Siły zbrojne
Grecja wydłuża czas służby poborowych
Jak donoszą lokalne media, Ministerstwo Obrony Republiki Greckiej chce przedłużyć czas trwania obowiązkowej służby wojskowej w greckich wojskach lądowych o trzy miesiące, z 9 do 12 miesięcy. Tym samym czas służby poborowych we wszystkich trzech rodzajach greckich sił zbrojnych będzie wynosił rok.
Wspomniane zmiany zostały omówione i zatwierdzone w czasie posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych i Obrony (KYSEA) greckiego parlamentu której przewodniczył premier Kyriakos Mitsotakis. Wydłużenie okresu służby poborowej ma wejść w greckiej armii w życie, począwszy od maja br. Grecki premier zapowiadał nadejście tych zmian dla poborowych już we wrześniu ub.r., dodając też, że w czasie służby rekruci mają rozwijać szereg umiejętności przydatnych im już po zakończeniu służby wojskowej.
Jedynym wyjątkiem, o którym wspomniał minister obrony Nikos Panagiotopoulos, są poborowi służący w jednostkach o szczególnych cechach geograficznych i operacyjnych, gdzie zachowany ma zostać dotychczasowy, 9-miesięczny okres służby, pod warunkiem, że poborowi pozostaną w nich przez cały jej okres. W tym wypadku mowa najprawdopodobniej o żołnierzach służących przy granicy z Turcją lub na wyspach Morza Egejskiego, co oznacza, że może dotyczyć w praktyce ponad połowy wszystkich jednostek greckich wojsk lądowych.
Zdaniem greckiego ministra obrony wydłużony czas obowiązkowej służby wojskowej w połączeniu z rekrutacją oficerów zawodowych, a także wzrostem liczby kadetów w szkołach wojskowych ma pozwolić znaczące wzmocnienie potencjału i zdolności bojowych greckich sił zbrojnych. Decyzja ta ma niewątpliwie związek z rosnącym napięciem pomiędzy Grecją, a sąsiednią Turcją o złoża zasobów mineralnych we wschodniej części Morza Śródziemnego oraz ekspensywną polityką zagraniczną państwa w tym regionie.
Czytaj też: Grecja zamawia Rafale wraz z uzbrojeniem
Obecnie wiek poborowy w Grecji wynosi 19 lat i dotyczy wszystkich pełnosprawnych mężczyzn. Stałe odroczenie od tego obowiązku otrzymują natomiast: kobiety, mężczyźni z poważnymi problemami zdrowotnymi (w tym chorzy psychicznie), ojcowie trojga lub więcej dzieci, najstarszy syn w rodzinie której członkowie nie są w stanie się utrzymać samodzielnie, wdowcy lub żonaci, których żona nie jest zdolna do pracy (lub/i posiadający dzieci na utrzymaniu). Dodatkowo od 1997 roku obowiązują dodatkowe przepisy pozwalające na dobrowolne odmówienie wykonywania obowiązkowej służby wojskowej w zamian za alternatywną i bezpłatną służbę cywilną, a w 2001 roku zmieniono dodatkowo konstytucję, umożliwiając prawo do tzw. sprzeciwu sumienia wobec służby w armii.
Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102