Reklama

Siły zbrojne

HIMARS trafi do Estonii w tym roku

Ćwiczenia artylerzystów z 1 Mazurskiej Brygady Artylerii na wyrzutniach rakiet M142 HIMARS w CSAiU w Toruniu.
M142 HIMARS (zdjęcie poglądowe).
Autor. st. kpr. Piotr Szafarski / 16 Dywizja Zmechanizowana

Estońskie ministerstwo obrony poinformowało, że odbiór pierwszy wieloprowadnicowych wyrzutni M142 HIMARS nastąpi w obecnym cyklu kalendarzowym. Początkowo sądzono, że nastąpi to jeszcze w ubiegłym roku.

Estonia w grudniu 2022 roku zdecydowała się na zakup 6 amerykańskich wyrzutni M142 HIMARS wraz z pakietem logistycznym, szkoleniowym i amunicyjnym o wartości ponad 200 mln euro. Zgoda USA na zakup uzbrojenia opiewała na większą sumę w postaci 500 mln USD, co oznaczało rezygnację przez Tallin ze znacznej części pakietu. Niedługo później jednak zadeklarowano wydatkowanie 1,2 mld euro przez Estonię na zakup różnego typu amunicji w tym do systemu HIMARS, zatem można zakładać wykorzystanie ich na wypełnienie częściowej różnicy między możliwym do wykonania zakupem a pierwszą umową.

Estońska armia miała otrzymać pierwsze M142 HIMARS w zeszłym roku, co jednak nie nastąpiło i według najnowszego komunikatu tamtejszego ministerstwa obrony wydarzy się w obecnym cyklu kalendarzowym. Wśród możliwych do pozyskania środków bojowych dla tego kraju wymienione zostały jedynie rakiety rodzimy GMLRS, ale później dokupiono kluczowe w tym wszystkim pociski MGM-140 ATACMS. Warto przypomnieć, że na zakup systemu HIMARS zdecydowały się wszystkie państwa bałtyckie, gdzie Łotwa kupiła 6 sztuk, zaś Litwa 8 egzemplarzy. Z racji na wykorzystanie tożsamego uzbrojenia proces szkolenia oraz wsparcia logistyki będzie usprawniony względem sytuacji, gdy nawet jeden kraj poszedł w rozwiązanie konkurencyjne.

Reklama

M142 HIMARS to amerykańska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet na podwoziu samochodu ciężarowego Oshkosh M1140 z napędem 6x6. Pojazd jest napędzany silnikiem Caterpillar o mocy 290 KM. Prędkość maksymalna wynosi 85 km/h, a zasięg operacyjny to 480 km. HIMARS jest lżejszym sprzętem od gąsienicowej wyrzutni M270 MLRS. To umożliwia przewożenie M142 w ładowni średniego samolotu transportowego takiego jak C-130 Hercules.

Czytaj też

W wyrzutni M142 HIMARS mieści się jeden kontener transportowo-startowy na sześć kierowanych pocisków rakietowych GMLRS o zasięgu rażenia około 80 km. Obecnie wdrażany jest wariant ER GMLRS o wydłużonym zasięgu. Alternatywnie system może wystrzelić jeden pocisk systemu MGM-140 ATACMS o zasięgu ponad 300 km lub dwa PrSM, które trafią w cel oddalony o ponad 400 km. Obecnie M142 HIMARS znajduje się w służbie krajów takich jak Stany Zjednoczone, Jordania, Maroko, Polska, Rumunia, Singapur, Ukraina i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Ćwiczenia artylerzystów z 1 Mazurskiej Brygady Artylerii na wyrzutniach rakiet M142 HIMARS w CSAiU w Toruniu.
Ćwiczenia artylerzystów z 1 Mazurskiej Brygady Artylerii na wyrzutniach rakiet M142 HIMARS w Centrum Szkolenia Uzbrojenia i Artylerii w Toruniu.
Autor. st. kpr. Piotr Szafarski / 16 Dywizja Zmechanizowana
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (2)

  1. doc_doc

    Dopiero dostarczenie rakiet o zasięgu ok. 1000 km realnie wpłynie na odstraszanie niedźwiedzia. Trochę też mało tych pojazdów zamówili.

  2. Wania

    Z Estonii i z Finlandii do Petersburga jest ok. 160 km. Putin podczas spaceru Prigozina na Moskwę uciekł do Petersburga.

Reklama