Reklama

HIMARS strzela na Tajwanie. Sygnał dla Chin

Tajwańska wyrzutnia rakiet M142 HIMARS.
Tajwańska wyrzutnia rakiet M142 HIMARS.
Autor. 國防部 Ministry of National Defense, ROC(Taiwan)/X

Tajwańska armia przeprowadziła pierwsze strzelania z wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet M142 HIMARS w ramach corocznych ćwiczeń wojskowych. Wydarzenie to stanowi kolejny element odstraszania kontynentalnych Chin przed potencjalną inwazją na wyspę.

Tajwan pierwsze 11 (z łącznie kupionych 29) wyrzutni rakiet M142 HIMARS otrzymał w listopadzie zeszłego roku i niezwłocznie rozpoczął szkolenie jego obsług w 58. Dowództwie Artylerii Armii. W pierwszej połowie maja wzięły one udział w corocznych ćwiczeniach „Thunderbolt”/„Thunder”, gdzie wraz z lokalnie opracowanymi systemami Thunderbolt 2000 miały skutecznie porazić wskazane cele. Tym samym był to debiut amerykańskiej konstrukcji w ramach Sił Zbrojnych Tajwanu. Wydarzenie to stanowi kolejny sygnał ostrzegawczy skierowany do Chin, że Tajwan ma się czym bronić przed ewentualną inwazją. Czy to wystarczy? To już inna kwestia.

Reklama

Tajwan pierwotnie chciał pozyskać 11 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet M142 HIMARS wraz z pojazdami wsparcia i amunicją, na co otrzymał w 2020 roku zgodę w ramach programu Foreign Military Sales (FMS). Umowa wykonawcza na ich kupno została zawarta rok później i wyniosła ona około 436,1 mln dolarów. W roku 2023 Tajwańskie Ministerstwo Obrony ogłosiło zakup 18 dodatkowych wyrzutni w związku z rezygnacją kupienia 40 samobieżnych haubic M109A6 Paladin, których dostawy nie mogłyby zostać zrealizowane na czas. W związku z tym wartość całych zakupów HIMARS-ów przez Tajwan wraz z pakietami wsparcia wyniosła ponad 1 mld USD.

Reklama

Realizacja całego zamówienia ma trwać do końca 2026 roku, chociaż niewykluczonym jest ewentualne ich przyspieszenie z racji na zwiększoną produkcję opisywanych konstrukcji i ustawienie jako jednego z priorytetów przez USA wsparcia militarnego Tajwanu. Według części źródeł kolejna dostawa HIMARS-ów dla Tajwanu ma mieć miejsce pod koniec 2025 roku. Wraz z wyrzutniami pozyskano także m.in. 84 pociski balistyczne krótkiego zasięgu MGM-140 ATACMS oraz 864 rakiety GMLRS. Uzupełnieniem kupionego przez USA sprzętu będą rodzimej produkcji wieloprowadnicowe systemy Thunderbolt-2000 w liczbie 43 sztuk.

Tajwańska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet Thunderbolt-2000
Tajwańska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet Thunderbolt-2000
Autor. 玄史生/Wikipedia

M142 HIMARS to amerykańska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet na podwoziu samochodu ciężarowego Oshkosh M1140 z napędem 6x6. Pojazd jest napędzany silnikiem Caterpillar o mocy 290 KM. Prędkość maksymalna wynosi 85 km/h, a zasięg operacyjny to 480 km. HIMARS jest sprzętem lżejszym od gąsienicowej wyrzutni M270 MLRS. To umożliwia przewożenie M142 w ładowni średniego samolotu transportowego takiego jak C-130 Hercules.

    W wyrzutni M142 HIMARS mieści się jeden kontener transportowo-startowy na sześć kierowanych pocisków rakietowych GMLRS o zasięgu rażenia około 80 km. Obecnie wdrażany jest wariant ER GMLRS o wydłużonym zasięgu. Alternatywnie system może wystrzelić jeden pocisk systemu MGM-140 ATACMS o zasięgu ponad 300 km lub dwa PrSM, które trafią w cel oddalony o ponad 400 km. Obecnie M142 HIMARS znajduje się w służbie krajów takich jak Stany Zjednoczone, Jordania, Maroko, Polska, Rumunia, Singapur, Ukraina i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

    Tajwańskie wyrzutnie rakiet M142 HIMARS.
    Tajwańskie wyrzutnie rakiet M142 HIMARS.
    Autor. 國防部 Ministry of National Defense, ROC(Taiwan)/X
    Reklama
    WIDEO: Szef Sztabu Generalnego dla Defence24: Musimy móc uderzać na odległość nawet 3000 km
    Reklama

    Komentarze (1)

    1. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

      Oni blisko wybrzeża potrzebują ukraińskich dronów nawodnych MAGURA z rakietami i minami, a oprócz tego jakiś dron podwodny z małą torpedą do niszczenia wrogich okrętów podwodnych. I to z AI, na wypadek desantu na wybrzeże z jednoczesnym zakłócaniem łączności.

    Reklama