Reklama

Siły zbrojne

Polskie systemy dowodzenia dla K9A1. Jest umowa

AHS K9 jest obecnie jednym z najpopularniejszych samobieżnych systemów artyleryjskich którego wyprodukowano ponad 1700 egzemplarzy
Autor. Hanwha Defense

WB Electronics zawarł umowę z południowokoreańską firmą Hanwha Defense Co., Ltd. Na dostawę elementów systemu dowodzenia i łączności do samobieżnych haubic K9 zamówionych przez Polskę.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Informacja o umowie została przekazana przez Grupę WB w formie raportu bieżącego ESPI w związku z jej obecnością na rynku kapitałowym. Umowa została zawarta 7 września, a jej wartość wynosi ok. 139,5 mln USD netto tj. równowartość ok. 655,1 mln zł. Umowa została zawarta w związku z planowaną realizacją przez Hanwha Defense Co., Ltd. odrębnego kontraktu na dostarczenie dla Wojska Polskiego (zamawiającym jest Agencja Uzbrojenia w imieniu Skarbu Państwa) w latach 2022-2026 haubic samobieżnych K9. Spółka WB Electronics będzie działała jako podwykonawca dla tego kontraktu.

Umowa weszła w życie z datą jej zawarcia i pozostanie w pełnej mocy do czasu zakończenia całego okresu gwarancji trwającego 36 miesięcy od daty odbioru urządzeń, o ile wcześniej nie zostanie wypowiedziana przez którąkolwiek ze stron. Przewiduje się, iż całość dostaw WB Electronics zostanie zrealizowana w okresie do pierwszego kwartału 2026 roku. Umowa uwzględnia możliwość nałożenia kar umownych m. in. z tytułu opóźnienia w realizacji dostaw, jak również karę umową za odstąpienie od niej spółki z jej winy, do wysokości 10% wartości całej umowy.

Reklama

Tak o systemie dowodzenia i kierowania ogniem dla haubic K9A1 mówił komunikat Agencji Uzbrojenia, wydany przy okazji zawarcia tych umów: "zakontraktowane w ramach I etapu haubice K9A1 już od samego początku zostaną wyposażone w polskie systemy łączności, zostaną włączone w zintegrowany system zarządzania walką TOPAZ, a na kolejnym etapie otrzymają systemy nawigacji inercyjnej, tożsame z systemami wykorzystywanymi w haubicach samobieżnych KRAB".

27 lipca 2022 roku w Warszawie podpisano umowę ramową z koreańskim Hanwha Defense na zakup do 672 haubic samobieżnych K9A1 i K9PL, wyprodukowanych w Korei oraz w późniejszym terminie Polsce. 26 sierpnia 2022 roku w Morągu podpisano pierwszą umowę wykonawczą na zakup w Korei 212 gotowych samobieżnych haubic K9A1 z dostawą w latach 2022-2026. Łączna cena dostawy tych haubic z pakietem szkolnych, logistycznym oraz dużą liczbą amunicji ma wynosić 2,4 mld USD. Pierwsze 24 haubice mają być dostarczone z Korei Południowej w 2022 roku i mają trafić do 11.Pułku Artylerii w Węgorzewie.

Reklama

Komentarze (18)

 1. Starszy pan

  No popatrz jacy ci nauczyciele niewdzięczni, wola strajkować lub się zwolnić niż przyjąć te olbrzymie podwyżki. Ja pracuję w administracji samorządowej jaki inspektor ds technicznych i w tym roku dostanę największą podwyżkę odkąd pamiętam ok 8 %...tyle że inflacja wyniesie 17%. Czyli faktycznie moja pensją spadnie o 9%. Więcej Gmina mi nie da bo nie ma, kiepsko jak na tak wspaniałą sytuację budżetu.

  1. Był czas_3 dekady

   Idź na emeryturę. W przyszłym roku emerytury zostaną podniesione o 13%.

  2. Robert0

   @Był czas_3 dekady - czyli dobra zmiana chce okradać dalej emerytów??? 13% to dużo mniej od inflacji, którą pis wywołał na włsne życzenie. Po drugie emerytom ustawa gwarantuje wskaźnik rewaloryzacji inflacja plus 1%. No i opinia ekspertów w tym członków RPP co do prognoz ekonomicznych jasno mówi, że na przełomie roku możemy miec inflację ok 20% i jednocześnie recesję. Spadek PKB bedzie więcej niz zauważalny, bo spada nam konsumpcja a to ona od czasu wprowadzenia socjalu w 2016 roku powodowała wzrost budżetu państwa.

 2. wert

  czego nie wiedzą dawienoidalni ignoranci. Podwozie Kraba to LICENCJA K9 produkowana BEZ ZMIAN, Od Kraba różni się TYLKO wyposażeniem typu klima czy system gaśniczy. Śmieszy ćwiercyntelygencja" nie odróżniająca Opala (SPG-2=MT-LB) z HSW od SPG-1M Bumaru-Obrum. Zacietrzewienie godne brejzolitów. i bardzo TyPOwe magalomaństwo. SPG-1M było bazą KALINY- podwozia UWALONEGO przez jurgieltników IV Rzeszy a chwalonego za stabilizację po strzale. Dziś wylanego mleka (Kaliny) do kubka się nie zbierze. K9A1 faktycznie mają słabsze lufy, HSW stosuje min autofretaż luf co daje 1500 strzałów, koreanskie 1000. Tylko sprowadzone będą miały te lufy. Korea da nam dostęp do SURÓWEK luf może nawet technologii wytopu, to czego nie da Nexter, (RMW daje surówki 120mm do Leo.) O produkcji dostosowanej do LCC barany oczywiście nic nie słyszały

  1. Kurorei21

   Niestety Wielka Brytania wstrzymała produkcję AS90. Nowa produkcja haubicy samobieżnej AHS Krab nie będzie możliwa po 2026 roku.

  2. Chyżwar

   @Kurorei21 Co ty bredzisz? AS90 to archaiczny sprzęt. Anglicy nie produkują go od dawna.

  3. Robert0

   @wert- jak zwykle ujadasz, i sam kwestionujesz sobie zarazem. Choć z też muszę Ciebie pochwalić ;). Dobrze, że to co wałkuję tutaj od kilku tygodni trafia do ludzi czyli jakość luf w K9 i Krab. Po drugie różnic w budowie podwozi K9 i Krab jest więcej. Jakoś ci nie przeszkadza zamówienie takich samych (jak twierdzisz) podwozi z Korei przez PiS ale od jurgieltników wyzywasz tych co akurat w Niemczech to raczej nie zamawiali (no poza starymi Leo2). Nie martwi Ciebie jako patriotę, że dolary zamiast do naszego kraju płyną do Korei? Nie martwi Ciebie to, że pod mało realnym pretekstem zarzyna się rodzimy przemysł oraz lepsze ahs zastępuje gorszym K9? Dziwne, jak jedni wg ciebie sprzedają się za euro to jest słuszny powód do krytyki, ale ci sprzedają się za $ oraz wony to już są ok?

 3. mc.

  Radzę wszystkim przeczytać najnowszy numer NTW - wywiad z Prezesem PGZ. Haubice mają być produkowane w dwóch lokalizacjach (po 48 szt w każdej), czyli HSW (tam zapewne też pozostałe wozy systemu Regina) i "Śląsk". Na "Śląsku" ma powstać druga lufownia. "Śląsk" ma być spółką joint venture w Koreańczykami (może to być na terenie Łabęd). Posunięcie bardzo rozsądne choćby z powodu bezpieczeństwa. Prezes wspomina też "krzykaczy" którzy nie chcą pamiętać że KAZALI ZEZŁOMOWAĆ LINIĘ PRODUKCJI NITROCELULOZY w Mesko. Wspomina też o podobnej historii z produkcją silników wysokiej mocy (PZL WOLA). Wszystko to musi być ODTWORZONE. A z innej bajki: ZSSW-30, dlaczego zamówiono tak mało (70 szt) - bo podstawą dla niego musi być... Rosomak MLU (musi mieć większą wyporność). Dlaczego ? Bo Inspektorat Uzbrojenia chciał początkowo wieży w opancerzeniu Stanag2 a teraz chce poziom 4.

 4. Szop85

  Chodzi o to że Krab powinien dostać automat ładowania na dzisiaj. Produkcja seryjna powinna być 15 lat temu. 10 letnie opuznienie wymusza zakupy ulepszonej K9A1 i docelowe nowe rozwiązanie. Krab z Automatem mógł się pojawić za kolejne 10 lat. W tym momencie będziemy mieli K9 A2 ( K2PL). Czyli nowa generację l lufa 155/58 zamiast 155/52. Chodzi o narażenie za konkurencją.

  1. Pitbull

   Jedynie co będziemy mieli to 212 gorszych od Kraba K9A1, bez automatu i z hydraulicznym zamiast elektrycznego systemem ustawiania wieży i lufy na cel. HSW dopiero co otworzyła na początku 2020 roku nowa robotyczna spawalnie,, która staje sie niepotrzebna bo będziemy pucowania koreańskie gotowce..

  2. Valdore

   @Szop, nie będzie żadnych K9A2, bedą gorsze od Kraba K9A1 i K9PL czyli K9A1 z naklejka PL. A działo L58 to dopiero w K9A2 w odległej przyszłości.

  3. Kurorei21

   @Valdore Nadal kłamiesz. Proszę podać podstawę do twierdzenia, że ​​K-9PL to specyfikacja K-9A1. Jakie koreańskie media tak to opisują?

 5. bc

  Plus że z Topazem a nie z kolejnym systemem rzekomo "kompatybilnym z USA". Największy minus że bez wozów amunicyjnych K10 na licencji, a nawet jeden na baterię by wystarczył żeby Krab 2 był jeszcze bardziej nieprzewidywalny. Ciekawe jak to rozwiążą w wersji A2 gdzie będzie mniej obsługi a przecież jeden pocisk z ładunkami to z 50kg, do haubicy wchodzi ich 40 i może to wystrzelać w 30min.

  1. Valdore

   @bc, TOPAZ w najnowszej wersji jest akurat kompatybilny z AFATDS, zreszta akurat AFATDS ma wieksze od TOPAZ-a możliwości pozyskiwania danych A w wersji A2 będzie zupełnei nowa wieża wiec pewnie jakiś sposób znajdą , byle nei taki jak Rosjanei w swoich Msta-S/ Koalicja SW.

  2. bc

   A napisałem że nie jest? Co do rozpoznania to drony końcu zaczynają być zamawiane, ale prawdziwą różnicę to by zrobiły np. COBRy.

  3. Valdore

   @bc mamy własne radary artyleryjskie jak Liwiec, wiec może je ta by w końcu zamówić w większej ilosci bo na razie mamy chyba 10 sztuk.Natomiast co do rozpoznania to AFADTS przyjmuje dane np z F-35 czego TOPAZ zdaje się nei potrafi. Choc tu IBCS rozwiaze większośc problemów.

 6. Stealthy

  Czekan na, rychłą budowę nowej fabryki PGZ w Polsce.

 7. Szwejk85/87

  No i bardzo prawidłowo !!! Tak jak się domyślałem, różnice między wieżą Kraba i K9 będą minimalne, wyposażenie identyczne, mogą być drobne różnice w rozmieszczeniu gratów wewnątrz. A podwozie, mam nadzieję zamówią " śrubka w śrubkę " identyczne z Krabowym. I cały krzyk o dwa typy haubic okazuje się biciem piany. Teraz czekamy na prototyp Kraba 2 z bezzałogową wieżą, i wygląd tej wieży, zapewne bardzo zbliżony do K9 mnie zupełnie nie interere. Wojsko ma mieć nowoczesną haubicę i produkowaną w Polsce. A kooperacja z Koreańczykami to nojprostrza i najtańsza droga do takie haubicy.

  1. Robert0

   @szwejk - kolejna bzdura do prostowania. Podwozia róznią się dla twojej informacji. Specjaliści z HSW jeszcze w 2014 roku zastosowali patent z SPG-1M celem wyeliminowania drgań po wystrzale. Chodzi o zawieszenie hydrauliczne, które w Krabie pozwala na oddanie rekordowo bo w 10 sek. 3 strzałów. W K9A1 - minimum 15 sekund. Wojna w UA dowodzi, że nasza myśl techniczna się sprawdza. W Turcji gdzie Firtina jest kopią K9 modernizowano ją już 3 razy od 2001 roku. Na bezzałogową wieże poczekasz do 2026 roku. Jak wojsko ma mieć nowoczesna haubicę i z Polski to nie z Korei. Bo ta od razu nadaje się do poprawy w HSW właśnie.

  2. Szwejk85/87

   Drogi RobertO, to co robią Turcy że swoją firtiną ma się nijak do tego co my mamy w Krabie. Jak dla mnie to Turcy mogą modernizować podwozia od firtiny co miesiąc , ani mnie to grzeje ani ziębi. Trochę od tego palec boli, ale kolejny raz napiszę : podwozie Kraba i K9 różni się drobiazgami ! Kto nie wierzy niech poczyta ogólnie dostępną literaturę. Różnice pomiędzy tymi podwoziami nie wykluczają produkcji przez Koreańczyków podwozia zgodnego z wymaganiami MON. I wbrew głoszonym przez niektórych opiniom, podwozie do Kraba nie jest trudniejsze w produkcji niż prom kosmiczny, a polscy inżynierowie i robotnicy to nie są mało piśmienni gamonie zdolni tylko ślepo odtwarzać cudze pomysły, kilka polskich pomysłów Koreańczycy wprowadzili do swojego K9. Dlatego do znudzenia będę powtarzał : tylko Koreańczycy ! Bo jak nie oni to kto !?!?!

  3. Valdore

   @Szwejk, wieże K9 i Kraba są zupełnei różne poczynając od samej skorupy a kończąc na napedach i elektronice. Podwozia tak samo mimo ze wywodzą sie z wspólnego to podwozie do Kraba zostało silnie zmodyfikowane przez Polaków O Krab2 zapomnij, może za kilkanaście lat cos będzie. A bezzałogowa wieża to K9A2 , a Polska kupuje i będzie produkować K9A1. Będziemy mieli haubicę gorszą od Kraba i to klepana w chwili kiedy w artylerii zaczęła się kolejna rewolucja.

 8. john3b

  Ktoś wie dlaczego Ukraina zamówiła około 100 sztuk PzH 2000 i około 60 Krabów. A mówi się, że PzH 2000 jest dużo gorsza od Kraba?

  1. Robert0

   @john3b - dywaguję ale to chyba kupienia sobie przychylności Niemiec. W stosunku co do Kraba to kupowanie sprzętu od sprawdzonego partnera przychylnego krajowi oraz może wyraz wdzięczności za dostawy w krytycznym dla nich momencie. Poza tym to dostają to za darmo w ramach pomocy UE. Jak będą w tych zamówieniach pomijać niemiecki sprzęt to źródło z mamoną wyschnie. A jak Niemcy poczują dobry biznes to dalej będą głosować za wspieraniem UA. Poza tym "sztuka jest sztuka" a oni potrzebują wszystko co strzela. Liczba dwukrotnie wyższa ma zapobiec sytuacji niedoboru na froncie PZH nawet jak się zepsuje ;) to będzie zapas.

  2. Valdore

   John, nie PzH2000 nie jest lepszaod Kraba, tyle ze Niemcy mają zwyczajnei wioększe możliwości produkcyjne od Polaków. No i Ukraińcy moga się zastanawiać co dalej z Krabem jak Polska kupuje gorsze K9.

  3. Chyżwar

   @Robert0 Ukraińcy są w takiej sytuacji, że teraz zamówili by sobie AHSy u samego diabła. Do tego jeszcze pocałowaliby go w rączkę na dodatek jakby się zgodził. Uczyniliby tak z czystego wyrachowania. Nie z żadnej wdzięczności. Oni mają rozwalony na kawałki własny przemysł zbrojeniowy i pełną świadomość, że po skończeniu obecnej wojny niezależnie od tego ile kilometrów kwadratowych odzyskają, ich granicą przez dekady będzie to miejsce, w którym stoją ukraińskie czołgi.

 9. mc.

  Czytając niektóre komentarze zastanawiam się jak niektórzy skończyli szkołę podstawową. Zanim oplujecie MON za zakupy K9A1 zastanówcie się ile mamy jeszcze... Goździków. Bo na początku roku mieliśmy 362 sztuki. Dowództwo nie może sobie pozwolić by przeciwnik zaatakował nas gdy "mamy opuszczone spodnie". I dziś, w takiej sytuacji nie ma znaczenia kto dostarczy haubice. One po prostu MUSZĄ BYĆ. Oczywiście że wolałbym gdyby to HSW przyspieszyło produkcję. ale nie mają takiej możliwości bo haubice muszą być "tu i teraz". Możemy mieć pretensję do MON że planując (od kilku lat) wycofanie Goździków i zastąpienie ich Krabami nie zwiększyło zamówień. Ale choć nie próbuję ich bronić, to 12 miesięcy temu było to niemożliwe. Limity budżetowe i ogromna ilość potrzeb wojska skutecznie to ograniczały. WOJSKO potrzebuje ZMIANY. I uzbrojenia, i podejścia do wykonywanych obowiązków - TO NIE JEST ETAT !!!

  1. Starszy pan

   A myślisz że K9 będzie tubi teraz, przecież 200 haubic nie stoi w garażu, większość z nich trzeba wyprodukeaci jak słyszę dopiero w 2026 roku do część z nich zostaną dostarczone systemy topaz. A gdzie wizy amunicyjne, sxkolenie budowa logistyki i zaplecza.

  2. Culaio

   @Starszy pan Korea morze wyprodukować 200 K9 rocznie to znacznie wjęcej niż możwilości Polski, nie jestem pewien czy my możem wyprodukoać 1/4 tego.

  3. Valdore

   @Culaio a skad ci sie wzięła ta liczba?? Chyba pomerdało ci się z całoscia produkcji BWP .Bo te K9 dla Polski beda powstawać po jakieś 53 sztuki rocznie

 10. Buka

  Niestety HSW nie produkuje tyle co korea

  1. Pitbull

   Bo dopiero co, czyli na początku 2020 wybudowali zrobotyzowane spawarnie. Ale dobra zmiana postanowiła kupować gotowce z Korei.

  2. Chyżwar

   @Pitbull Oficjalnie na Ukrainę poszło 18 Krabów. Nieoficjalnie jeszcze 12, które jak sądzę też zeszły ze stanu WP. Czyli razem 30. Spawalnia już stoi. Czy w związku z tym pojawił się w wojsku jakiś wcześniej zamówiony Krab? Nie? No to gdzie jest zwiększona produkcja?

  3. zibi

   bo nikt w HSW nigdy nie zamówił tyle co w Korei?

 11. Edmund

  Dla tych, co obawiają się że nas nie stać na takie wydatki na wojsko mam informacje aby się tym nie martwili. Dzisiaj opublikowane informacje, że wpływy z samego obniżonego podatku CIT (!) są większe o kilkadziesiąt mld złotych. Tego nie przewidywał ani rząd PiS ani eksperci. Dług publiczny jest mniejszy niż za czasów PO. Międzynarodowe agencje ratingowe, co ważne niezależne od PiS dają wysokie i stabilne noty dla poziomu zadłużenia i rozwoju gospodarki. Inwestycje zagraniczne rosną, a kurs walutowy utrzymuje się mniej więcej na tym sam poziomie. W relacji do wpływów z budżetu za czasów PO, są one obecnie większe nie o kilkadziesiąt, ale o kilkaset mld złotych. Opinia o gospodarce i zadłużeniu wśród inwestorów zagranicznych jest pozytywna, dlatego chcą tutaj inwestować. To są fakty.

  1. Starszy pan

   No popatrz taka dobra sytuacja a nauczycielom i lekarzom nie chcą dać podwyżek.

  2. WSK74PL

   może więc podatki należy obniżyć ? Co do długu, to trzeba brać pod uwagę nie tylko budżet, ale ZUS i różne fundusze. Jest inflacja, wpływy rosną, tak to też działa. Natomiast co do inwestorów zagranicznych, to chyba jest raczej średnio. I nie wszystko łączyłbym z działaniem PiS czy PO, tylko fazą koniunktury, sytuacją dookoła, itp. Po za tym, może warto rozwijać krajowe kompetencje. Współpraca z Koreańczykami jest na pewno ciekawa, ale jeden aspekt nie do końca jasny, układy napędowe i transmisja. A to w zasadzie jedyny element którego brakuje i szerzej potrzeba w kontekście pojazdów pancernych, opancerzonych i ciężkiego transportu. A tu jakby nie patrzeć wszędzie MTU ............Sukces jest wtedy, jak możemy opłacalnie eksportować..... A z tym mamy ogromny problem. Państwo nie inwestuje, tylko drogo kupuje małe serie i w związku z niewielkimi możliwościami produkcji własnej, kupuje za granicą.......

  3. Był czas_3 dekady

   Podzielam Twoje zdanie. Stan naszej gospodarki jest bardzo dobry tylko niewielu to dostrzega i docenia.

 12. Starszy pan

  Do każdego Kraba dolicz 36 wozów towarzyszących i podziel przez korzystny dla Koreańczyków efekt skali. Ponadto odejmij podatki pośrednie i bezpośrednie które zostają w Polsce w przypadku produkcji Kraba. Nie liczę efektu rozwoju kompetencji polskiego przemysłu.

 13. szczebelek

  12 mld złotych za 212 (4x48+20) K9A1 dostarczanych w tempie dwóch modułów ogniowych rocznie do 2026 roku kontra 4x3,8 mld złotych za 48 sztuk (patrz ostatnia umowa za Kraby) plus 1,5 mld złotych za 20 sztuk. (w sumie to 17 mld złotych) dostarczanych w tempie jednego modułu ogniowego rocznie do 2030 roku. Jesteś ministrem obrony narodowej i masz te dwie oferty na stole co wybierzesz krócej i taniej z zagranicy czy dłużej i drożej z polskiego przemysłu? Dodajemy kontekst zagrożenia, kryzysu i możliwych zarzutów niegospodarności że strony opozycji, bo 5 mld złotych to drobne lub braku lokowania pieniędzy w polskim przemyśle.

  1. Zenek

   a wozy dowodzenia, amunicyjne i remontowe uwzględniłeś? HSW zadeklarowała, że może produkować 2x więcej Krabów jeśli będzie taka potrzeba. Potrzeba jest, ale MON i tak woli kupić za granicą.

  2. Andrzej X

   MON wyłupił całą produkcję krabów, ale że to jest za mało w szybkich dostawach więc lecą koreańskie. Tak trudno to zrozumieć?

  3. PB89

   Ciekawe czy MON uwzględnił wozy dowodzenia, remontowe i amunicyjne dla tych K9. Było zamówienie na MSPO?

 14. PB89

  Czemu systemy nawigacji inercyjnej będą montowane w następnym etapie? Toć to podstawa celności dla armaty...

 15. Edmund

  Tu nie chodzi o początkowe zamówienie K9 wyprodukowanych w Korei, ale o przyszłość i rozwój artylerii rakietowej w Polsce. Są takie głosy, że należało te środki zainwestować w całości w rozwój Kraba. Otóż nie. Cała zbrojeniówka w Polsce jest na etapie bariery technologicznej między produkcją małej skali a produkcją dużej skali. Tą barierę jest bardzo trudno pokonać samodzielnie i zajmuje to dużo czasu. Wszystko co możemy samodzielnie zrobić to zwiększyć produkcję 2 lub 3 krotnie - ale to wszystko. Dalsze zwiększanie w ten sposób nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Koreańczycy przy tych samych zasobach lokalowych i ludzkich produkują 10 X więcej. Na podstawie umowy przekażą nam know-how i dokumentacje działającej, nowoczesnej linii produkcyjnej do implementacji dla K9PL i K2PL. Technologię będziemy mogli zastosować do Borsuka, Pioruna, Ottokar-Brzoza. Zakup początkowej ilości K9 to koszt dokonania tego przełomu technologicznego.

  1. Edmund

   Chodziło mi nie tyle o artylerię rakietową, co o artylerię ogólnie..

  2. Zenek

   bariera technologiczna, żeby zwiększyć skalę produkcji??? Ta bariera nazywa się MON i z technologią nie ma nic wspólnego.

  3. Robert0

   @Edmund - trol czy użyteczny idiota "dobrej zmiany" to dla mnie nie istotne. Najgorsze, że te ogólniki na dodatek nieprawdziwe to przeczą faktom. Koreańczycy to w 2014 przyjechali do Stalowej Woli z gotowymi podwoziami i wyjechali mądrzejsi o polskie "know-how" ;). Tą wiedzę zastosowali w K9A1 w 2018 roku, min. SUG czy system przeciwwybuchowy ale nie tylko. Kolejna sprawa To właścicielem zakładów Jak HSW, Łabędy, OBRUM Gliwice itd jest Skarb Państwa, którym obecnie zarządza dojna zmiana. Gdyby PiS-owi zależało na tempie zbrojenia oraz dobrej kondycji polskiego przemysłu, to nie obsadzałby RN i zarządów ludźmi spod znaku bmw. Nie dymisjonowałby specjalistów jak prezes Zając. Zresztą WASI LUDZIE z ZZ Solidarności protestowali w 2014 roku przeciw decyzji Siemoniaka o kupnie podwozi z Korei. Hasło: to zniszczy polski przemysł. Gdy robi to na masową skalę Błaszczak to już problemu nie ma???

 16. Robert0

  Pierwsza decyzja naprawiająca błędny zakup. Koreańskie systemy gorsze od polskich to jeszcze niekompatybilne z wozami dowodzenia baterii i samej Reginy. Po drugie brak współpracy z środkami rozpoznania grupy WB (FlyEye) czy typowymi dla NATO. Po trzecie zastosowanie systemów od WB nie rozwiązuje problemu niższej jakości koreańskiej haubicy. Przypomnę, że lufa K9A1 wytrzymuje tylko 1000 strzałów vs Krab 1600 bo mamy najnowocześniejszy zakład w Europie. Krab ma większą szybkostrzelność bo 3 strzały oddaje w 10sek. K9A1 potrzebuje ponad 15 sek. Wojna w UA pokazała, że ogień kontrbateryjny to norma, więc polscy artylerzyście będą bardziej narażeni. Ciekawostka na MSPO2022 od producenta amunicji Vulcano. Krab ma możliwość jej używania a K9 nie (!!!). Powód to trzeba przekonstruować hamulec wylotowy tej ostatniej. MON nie skonsultował zakupu z HSW i jednocześnie pozbył się dobrego prezesa (B.Zająca) bo ten stwierdził zgodnie z prawdą - kupujemy gorsze rozwiązanie i starsze.

  1. Paweł P.

   Pożyjemy zobaczymy... Będzie dobrze.

  2. Szwejk85/87

   Robert0 ! MON od początku informował, że K9 będzie z polskim SKO i środkami łączności z WB, optoelektronika z PCO. Więc skąd przyszły Ci do głowy problemy z integracją z polskimi wozami dowodzenia ???? Pan minister MON, ma to szczęście że Nowogrodzka wreszcie uznała że trzeba odnowić uzbrojenie WP, teraz ! zaraz ! natychmiast ! I bardzo dobrze, akurat pomysł z zakupem K9 nie niesie z sobą żadnego ryzyka, wszystko jest gotowe, logistyka, kadry i ośrodki szkolenia. Jedyne wyzwanie to uruchomienie wreszcie produkcji napędu i transmisji do Kraba/K9/Kraba2. Gdyby ta sztuczka się udała, to wreszcie jesteśmy samowystarczalni !!! Polski przemysł może tylko zyskać i nabyć sporo nowych kompetencji przy okazji współpracy z Koreańczykami, tylko trzeba tego dopilnować !

  3. Robert0

   @Szwejk85/87 - kolejny propagandzista "dojnej zmiany". Moja krytyka nie dotyczy tego, że zamówiono wyposażenie z WB tylko, że zamówiono nieco gorsze K9 od krajowych ahs. Wykazałem te różnice, a pieniądze, które wydano w Korei powinny zaprocentować w krajowych wytwórniach. Wojny to nie będzie w najgorszym przypadku przez 10 lat a w najlepszym w ogóle. Płk. Płatek w wywiadzie przyznał, że te masowe zbrojenia w Korei to na wypadek spodziewanego konfliktu za lat....15 (!!!). Już ten sam fakt powoduje, że wydawanie gigantycznych kwot na niesprawdzony sprzęt w boju to zakrawa na dywersję. Wydatki poza budżetem państwa w tym roku to ponad 420 mld PLN, co określili eksperci finansowi. Po drugie K9 jest uzależniona od niemieckiego MTU, który już im zablokował wysyłkę K9 do ZEA, a Turcji T155Firtina do Azerbejdżanu. Znowu przypominam słowa prezesa Zająca z HSW - kupujemy rozwiązanie starsze i gorsze, na dodatek kosztem rozwoju polskiego przemysłu.

 17. LMed

  No cóż, jakieś niecałe 5% wartości umowy na dostawę haubic z półki (212 K9A1) zostanie w kraju. A gdyby tak zwiększyć moce produkcyjne HSW i krajowego przemysłu to ... aha ktoś mówił, że nie da rady (?).

  1. Chyżwar

   Trzeba było zwiększać. Pewna partia, które teraz najwięcej narzeka miała na to 8 lat i kompletnie niczego nie zrobiła w wymienionym kierunku.

  2. Edmund

   @LMed czy ty masz jakiekolwiek pojęcie o prowadzeniu biznesu? Czy ty wiesz czym się różni produkcja małej od dużej skali? Gdyby to było takie proste, już dawno byśmy to sami zrobili. Nie możemy tego sami zrobić w racjonalnym czasie, dlatego ta umowa z Koreańczykami. Maja oni gotową dokumentację działającej, nowoczesnej linii produkcyjnej. Nasi inżynierowie są w Korei i przygotowują jej implementacje w Polsce. Zakup początkowych K9 z Korei to dla Koreańczyków uzasadnienie ekonomiczne podzielenia się z nami know-how i technologiami.

  3. Zenek

   @Chyżwar jak i pewna inna parta, rządząca od 7 lat i mająca od 2014 świadomość zagrożenia ze wschodu.

 18. wert

  zaraz się okaże że K9A1 maja klimę i przyzwoity system gaśniczy. Czym to się będzie różnić od Kraba? Tempem dostaw- jeszcze w tym roku pełny dywizjon. A UKR oddanymi Krabami leją kacapów. Po latach POnurej pogody zaświeciło słońce.- leją kacapów, gebelsów sprowadzają na Ziemię, Polska rośnie. Czegóż chcieć więcej? REPARACJI?

  1. LMed

   Przyzwoity system gaśniczy mają te K9A1 z półki, mówisz? Przyzwoity to znaczy gorszy od Deugry rozumiem? Ale jak żołnierz stwierdzi, że się pali to może przyciskiem odpalić pironabój otwierający butle z freonem myślę. Znasz czas reakcji tego systemu?

  2. Tor

   Przez 7 ostatnich latach radosnych rządów choć wojna w Ukrainie toczyła się od 2014 r. kupowano homeopatyczne ilości sprzętu. Po 24 lutym raptem zobaczyliśmy że jesteśmy bezbronni. A słońce zaświeciło, nie dla Kraba a dla obcych firm zbrojeniowych. Miliardy dolarów Błaszczak wydaje lekką ręką jak swoje, bez analizy, przetargów z mglistą perspektywa transferu technologii. My i nasza dzieci będą spłacać te beztroskie zakupy.

  3. Vixa

   @Tor: to pewnie dlatego już w 2016 roku zamówili prawie setkę Krabów? Święci nie są, ale nie przesadzaj...

Reklama