HIMARS strzela na Tajwanie. Sygnał dla Chin

Autor. 國防部 Ministry of National Defense, ROC(Taiwan)/X
Tajwańska armia przeprowadziła pierwsze strzelania z wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet M142 HIMARS w ramach corocznych ćwiczeń wojskowych. Wydarzenie to stanowi kolejny element odstraszania kontynentalnych Chin przed potencjalną inwazją na wyspę.
Tajwan pierwsze 11 (z łącznie kupionych 29) wyrzutni rakiet M142 HIMARS otrzymał w listopadzie zeszłego roku i niezwłocznie rozpoczął szkolenie jego obsług w 58. Dowództwie Artylerii Armii. W pierwszej połowie maja wzięły one udział w corocznych ćwiczeniach „Thunderbolt”/„Thunder”, gdzie wraz z lokalnie opracowanymi systemami Thunderbolt 2000 miały skutecznie porazić wskazane cele. Tym samym był to debiut amerykańskiej konstrukcji w ramach Sił Zbrojnych Tajwanu. Wydarzenie to stanowi kolejny sygnał ostrzegawczy skierowany do Chin, że Tajwan ma się czym bronić przed ewentualną inwazją. Czy to wystarczy? To już inna kwestia.
#HIMARS debuts in #Taiwan, showcasing rapid deployment and next-generation strike capabilities.#ROCArmedForces pic.twitter.com/n0Uikc8jCX
— 國防部 Ministry of National Defense, ROC(Taiwan) 🇹🇼 (@MoNDefense) May 12, 2025
Tajwan pierwotnie chciał pozyskać 11 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet M142 HIMARS wraz z pojazdami wsparcia i amunicją, na co otrzymał w 2020 roku zgodę w ramach programu Foreign Military Sales (FMS). Umowa wykonawcza na ich kupno została zawarta rok później i wyniosła ona około 436,1 mln dolarów. W roku 2023 Tajwańskie Ministerstwo Obrony ogłosiło zakup 18 dodatkowych wyrzutni w związku z rezygnacją kupienia 40 samobieżnych haubic M109A6 Paladin, których dostawy nie mogłyby zostać zrealizowane na czas. W związku z tym wartość całych zakupów HIMARS-ów przez Tajwan wraz z pakietami wsparcia wyniosła ponad 1 mld USD.
Realizacja całego zamówienia ma trwać do końca 2026 roku, chociaż niewykluczonym jest ewentualne ich przyspieszenie z racji na zwiększoną produkcję opisywanych konstrukcji i ustawienie jako jednego z priorytetów przez USA wsparcia militarnego Tajwanu. Według części źródeł kolejna dostawa HIMARS-ów dla Tajwanu ma mieć miejsce pod koniec 2025 roku. Wraz z wyrzutniami pozyskano także m.in. 84 pociski balistyczne krótkiego zasięgu MGM-140 ATACMS oraz 864 rakiety GMLRS. Uzupełnieniem kupionego przez USA sprzętu będą rodzimej produkcji wieloprowadnicowe systemy Thunderbolt-2000 w liczbie 43 sztuk.

Autor. 玄史生/Wikipedia
M142 HIMARS to amerykańska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet na podwoziu samochodu ciężarowego Oshkosh M1140 z napędem 6x6. Pojazd jest napędzany silnikiem Caterpillar o mocy 290 KM. Prędkość maksymalna wynosi 85 km/h, a zasięg operacyjny to 480 km. HIMARS jest sprzętem lżejszym od gąsienicowej wyrzutni M270 MLRS. To umożliwia przewożenie M142 w ładowni średniego samolotu transportowego takiego jak C-130 Hercules.
W wyrzutni M142 HIMARS mieści się jeden kontener transportowo-startowy na sześć kierowanych pocisków rakietowych GMLRS o zasięgu rażenia około 80 km. Obecnie wdrażany jest wariant ER GMLRS o wydłużonym zasięgu. Alternatywnie system może wystrzelić jeden pocisk systemu MGM-140 ATACMS o zasięgu ponad 300 km lub dwa PrSM, które trafią w cel oddalony o ponad 400 km. Obecnie M142 HIMARS znajduje się w służbie krajów takich jak Stany Zjednoczone, Jordania, Maroko, Polska, Rumunia, Singapur, Ukraina i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Autor. 國防部 Ministry of National Defense, ROC(Taiwan)/X
Starszy Nadszyszkownik Sztabowy
Oni blisko wybrzeża potrzebują ukraińskich dronów nawodnych MAGURA z rakietami i minami, a oprócz tego jakiś dron podwodny z małą torpedą do niszczenia wrogich okrętów podwodnych. I to z AI, na wypadek desantu na wybrzeże z jednoczesnym zakłócaniem łączności.