy sprzęt treningowy, taki jak systemy symulacji laserowej, oprzyrządowane systemy szkoleniowe i wyposażenie docelowe, służące do szkolenia sił zbrojnych wielu państw na świecie. Zapewnia również serwis i obsługę dostarczonych systemów w całym ich cyklu życia. Decyzja belgijskich władz o zakupie kolejnych systemów treningowych od firmy Saab jest wynikiem pozytywnych doświadczeń z eksploatacji wcześniej kupionych systemów tego typu tego producenta.

Reklama

Komentarze (1)

 1. Rzyt

  Mają celowniki...nasi...no ekhm...ciekaw jestem czy granaty RP posiada o granatniki nie ma sensu się pytać

  1. Poeta

   Ja nie chcę komentować myślenia niektórych osób w WP - jak tylko temat schodzi na to że nie mamy celowników podczas gdy w większości armii NATO są one podstawą, to zaraz lecą teksty w stylu: trzeba umieć strzelać z mechanicznych, a na co ci te plastikowe gówna na bateryjki itp. Z takim podejściem nigdy wyposażenie indywidualne żołnierza polskiego nie będzie dobre.

  2. kjkgghkjhgj

   A co jak bateryjka siądzie?

Reklama