Siły zbrojne
Tajwan otrzymał pierwsze HIMARSy do odstraszania Chińczyków
Do Tajwanu miała dotrzeć pierwsza partia wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet M142 HIMARS zamówionych od USA poprzez procedurę FMS. Dostarczonych zostać miało 11 sztuk.
Tajwan pierwotnie chciał pozyskać 11 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet M142 HIMARS wraz z pojazdami wsparcia i amunicją, na co otrzymał w 2020 roku zgodę w ramach programu Foreign Military Sales (FMS). Umowa wykonawcza na ich kupno została zawarta rok później i wyniosła ona około 436,1 mln dolarów. W roku 2023 Tajwańskie Ministerstwo Obrony ogłosiło zakup 18 dodatkowych wyrzutni w związku z rezygnacją kupienia 40 samobieżnych haubic M109A6 Paladin, których dostawy nie mogłyby zostać zrealizowane na czas. W związku z tym wartość całych zakupów HIMARS-ów przez Tajwan wraz z pakietami wsparcia wyniosła ponad 1 mld USD.
Według informacji z mediów dostawa miała zostać zrealizowana w październiku i obecnie prowadzone jest szkolenie załóg HIMARS-ów w 58. Dowództwie Artylerii Armii. Realizacja całego zamówienia ma trwać do końca 2026 roku, chociaż niewykluczonym jest ewentualne ich przyspieszenie z racji na zwiększoną produkcję opisywanych konstrukcji i ustawienie jako jednego z priorytetów przez USA wsparcia militarnego Tajwanu. Wraz z wyrzutniami pozyskano także m.in. 84 pociski balistyczne krótkiego zasięgu MGM-140 ATACMS oraz 864 rakiety GMLRS. Uzupełnieniem kupionego przez USA sprzętu będą rodzimej produkcji wieloprowadnicowe systemy Thunderbolt-2000 w liczbie 43 sztuk.
Czytaj też
M142 HIMARS to amerykańska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet na podwoziu samochodu ciężarowego Oshkosh M1140 z napędem 6x6. Pojazd jest napędzany silnikiem Caterpillar o mocy 290 KM. Prędkość maksymalna wynosi 85 km/h, a zasięg operacyjny to 480 km. HIMARS jest lżejszym sprzętem od gąsienicowego M270 MLRS. To umożliwia przetransportowanie M142 w ładowni średniego samolotu transportowego takiego jak C-130 Hercules.
W wyrzutni mieści się jeden kontener transportowo-startowy na sześć kierowanych pocisków rakietowych GMLRS o zasięgu rażenia około 80 km. Obecnie wdrażany jest wariant ER GMLRS o wydłużonym zasięgu. Jednocześnie system ten może wystrzelić jeden pocisk systemu MGM-140 ATACMS o zasięgu ponad 300 km. Te ostatnie będą uzupełniane i stopniowo zastępowane przez nowe pociski PrSM. W kontenerze transportowo-startowym mieszczą się dwa PrSM. Obecnie M142 HIMARS znajduje się w służbie krajów takich jak Stany Zjednoczone, Jordania, Maroko, Polska, Rumunia, Singapur, Ukraina i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Przyszłość
Mieszkancy Tajwany to tez Chinczycy, poza grupa tzw "Tajwanskich Aborgenow"
TIGER
I co z tego? Mieszkańcy Ukrainy i Rosji to też Słowianie
radziomb
Jeśli Tajwan będzie strzelał w Porty Chińskie to jak Chińczycy bedą sprzewawać towary? Kto ubezpieczy te statki a przypomnijmy że tajwan ma łodzie podwodne i samoloty. Ile wyniesie wtedy PKB Chin, wzrost gospodarczy itp.
radziomb
Tajwan ma zamówic teraz wiele F35 poniewaz chce zadowolić Trumpa. Obecnie Tajwan wydaje 2% PKB na armie. a wiadomo że to dla Trumpa jest za mało aby bronić takiego chytrego kraju ;-)